Dziś jest: 19.04.2024
Imieniny: Adolfa, Leona, Tymona
Data dodania: 2010-02-16 09:50
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 13:05

Natalia

Pogodna jesień życia na Warmii i Mazurach

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego stworzył specjalny zespół ds. diagnozowania potrzeb osób starszych i monitorowania programu ''Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach'', który jest odpowiedzią na potrzeby starzejącego się społeczeństwa.

reklama

 

Starzenie się społeczeństwa to poważny problem, który dotyczy zarówno państw wysoko rozwiniętych, jak również tych dopiero rozwijających się. Już w 1995 roku Polacy mający powyżej 65 lat stanowili ponad 10 procent całej populacji, a liczba ta stale i szybko rośnie.

- Według statystyk liczba ludności w Polsce do 2050 roku będzie się zmniejszać, natomiast liczba ludności w wieku powyżej 65 lat wzrośnie w stosunku do 2005 roku o 60 proc.
– mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Potrzeba uruchomienia programu na rzecz ludzi starszych wynika z procesu starzenia się polskiego społeczeństwa, w tym również mieszkańców z Warmii i Mazur. Zależy nam, aby wskazać obszary problemowe, w jakich trzeba działać, aby poprawić w przyszłości warunki społeczno-ekonomiczne, w jakich żyją osoby starsze. To ma być impuls do wdrażania trwałych, systemowych rozwiązań na rzecz seniorów z regionu Warmii i Mazur.

Wojewódzki program „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach” został uchwalony  na początku ubiegłego roku. Jest on odpowiedzią na potrzeby starzejącego się społeczeństwa i ma przeciwdziałać ubóstwu wśród ludzi starszych, podnosić jakość ich życia oraz stworzyć adekwatny system opieki geriatrycznej. W realizację programu, oprócz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Federacji Fosa, zaangażowany jest także Departament Zdrowia i Biuro ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzki Urząd Pracy.

Powołany zespół, w którego składzie znalazło się 16 reprezentantów instytucji, organizacji pozarządowych, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także Rzecznik Praw Osób Starszych w Województwie Warmińsko-Mazurskim, ma przygotować „raport wyjścia”. Będzie on podstawą do dalszych badań środowiska osób starszych, zabezpieczenia jego potrzeb i aktywizacji.

Źródło: własne/Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Do życie szkodzi 2010-02-17 14:39:23 83.9.*.*
    Życie Ci chyba naprawdę coś zaszkodziło. Słyszałeś o niżu demograficznym? O tym ile pieniędzy straciły w ostatnim kryzysie OFE? O tym, że ZUS chyli się ku bankructwu? I o tym, że przeciętnie kobieta dostanie 40-50 % swojego średniego uposażenia? Jeśli zarabiała średnio 2500 to dostanie 1200 w najlepszym razie. A jeśli zarabiała 2500 i jeszcze miała dzieci, to raczej nie miała z czego odłożyć na emeryturę - kredyt na mieszkanie, życie, dzieci ich wykształcenie, ubranie... nie ma za dużych możliwości...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • życie_szkodzi 2010-02-16 12:53:15 83.9.*.*
    Najłatwiej to zawsze narzekać. nie chcesz umierać z głodu i zimna na starość? Zacznij już dziś oszczędzać. Nie idź na wcześniejszą emeryturę. Dzisiejsi emeryci faktycznie są w gorszej sytuacji, bo wszystkie pieniądze, jakie płacili do ZUSu w czasach słusznie minionych przepadły. Ale ci, którzy rozpoczęli pracę już w III RP mogą już sami zadbać o swoją przyszłość. Fundusze, lokaty, kupno ziemi - możliwości jest naprawdę wiele, by potem na starość starczyło na dom w Hiszpanii.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • jakaja 2010-02-16 12:10:04 83.9.*.*
    Dodam, że jeśli polityka dotycząca ludzi starszych nie zmieni kierunku, to w czasie kiedy ja będę miała przejść na emeryturę rząd będzie musiał wprowadzić eutanazję socjalną.... Bo to będzie bardziej humanitarne, niż pozwolić nam (staruszkom za kilkadziesiąt lat) umierać z głodu, zimna i chorób, bo nie stać nas będzie na leczenie się, jedzenie ani dach nad głową.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • jakaja 2010-02-16 12:04:27 83.9.*.*
    Tak, niech się spotykają debatują i poprawiają. Byleby jakieś wnioski z tego były, a nie tylko strata naszych pieniędzy. Dziś ludzie starsi mają najgorzej. Całe życie ciężko pracowali (przynajmniej większość z nich) a na starość nie mają za co żyć, gdzie wyjść i z kim się spotkać... Smutny jest los staruszka... w naszym kraju.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl