Imponujące osiągnięcia
W sobotnim (30 listopada) wydaniu programu „Pytanie na Śniadanie” wystąpili miłośnicy i mistrzowie gwary warmińskiej. Wśród nich znalazły się laureatki: Wiktoria i Aleksandra Babeckie, Ewa Biermann oraz juror X Regionalnego Konkursu Gwary Warmińskiej pt. „Po naszemu. Po warnijsku”, Łukasz Ruch.
Przedstawicielki młodego pokolenia mogą pochwalić się w tej materii niemałymi sukcesami. Osiągnięcia uczennic szkół podstawowych i ponadpodstawowych są następujące: Wiktoria Babecka zajęła II miejsce w kategorii klas III-VI szkół podstawowych, Aleksandra Babecka – II miejsce w kategorii klas VII-VIII szkół podstawowych, a Ewa Biermann – I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych.
Warto wspomnieć, że konkurs „Po naszemu. Po warnijsku” polega na nauce tekstów i przedstawieniu ich podczas występu na scenie.
Czy to spore wyzwanie dla uczestników?
- Na początku jest trudno, ale jak bierze się udział więcej razy, to nie jest tak ciężko. Czasami coś w tej głowie zostaje, ale nie zawsze – tłumaczyła Aleksandra Babecka, uczennica SP 14 w Olsztynie.
W ramach konkursu organizowane są także warsztaty dla uczestników.
Gwara warmińska od 2016 r. wpisana jest na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Idea organizowania konkursu dot. gwary warmińskiej
- Dbamy, żeby uchronić gwarę warmińską od zapomnienia, bo często mówi się, że podstawą przekazywania historii jest język. Chcemy pokazywać młodym ludziom, że ta gwara kiedyś tutaj była i dzięki tej mowie przetrwały zwyczaje. To łącznik młodego pokolenia ze światem przeszłym – tłumaczył podczas emisji Łukasz Ruch, juror przedsięwzięcia.
Po prawej Łukasz Ruch, juror X Regionalnego Konkursu Gwary Warmińskiej pt. „Po naszemu. Po warnijsku”
Ruch wspomniał również, iż przed wojną osoby praktykujące gwarę borykały się z niemałymi trudnościami. W tamtych czasach uważano ją bowiem za polski dialekt.
Nauka od najmłodszych lat
Według jurora, młodzież ma obecnie smykałkę i chęć do nauki gwary. Co ciekawe, promuje się ją również wśród najmłodszych. Sposobem jest, np. czytanie dzieciom bajek, spisanych po warmińsku.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz