Dziś jest: 20.05.2024
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Data dodania: 2010-09-24 08:55

Iwona Starczewska

Piękna nauka w kobiecym wydaniu

Gdzie mieszkał Mieszko, jak skutecznie zwalczać gronkowca złocistego, kto odkrył pierwiastki promieniotwórcze oraz materiał, który chroni jak krem z filtrem UV?Tego i wielu innych ciekawych rzeczy dowiemy się odwiedzając wystawę ''Nauka jest Piękna''.

reklama
Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki to doskonała okazja dla olsztynian aby przekonać się, że nauka nie jest nudna. Jak się okazuje, nauka może być również piękna. A to za sprawą kobiet, które dokonały wielkich odkryć w wielu jej dziedzinach.

Wystawa „Nauka jest piękna” prezentująca sylwetki noblistek, laureatek nagród i stypendiów towarzyszy wrześniowym Festiwalom Nauki w Warszawie, Wrocławiu , a teraz również w Olsztynie.


Udział w projekcie bierze 11 kobiet-naukowców prowadzących badania w bardzo różnych dziedzinach – od archeologii przez ekonomię, matematykę i chemię,  aż do inżynierii środowiska i włókiennictwa.

Dwie Nagrody Nobla, Kobieta Roku 2010 według Business and Professional Women's Club, miejsce w paryskim Panteonie, planetoida nazwana od imienia znanej astronomki - wśród kobiecych indywidualności naukowych aż roi się od nagród i wyróżnień.

Płeć nie ma znaczenia, liczą się kompetencje, pracowitość, ambicje i skuteczność w pokonywaniu trudności. Osoby uczciwie i wytrwale dążące do wyznaczonego celu osiągają sukces, także w nauce, i to bez względu na płeć. Jesteśmy wyróżniane i nagradzane nie dlatego, że jesteśmy kobietami, ale dlatego, że jesteśmy bardzo dobrymi naukowcami i o tym należy pamiętać. – mówi dr inż. Małgorzata Cieślak uczestniczka wystawy „Nauka jest piękna!”.

Pomimo licznych sukcesów i międzynarodowych nagród kobiety-naukowcy są mało znane. Kim była Maria Cunitia? Najbardziej znaną kobietą-naukowcem w średniowiecznej Europie. Skąd wiemy gdzie mieszkał Mieszko? Dzięki Profesor Hannie Kóčka–Krenz, która odkryła rezydencję pierwszych Piastów na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Jak zabijać gronkowca złocistego? Za pomocą nowego związku chemicznego wykazującego właściwości przeciwbakteryjne odkrytego przez dr Jolantę Solecką. A czy wszyscy wiedzą, że Maria Skłodowska-Curie jest jedynym laureatem Nagrody Nobla w dwóch dziedzinach nauki?

Wystawa „Nauka jest piękna” stara się więc przybliżyć dorobek i wynalazki polskich badaczek, które to wynalazki znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle i gospodarce.


Wystawa „Nauka jest piękna”  do obejrzenia dziś i jutro w Miejskim Ośrodku Kultury  ul. Dąbrowszczaków 3.


Źródło: inf. organizatora/własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl