Dziś jest: 07.05.2024
Imieniny: Benedykta, Gizeli
Data dodania: 2019-12-27 11:00

Cezary Kapłon

Paciorki z Egiptu liczące ponad 3,5 tys. lat zostały odnalezione na Warmii

Paciorki z Egiptu liczące ponad 3,5 tys. lat zostały odnalezione na Warmii
Zdjęcie ilustracyjne / W Kostyniu k. Dobrego Miasta na cmentarzysku z epoki wczesnego brązu archeolodzy odkryli szklane paciorki, które prawdopodobnie pochodzą z Egiptu
Fot. Pixabay.com

Odkryto je w Kosyniu w pobliżu Dobrego Miasta na cmentarzysku z początków epoki brązu. Archeolodzy uważają, że ozdoby te trafiły na Warmię w ramach wymiany handlowej. W okolicy przebiegał bowiem bursztynowy szlak.

reklama

W tej części Europy jest to niespotykane odkrycie. Badania prowadzi dr Jarosław Sobieraj, archeolog z Muzeum Warmii i Mazur, który kieruje programem badań nad początkiem epoki brązu w północno-wschodniej Polsce.

W ramach projektu znaleziono m.in. 12 niewielkich paciorków. Były one zrobione z tworzywa podobnego do szkła. Odnaleziono je w pochówku datowanym na ok. 1550 rok p.n.e.

Badania fizykochemiczne wykazały, że paciorki wykonano z tzw. fajansu szklistego, łączącego w sobie cechy obu tych surowców. Podobnie wykonywane ozdoby z tego czasu, różniące się jednak znacznie budową i składem, odnaleziono jedynie na dwóch stanowiskach archeologicznych z terenu Śląska i Wielkopolski – wyjaśnił doktor Jarosław Sobieraj.

Dr Tomasz Purowski, specjalista w zakresie prahistorii szkła z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, na podstawie składu chemicznego paciorków, przypuszcza, że pochodzą one z obszarów wschodnio-śródziemnomorskich, prawdopodobnie z Egiptu.

Naukowcy są przekonani, że ozdoby zostały przewiezione na teren dzisiejszej Warmii w ramach wymiany handlowej. Kupcy podróżowali z południa na północ bursztynowym szlakiem.

Cmentarzyska z początku epoki brązu w Kostyniu i pobliskich Praslitach zostały odkryte w 2017 roku. Archeolodzy w ciągu dwóch lat badań znaleźli tam m.in. złote ozdoby i wykonaną z brązu biżuterię czy broń. Przedmioty pochodziły z terenów dzisiejszych Niemiec, Wielkiej Brytanii czy krajów naddunajskich.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl