[OPINIE] Marcin Kulasek: Wina Biedronia?

[OPINIE] Marcin Kulasek: Wina Biedronia?
Marcin Kulasek
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Lewica była w ostatnim tygodniu atakowana za występy Roberta Biedronia podczas debat o Polsce w Parlamencie Europejskim. Choć ja osobiście nie użyłbym słów, którymi posłużył się współprzewodniczący Lewicy, to jednak chcę zadać czytelnikom kilka pytań. Pierwsze z nich brzmi czy to wina Roberta Biedronia, że Komisja Europejska zablokowała Polsce środki w ramach KPO? Nie, to wina rządu.

Czy to Robert Biedroń zaakceptował na szczycie UE mechanizm warunkowości? Nie. Już w grudniu 2020 roku to premier Mateusz Morawiecki zgodził się na to, że pieniądze dla Polski będą, ale w zamian za przestrzeganie reguł i zgodził się na zasadę „pieniądze za praworządność”.

Czy to Robert Biedroń wymyślił w ramach reformy systemu sprawiedliwości Izbę Dyscyplinarną? Nie, to pomysł ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który dziś broni tej Izby niczym niepodległości, a rząd nie potrafi go przekonać, że to ślepa uliczka. Dziś Lewica jest atakowana za występy Roberta Biedronia. Tymczasem nikt nie potrafi zrobić porządku ze Zbigniewem Ziobrą, który skłóca Polskę z Unią Europejską.

Czy to Robert Biedroń obiecał urzędnikom z Brukseli, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana? Nie zrobił to premier Mateusz Morawiecki, mówił o tym prezes Jarosław Kaczyński, a sejmowa komisja sprawiedliwości rozpoczęła już w Sejmie pracę, m.in. nad projektem prezydenckim. Ale te prace idą, jak krew z nosa. Widać rządowi się nie spieszy, by skończyć prace i odblokować środki dla Polski.

Czy to Robert Biedroń łamie zasady praworządności? Nie. On tylko domaga się ich przestrzegania. Trzeba pamiętać, że UE to nie jest tylko bankomat, to również wspólnota wartości, których wszyscy członkowie muszą przestrzegać. Zgodziliśmy się na to, podpisując Traktat Akcesyjny. Lewica jest odpowiedzialną i konstruktywną opozycją, chcemy pieniędzy dla Polaków, ale chcemy też, by rząd wykazał się odpowiedzialnością i wywiązał się z obietnicy zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej.

W sprawie KPO piłka jest po stronie rządu i kierowanie w tej sprawie uwagi na Roberta Biedronia, to odwracanie uwagi od istoty problemu. Już nie pierwszy raz apeluję do rządu: zróbcie porządek i zlikwidujcie Izbę Dyscyplinarną! Inaczej nie mamy szansy na tak potrzebne dla nas środki z Unii Europejskiej. A gdy te pieniądze nie trafią do Polski: jak wtedy spojrzycie w oczy swoim wyborcom? Znów zwalicie wszystko na Roberta Biedronia?

Marcin Kulasek, poseł na Sejm, Lewica, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej

2147382000

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • 987 2022-05-09 18:24:49 46.205.*.*
  Mam do pana Marcina pytanie. Czym tak na prawdę jest praworządność ?? . Z tego co wszyscy tak jojczą z lewej strony pis łamie(fakt w niektórych dziedzinach łamie prawo), ale czy ta "kochana" unia też tego prawa nie łamie ??. Tak jak to cały czas PIS powtarza. Unia przekracza kompetencję wykraczając poza traktaty. W traktatach nic nie ma napisane że Unijne prawo ma pierwszeństwo przed naszym prawem. Czyli na przykładzie konstytucji(że unijna ma większe prawo do stanowienia niż nasza krajowa). Druga sprawa Dziwi mnie fakt wyboru sędziów. Wszyscy mówią że to są partyjni sędziowie, wybierani przez PIS. Popatrzcie na cały zachód. Myślicie że tam sędziów wybierają obywatele ??. Najwyższe stanowiska sędziowskie były, są i będą wybierane przez polityków. Tak jest w każdym kraju. Na koniec izba dyscyplinarna moim zdaniem powinna zostać, bo kto będzie skazywał sędziów za kradzieże( wkrętarek, nośników USB, czy pieniędzy z lady ). We wszystkich przypadkach tego typu, jak i przypadkach przekroczenia, lub zbyt łagodnego traktowania (najświeższa sprawa pijanego po narkotykach dzieciaka 19letniego co zabił 2 osoby powodując wypadek). No ja was przepraszam Sędzia daje 4 lata za dwie ofiary śmiertelne??, a to tylko jeden z wielu wielu przykładów w całym kraju. Na koniec przypomnę tylko tym co tak ich bronią. Powiedzcie ilu polityków , czy sędziów poszło do więzienia po 89roku ??. Było ich tylko kilku a ilu robiło przekręty i nic im nie zrobiono. Tak więc do tych z lewej i z prawej. Nie siejcie fermentu bo w polityce zawsze siny jest tem co ma układy a zwykły człowiek dla nich jest tylko skarbonką która ich karmi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • aza 2022-05-09 14:58:58 83.24.*.*
  Dzisiejszy Polak to ubezwłasnowolniony człowiek ! Albo przekupiony, albo leniwy, albo przerażony utratą pracy, albo zaszczuty a władza się bawi naszą bezradnością!! Prezydent, premier, prezes, marszałek sejmu i im podobni czyli kler to nieszczęście Polski. Ale nieszczęściem Polski jesteśmy też my, którzy pozwalamy na niszczenie kraju. Nie ma dla nas usprawiedliwienia ! Milcząc wspieramy zło !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • Obywatel 2022-05-09 13:04:06 95.160.*.*
  Lewica od lat szkodzi społeczeństwu i nie tylko polskiemu. Zdelegalizować!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
 • Czytelnik 2022-05-09 07:22:25 93.105.*.*
  Niestety, żeby dostrzec sedno problemów Polaków trzeba spojrzeć na nie szerzej, niż wyrwane z kontekstu słowa. Populizm w tym kraju ma się dziś rewelacyjnie. Po komentarzach widać jak Polacy rozumieją politykę rządu i europejską.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Centrumol 2022-05-08 21:44:16 31.0.*.*
  Jakie polecania z Moskwy, panie ku#asek?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 14
 • [Usunięty] 2022-05-08 21:10:12 92.221.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • Janusz Pisiewicz 2022-05-08 21:10:08 95.160.*.*
  Oj już nie komplikujmy. Toć od lat wiadomo, że wina Tuska butelkowane, siarkowe są bardzo cenione w kręgach PiS i mocno w łepetynę trzepią. Co więcej, po tylu latach alkoholizmu kac nie męczy. 👌🍷
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 6
 • docho 2022-05-08 21:06:52 83.23.*.*
  Od 6 lat nic nie robią tylko knują przeciwko Polsce .Biedroń pierwsza zakręcona panna razem z koleżanką Rozporek. Najwieksze szkodniki. Ten ich jeszcze usprawiedliwia fałszywie jak wspólnik złodzieja.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 13
 • żenada 2022-05-08 20:44:04 95.160.*.*
  Biedroń to zdrajca polaków ,ciągle knuje przeciw Polsce,co on sobą reprezentuje,takie dno
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 15
 • ko a licjant oficerski 2022-05-08 20:24:19 31.0.*.*
  Kuzwy ich belwederskie maciory. Amerykansko Polska Solidarnosc Chrzescijanska. Watykanska synteza wodorowa kontrolowana. Przechyly i przechyly.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 9
2147382000