Dziś jest: 29.04.2024
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Data dodania: 2017-06-07 09:48

ol

Olsztyński Rower Miejski. Jest szczegółowy raport wymagań mieszkańców

Stowarzyszenie Wizja Lokalna, które przez ostatnie miesiące prowadziło badania ankietowe na temat pomysłu powstania w Olsztynie publicznego systemu stacji rowerów miejskich, opublikowało właśnie raport w tej sprawie. Udział w badaniach wzięło ponad 1,2 tysiąca mieszkańców, w zdecydowanej większości popierających szybkie wprowadzenie tego rozwiązania.   

reklama

Przeprowadzone w miesiącach styczeń-kwiecień badania dostarczyć miały informacji na temat wiedzy mieszkańców co do zasad funkcjonowania całodobowych i samoobsługowych stacji rowerów miejskich, a także ich postrzegania i oczekiwań względem przyszłego systemu. Badania miały również, co może nawet bardziej istotne, pokazać władzom miasta skalę zainteresowania tematem.

- Wydaje się, że oba cele udało się osiągnąć. Mieszkańcy szczegółowo dzielili się z nami swoimi doświadczeniami i opiniami na temat możliwości funkcjonowania systemu Olsztyńskiego Roweru Miejskiego, czyniąc to w dodatku w bardzo dużej liczbie ponad 1,2 tysiąca osób - wskazują Paweł Klonowski i Rafał Ostoja-Lniski, autorzy raportu. - Oprócz miarodajnych wyników zyskaliśmy więc silny mandat do ubiegania się o wprowadzenie tego rozwiązania, który wykorzystamy w rozmowach z prezydentem i radnymi.

Jak podkreślają społecznicy, w porównaniu do roku 2013, kiedy to narodziła się inicjatywa wprowadzenia w Olsztynie rozwiązania komunikacyjnego dobrze znanego z wielu polskich i europejskich miast, wiedza i doświadczenia mieszkańców odnośnie funkcjonowania systemów rowerów miejskich zdecydowanie się poprawiły.

- Dyskusja jest na zdecydowanie innym poziomie. Większość przebadanych przez nas osób z rowerów publicznych już wcześniej korzystała w innych miastach. Mieszkańcy bardzo słusznie tego typu rozwiązanie utożsamiają z poszerzeniem oferty komunikacyjnej, w mniejszym stopniu turystycznej. Od systemu oczekują niezawodności, prostoty, przemyślanego rozłożenia stacji i konkurencyjnych, choć nie rażąco niskich cen, a także wprowadzenia w najbliższej przyszłości - podsumowują Paweł Klonowski i Rafał Ostoja-Lniski.

Mieszkańcy oczekują od Roweru Miejskiego, by stał się alternatywą dla komunikacji miejskiej. Chcą bowiem, by opłata za korzystanie była niższa niż cena jednorazowego biletu komunikacji miejskiej. W oczekiwaniach mieszkańców pojawia się również sprawne funkcjonowanie systemu, łatwość wypożyczania i dobry stan techniczny rowerów. Olsztynianie zwracali również uwagę na wspólną identyfikację wizualną systemu, czyli dopasowanie rowerów i ich kolorystyki do barw transportu miejskiego. Mieszkańcom zależy również na tym, by system był zintegrowany z kartką miejską, a przy tym by była możliwość wykupienia abonamentu. Ważnym aspektem, na który zwracali uwagę mieszkańcy jest również łatwość zakładania konta w systemie, by nie mieli z tym trudności również goście i turyści.

Proponowane lokalizacje stacje rowerowych:

1. Kortowo + Os. Podgrodzie + Os. Mleczne +Brzeziny

Okolice skrzyżowania Dybowskiego x Oczapowskiego (Biblioteka Uniwersytecka i Centrum Konferencyjne)

Okolica plaży kortowskiej

Okolice skrzyżowania Oczapowskiego x Kanafojskiego (stadion uniwersytecki)

Okolice skrzyżowania Warszawska x Heweliusza (stara pętla autobusowa)

Okolice skrzyżowania Tuwima x Iwaszkiewicza (pływalnia uniwersytecka)

Okolice skrzyżowania Warszawska x Jagiellończyka

Centrum Brzezin

2. Likusy/Redykajny/Gutkowo + okolice Jeziora Krzywego + Zatorze

Okolice plaży Słoneczna Polana (ul. Lotnicza)

Okolice plaży miejskiej (ul. Jeziorna)

Okolice skrzyżowania Bałtycka x al. Przyjaciół

Okolice skrzyżowania Bałtycka x Leśna (Jezioro Długie)

Okolice skrzyżowania Jagiellońska x Wojska Polskiego

Okolice skrzyżowania Limanowskiego x Jagiellońska

Okolice skrzyżowania Wojska Polskiego x Radiowa

Okolice pętli i przystanków autobusowych na Redykajnach, Likusach i Gutkowie

3. Centrum

Okolice Dworca Zachodniego (obok skrzyżowania Konopnickiej x Jagiełły)

Most Św. Jana

Rynek Starego Miasta

Okolice Wysokiej Bramy

Okolice skrzyżowania Piłsudskiego x Dąbrowszczaków (CH Aura)

Okolice skrzyżowania 1 Maja x Partyzantów (Teatr im. S. Jaracza)

Okolice Placu Bema

Okolice skrzyżowania Emilii Plater x 22 Stycznia (Szubienice)

Okolice Filharmonii

Okolice Dworca Głównego

4. Kormoran

Park Kusocińskiego (2 stacje)

Okolice Aquasfery

Okolice skrzyżowania Dworcowa x Kołobrzeska (DH Niemiec)

Okolice Szpitala Wojewódzkiego (ul. Żołnierska)

Okolice Domu Kultury Agora (ul. Żołnierska)

Okolice skrzyżowania Piłsudskiego x Wyszyńskiego

Okolice skrzyżowania Wyszyńskiego x Pstrowskiego

5. Jaroty + Nagórki + Pieczewo

Okolice skrzyżowania Wilczyńskiego x Hallera

Okolice skrzyżowania Wilczyńskiego x Jarocka

Okolice skrzyżowania Wilczyńskiego x Janowicza

Okolice skrzyżowania Wilczyńskiego x Boenigka (DH Śliwa)

Okolice skrzyżowania Wilczyńskiego x Krasickiego

Okolice pętli Pieczewo

Okolice skrzyżowania Witosa x Janowicza

Okolice skrzyżowania Witosa x Kanta

Okolice skrzyżowania Krasickiego x Barcza (LO5 i Carrefour)

Okolice pętli Nagórki

Okolice skrzyżowania Wańkowicza x Orłowicza

Okolice skrzyżowania Sikorskiego x Synów Pułku (Galeria Warmińska, SP25, Real)

Szczegółowe wyniki badań ankietowych:

1. W pytaniu o wcześniejsze korzystanie z systemu rowerów miejskich większość respondentów wskazała odpowiedź „Tak” – 51%. Natomiast 49% zaznaczyło odpowiedź „Nie”.

2. Respondentów, którzy w poprzednim pytaniu wybrali odpowiedź „tak” – 614 osób, poproszono o wskazanie miasta w którym korzystali z systemu roweru miejskiego. Najczęściej zaznaczano odpowiedź „Warszawa” – 44,79%, „Białystok” – 9,61%, „Wrocław” – 7,49% i „Poznań” – 4,07%. Pozostałe odpowiedzi nie przekroczyły progu 4%.

3. Tej samej grupie (614 osób) zadano kolejne pytanie w którym pytano o czas darmowego przejazdu jako istotny czynnik przy wyborze tego środka transportu. Respondenci najczęściej wskazywali odpowiedź „Tak” – 77%. Odpowiedź „Nie” wybrało 13%. „Nie miał takiego rozwiązania” wskazało jedynie 10% ankietowanych.

4. Ankietowanych poproszono o wskazanie z czym najbardziej kojarzy się idea systemu Olsztyńskiego Roweru Miejskiego. Większość osób wybierała odpowiedź „ekologicznym środkiem transportu miejskiego” – 54%. Natomiast pozostałe odpowiedzi „miejską wypożyczalnią rowerów” – 35%, „atrakcją turystyczną” – 8% i „prywatną wypożyczalnią rowerów – 3%.

5. Na pytanie o wysokość opłaty po przekroczeniu bezpłatnego korzystania z ORM ankietowani wskazywali najczęściej odpowiedź „1 zł” – 42%. Odpowiedź „2 zł” wybrało 28%, „1,5 zł” – 13%, „mniej niż 1 zł” – 11%, „2,5” – 4% i „inna kwota” – 3%.

6. W pytaniu o najistotniejsze cechy systemu respondenci najczęściej wybierali odpowiedzi „łatwość wypożyczania” – 27%, „sprawna relokacja rowerów” – 21% i „stan utrzymania” – 19%. Pozostałe odpowiedzi wybierano w następującej kolejności: „komfort jazdy” – 15%, „kradzieżo- i wandaloodporność” – 7%, „wygląd rowerów” – 4%, po 3% „dodatkowe wyposażenie” i „obsługa informacyjna” – 1%.

7. W pytaniu o czas przejazdu z miejsca na miejsce na terenie Olsztyna ankietowani najczęściej wskazywali odpowiedź „do 60 min.” – 55%. Wyboru „do 30 min.” dokonało – 26% respondentów. Natomiast odpowiedź „do 120 min.” zaznaczyło 14% i 4% wybrało „więcej niż 120 min.”

8. W pytaniu o czynniki, które mogą przekonać do korzystania z systemu ORM zamiast tradycyjnej komunikacji miejskiej respondenci najczęściej wybierali odpowiedź „bliskość stacji” – 26%. Odpowiedź „koszty” zaznaczyło 25% ankietowanych. Pozostałe odpowiedzi wybierano w następującej kolejności: „czas przejazdu” – 18%, „komfort jazdy” – 13%, „zintegrowanie z innymi środkami transportu” – 11%, „ciekawość” – 4% i „inne” – 3%.

9. W pytaniu o możliwości uatrakcyjnienia systemu ORM respondenci najczęściej wybierali odpowiedź „rowery z wózkiem dla dzieci” – 33%. Następnie „system powinien składać się wyłącznie ze standardowych rowerów” – 29%, „rowery tandemowe” – 25% i „rower dziecięce” – 13%.

10. Zdaniem respondentów ORM stanowiłby atrakcyjne uzupełnienie oferty olsztyńskiej komunikacji. Odpowiedź „Tak” wskazało – 95%. Odpowiedź „Nie” wskazało jedynie 5% ankietowanych.

11. Na pytanie „Jak często korzystałby Pan/korzystałaby Pani z systemu ORM” ankietowani najczęściej wybierali odpowiedź „kilka razy w tygodniu” – 47%. Następnie „kilka razy w miesiącu” – 27%, „codziennie” – 11%, „kilka razy w roku” – 9% i inne – 6%.

12. W pytaniu o miesiąc, w których mieszkańcy byliby gotowi rozpocząć korzystanie z systemu, najczęściej wybierano „kwiecień” – 41%. Odpowiedź „marzec” wybrało 22%, „system powinien być czynny cały rok” – 19%, „maj” – 14%, „inny” – 3%.

13. W pytaniu, do którego miesiąca mieszkańcy chcieliby korzystać z systemu, respondenci najczęściej wybierali „listopad” – 47%. Następnie „październik” – 42%, „grudzień” – 7% i inny 4%.

14. W pytaniu o stronę w jaką powinna iść budowa systemu ORM, najczęściej wskazywano odpowiedź „równomierne rozłożenie stacji w granicach Olsztyna i stopniowe zagęszczanie sieci stacji w kolejnych latach” – 68,78%. Odpowiedź „większe zagęszczenie stacji w centrum Olsztyna i sukcesywna rozbudowa systemu w kierunku innych dzielnic” zaznaczyło 29,98% ankietowanych. Natomiast „wyłącznie centrum miasta” zaznaczyło jedynie – 1,25% pytanych.

W pytaniu o chęć wzięcia udziału w konsultacjach społecznych, najwięcej osób wskazało odpowiedź „tak” – 44%. Następnie wybierano „nie” – 43%. Odpowiedź „Tak i proszę mnie informować mailowo o kolejnych spotkaniach – 13%. Jeżeli zsumujemy odpowiedź 1 i 3 to można wywnioskować, że chęć uczestnictwa w dalszych działaniach projektu wyraziło 57% ankietowanych.

 

Przypomnijmy, Olsztyński Rower Miejski po raz kolejny został zgłoszony jako propozycja projektu zintegrowanego do tegorocznego Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie na projekt ruszy na przełomie września i października.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Paweł78 2017-06-09 12:03:07 83.12.*.*
    To nie jest konkurencja dla posiadania wlasnych 2 kolek. To bedzie element systemu komunikacyjnego, jak autobusy i tramwaje. Pewnie, ze 2 ostatnie tez fajnie posiadac, ale o to w tym chodzi by kazdy mogl skorystac, gdziekolwiek w miescie sie znajduje, jesli do stacji rowerowej mu blizej lub akurat ten srodek transportu woli wybrac. Rowery miejskie nie zastapia natomiast w zadnym razie wlasnych sprzetow dla ludzi lubiacych dluzsze weekendowe przejazdzki rekreacyjne, bo system nastawiony jest konstrukcyjnie, ale i cenowo, na aspekt komunikacyjny. Sorry za brak polskich znakow - pisze z tel.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • zart 2017-06-08 21:12:57 89.79.*.*
    jak dla mnie 100 razy lepiej jest miec wlasny rower niz korzystac z tego miejskiego i placic bez konca miastu. przynajmniej znam sposob uzytkowania
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • turysa 2017-06-07 16:04:25 185.103.*.*
    Ile razy jestem w Warszawie poruszam się własnie rowerami publicznymi. Czy my w Olsztynie zawsze musimy być 10 lat za innymi?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • Isruu 2017-06-07 15:54:24 94.254.*.*
    ... a oni brna w ten bezsensowny temat.. albo nie potrafią trzeźwo myśleć albo jakąś kasę można przytulić.. no 1200osob brało udział w ankiecie ale nie 100procent było za i taka liczba to nie jest żadne poparcie biorąc pod uwagę target ..
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 3

www.autoczescionline24.pl