Dziś jest: 29.04.2024
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Data dodania: 2024-03-26 09:35

Redakcja

Olsztyn z tytułem "Mistrza Unijnych Środków"

Olsztyn z tytułem
Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz i były premier, Jerzy Buzek
Fot. UM Olsztyn

Specjaliści docenili pracę wykonaną przez władze Olsztyna od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W Warszawie podsumowano projekt "Samorządy Rzeczpospolitej. 20 lat Polski w Unii Europejskiej".

reklama

Jak w ciągu ostatnich dwóch dekad zmieniła się Polska lokalna? To jedno z najważniejszych pytań, na jakie odpowiada specjalny raport przygotowany przez zespół dziennika "Rzeczpospolita".

- Ostatnie 20 lat było okresem szybkiego wzrostu polskiej gospodarki i dynamicznych przekształceń polskich gmin, powiatów, miast i regionów, co każdy z nas może dostrzec na co dzień - zaznacza redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", Bogusław Chrabota. - Postanowiliśmy podkreślić te zmiany, ze szczególnym uwzględnieniem roli samorządów.

Podczas poniedziałkowej (25 marca) gali nie zabrakło debat, prelekcji, rozmów o 20-leciu Polski w Unii. Zaprezentowano to, co udało się zrobić przy pomocy europejskich funduszy w miastach i gminach, ale także dyskutowano o reformach i przemianach w gospodarce, jakie mogą być konieczne dla dalszego szybkiego rozwoju Polski lokalnej.

Jednym z ważniejszych wydarzeń, było uhonorowanie Mistrzów Unijnych Środków. To nagrody za najwyższą wartość pozyskanych funduszy UE w przeliczeniu na mieszkańca. Stolica Warmii i Mazur okazała się najlepsza w kategorii miast powyżej 50 tys. mieszkańców.

- To ogromna satysfakcja, że nasza skuteczność kolejny raz została dostrzeżona - przyznaje będący prezydentem Olsztyna od 15 lat Piotr Grzymowicz. - Tym bardziej cenną jest odebrana przeze mnie nagroda, bo dotyczy całego okresu, gdy nasz kraj jest w unijnych strukturach. To zasługa nas wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem urzędników, którzy przygotowywali projekty i skutecznie zabiegali o unijne wsparcie tych zadań.

W ciągu 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej, a także wykorzystując środki przedakcesyjne, w Olsztynie zrealizowanych zostało ponad 120 projektów ze wspólnotowym dofinansowaniem. Łączna wartość tych zadań to ponad cztery miliardy złotych, a pozyskane wsparcie wyniosło ponad dwa miliardy złotych.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Nie na da Buzek. 2024-03-27 19:15:06 88.156.*.*
    To już wiadomo że Buzek kazał zatrudnic w olsztynie na stanowisku vice prezydenta faceta z Bytomia.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Pracownik wodociągów 2024-03-27 18:18:13 83.28.*.*
    Przez ok. 20 lat budżet miasta Olsztyna był zasilany niezgodnie z obowiązującym prawem środkami finansowymi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Olsztynie w kwocie ponad 600 mln zł z przeznaczeniem na inwestycje miasta Olsztyna. Prezydent Piotr Grzymowicz, pełniący również obowiązki jednosobowego Zgromadzenia Wspólników w olsztyńskich wodociągach, zatwierdzał wyprowadzenie tych środków finansowych z kasy Spółki w porozumieniu z Wiesławem Pancerem Prezesem Zarządu i Edwardem Tomczykiem Przewodniczącym Rady Nadzorczej PWiK (na ten cel Prezes Wiesław Pancer zaciągał na konto Spółki, przez okres ok. 20 lat coroczne kredyty w kwocie ok. 25 mln zł). W wyniku tych malwersacji finansowych doprowadzono do zapaści finansowej i zadłużenia olsztyńskich wodociągów w kwocie 130 mln zł, którym Prezes Wiesław Pancer obciąży mieszkańców Olsztyna pod koniec 2024 r. w aktualizowanej cenie wody i odprowadzanych ścieków (najwyższych w Polsce).
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 0

www.autoczescionline24.pl