Dziś jest: 19.05.2025
Imieniny: Celestyna, Iwa, Piotra
Data dodania: 2012-12-14 09:49

Iwona Starczewska

Olsztyn pospieszył się z decyzją w sprawie śmieci? Rząd zmienia zasady

Olsztyńscy radni podjęli decyzję w sprawie opłat za śmieci wybierając jeden system nalicza opłat, tymczasem nie wszystkie gminy były tak szybkie i wielu z nich uchwały nie zostały jeszcze przyjęte. Rząd postanowił dać gminom dodatkowy miesiąc na podjęcie decyzji w sprawie wyliczania opłat za śmieci. To jednak nie wszystko rząd zamierza zezwolić na łączenie różnych metod naliczania w zależności od zabudowy. Czyżby więc Olsztyn pospieszył się ze swoją uchwałą?

reklama

Nowa ustawa śmieciowa wejdzie w życie w lipcu przyszłego roku, jednak do końca tego roku gminy muszą przyjąć uchwały o naliczaniu opłat za śmieci. W Olsztynie podczas konsultacji mieszkańcy zdecydowali, że chcą naliczania opłaty od liczby mieszkańców danej nieruchomości.

Ten wariant przegłosowali podczas wczorajszej sesji – olsztyńscy radni ustalając tym samym stawki miesięczne 14,41 zł od osoby za odpady nieposegregowane i 9,80 zł za segregowane.

Wiele gmin w Polsce wciąż nie zdecydowało w tej sprawie, dlatego rząd postanowił wydłużyć czas podjęcia decyzji o jeden miesiąc.

To jednak nie koniec – rząd dopuści łączenie różne metody naliczania opłat, np. w zależności od rodzaju zabudowy. To oznacza, że na przykład domki jednorodzinne będą mogły mieć naliczane opłaty inaczej niż bloki.

Takie łączenie różnych metod będzie więc skutkowało tym, że w większych miastach – każda dzielnica będzie mogła płacić za odpady inaczej – np. domki jednorodzinne będą płacić od osoby, a bloki od metrażu – co będzie dla nich bardziej korzystne. Opłata śmieciowa będzie mogła być również inaczej naliczana od zużycia wody dla miejsc gdzie jest sieć wodociągowa, a w pozostałych miejscach będzie uiszczana ryczałtem od całego gospodarstwa.

Olsztyn ma jeszcze szansę na wprowadzenie zmian w uchwale i zdecydowanie się na połączenie różnych metod naliczania. Gminy, które już wybrały tylko jedną metodę, dostaną 3 miesiące na ewentualne zmiany.

Źródło: własne/RMF 24

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Korek1 2012-12-15 22:59:12 37.30.*.*
    Co z tego, że będę segregował jak niema pojemników na śmieci segregowane muszę wrzucić do jednego z pojemników w śmietniku.Nie mam wyboru I CO MAM ZROBIĆ JAK ZWYKLE CI CO MYŚLĄ JAK NAM UTRUDNIĆ ŻYCIE ZAWSZE PIERWSI I OD TYŁU SIĘ ZACZYNA.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • abx 2012-12-15 19:35:28 84.203.*.*
    Czas najwyższy zacząć segregować i odzyskiwać śmieci. Jedyny sposób by tego ludzi nauczyć to poprzez portfel. Będzie bolało ale to jedyna droga. Inaczej będziemy pić zatrutą wodę i jeść warzywa ze śladami rtęci...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • 666misiek 2012-12-14 18:51:29 164.127.*.*
    należy zainteresować się sprawą od prawnego punktu widzenia. spółdzielnie powinny zgłaszać sprawy o oszustwo gdy w mieszkaniu przebywa więcej osób niż wynika z opłat. mam na myśli np. studentów. jeżeli płacą za dwie osoby (za śmieci) a w rzeczywistości jest więcej osób to popełniają oszustwo.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • barry 2012-12-14 18:49:47 77.242.*.*
    Całe to zawirowanie ma na celu jedno-jak przeprowadzić drastyczne podwyżki opłat za wywóz nieczystości, a nie jak sugeruje autor artykułu jak ulżyć mieszkańcom.Polska nie spełnia dyrektyw unijnych dotyczących recykligu i odzyskiwania surowców wtórnych,a kary są zabójcze, zaniedbania wieloletnie-przykładem jest Olsztyn-MY za to zapłacimy.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl