Będzie tam realizowany projekt pod nazwą adaptacja i wyposażenie pomieszczeń po byłym dworcu PKP na siedzibę Miejskiego Domu Kultury. Całkowity koszt inwestycji wynosi 2 mln zł, a dofinansowanie - 1,7 mln zł - pochodzi z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027.
- W przedsięwzięcie nadania nowego życia stacji kolejowej w Olsztynku zaangażowało się wiele instytucji, w tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówił podczas przekazania umowy marszałek Marcin Kuchciński. - Cieszę się, że jako samorząd województwa też możemy dołączyć do tego grona, angażując fundusze unijne. Przed państwem nowe możliwości i nowe wyzwania.
Głównym celem realizacji projektu jest rozwój infrastruktury w celu utworzenia nowej i nowoczesnej oferty kulturalnej. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy dostępu do usług społecznych w obszarze działalności artystycznej.
- Zagospodarowanie dworca to proces, który trwa już od kilku lat - mówił burmistrz Robert Waraksa. - Jego nowe funkcje ustaliliśmy wspólnie z mieszkańcami w konsultacjach społecznych, to oni zdecydowali, że obiekt ma służyć celom społecznym. Wcześniej zostały w niego zainwestowane środki z programu Polska Wschodnia, a kolejne dofinansowanie pozwoli nam w pełni uruchomić dom kultury w nowej siedzibie i rozwinąć naszą ofertę kulturalną w nowoczesnych warunkach.
Zakres robót obejmuje modernizację pomieszczeń, wyposażenie sal, garderób, toalet, studia nagrań, instalacji oświetleniowych, a także opracowanie biznesplanu i promocji projektu. Planowy termin zakończenia prac to koniec 2027 roku.
- Dworzec w Olsztynku nieźle funkcjonuje – mamy siedem połączeń Intercity Olsztynek–Warszawa i jest duże zainteresowanie pociągami. W tym otoczeniu niebawem będzie wkomponowana instytucja kultury – Stacja Kultura. Nowa karta historii będzie zapisywana przez kulturę - powiedział w Radiu Olsztyn, burmistrz Robert Waraksa.
Budynek dworca w Olsztynku został zaprojektowany przez architekta Helmuta Conradiego i oddany do użytku w 1939 roku. Inwestycja miała związek z obsługą ruchu turystycznego. Chodziło o popularność pomnika według projektu braci Wilhelma i Johannesa Krügerów, który upamiętniał poległych w bitwie z 1914 roku między wojskiem Cesarstwa Niemieckiego, a dwukrotnie liczniejszymi siłami rosyjskimi.
Przypomnijmy, że stacja w Olsztynku przeszła ostatnio modernizację. Funkcja dworca została zachowana, ale nie w obiekcie z 1939 roku, który wkrótce stanie się ośrodkiem kultury, tyko w sąsiednim budynku toalet. Więcej o tym pisaliśmy w artykule Modernizacja z historią w tle. Dworzec w Olsztynku po zmianach [ZDJĘCIA]
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz