Dziś jest: 01.05.2025
Imieniny: Filipa, Jeremiasza
Data dodania: 2025-03-15 21:09

Redakcja

Muzeum Prus Górnych – nowa atrakcja na kulturalnej mapie Warmii i Mazur [ZDJĘCIA]

Muzeum Prus Górnych – nowa atrakcja na kulturalnej mapie Warmii i Mazur [ZDJĘCIA]
Jedno z pomieszczeń nowego muzeum w Morągu
Fot. Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego, Marcin Kuchciński / Facebook

Po latach przygotowań, modernizacji i konserwacji w historycznych wnętrzach pałacu Dohnów w Morągu swoje podwoje otworzyło Muzeum Prus Górnych.

reklama

Wcześniej (od 1986 roku) nosiło ono imię filozofa i pisarza Johanna Gottfrieda Herdera, który urodził się w tym mieście w 1744 roku. Zmiana nazwy jest powiązana z rozszerzeniem oferty wystawienniczej instytucji.

- Muzeum, które otwieramy, to efekt ogromnego nakładu pracy oraz znacznych inwestycji - mówi marszałek województwa Marcin Kuchciński. - Dzięki środkom samorządu województwa, wsparciu programów krajowych i europejskich oraz zaangażowaniu muzealników i ekspertów, udało się stworzyć miejsce, które łączy tradycję z nowoczesnością. Przeszło ono gruntowną modernizację: od termomodernizacji pałacu Dohnów, przez unowocześnienie infrastruktury, aż po przygotowanie zupełnie nowych ekspozycji. Chylę czoła przed wszystkimi, którzy mieli swój udział w otwarciu tej instytucji.

Łączna wartość wszystkich inwestycji wyniosła ponad 14,3 mln zł, z czego środki samorządu województwa to 8,4 mln zł. Pozostała kwota pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków własnych muzeum.

W ramach prac wykonano między innymi termomodernizację i remont budynku, prace remontowe wystawowej części środkowej, wyposażenie pałacu w osprzęt techniczny i umeblowanie wraz z wielobranżowym nadzorem inwestorskim. Muzeum zostało również wyposażone w infrastrukturę techniczną niezbędną do jego otwarcia po remoncie w 2024 roku.

W uroczystości otwarcia, obok przedstawicieli samorządu województwa, dyrekcji Muzeum Warmii i Mazur, wzięli udział parlamentarzyści, reprezentanci samorządów lokalnych, instytucji kultury, uczelni, władz kościelnych i wykonawcy robót. Była obecna także Hanna Wróblewska, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Dziękuję panu marszałkowi i dyrekcji muzeum za troskę o to, co było, jest i będzie częścią naszej skomplikowanej tożsamości – mówiła podczas otwarcia Hanna Wróblewska. – Tożsamości, o której wreszcie można mówić, pisać, dyskutować, a która pokazuje, jak ważna jest różnorodność w jedności i jedność w różnorodności.

Muzeum Prus Górnych to miejsce, w którym przeszłość łączy się ze współczesnością. Instytucja, mieszcząca się w odrestaurowanej rezydencji szlacheckiej, stanowi jedyny w swoim rodzaju punkt na mapie Warmii i Mazur. Pałac Dohnów, którego historia sięga XVI wieku, był świadkiem burzliwych wydarzeń, niszczony i odbudowywany, dziś znów zachwyca pięknem wnętrz i bogactwem pełnych niezwykłych eksponatów i opowieści.

* * *

Nowe wystawy w Muzeum Prus Górnych prezentują bogactwo kulturowe, artystyczne i historyczne. Wśród ekspozycji znajdziemy:

• “Krajobraz kulturowy Górnych Prus. Kurhany” – opowieść o pradawnych mogiłach, będących świadectwem najstarszych śladów osadnictwa,

• „Przestrzeń Morąga i okolic“ – spojrzenie na miasto i region jako centrum życia społecznego, pełne symboliki i historii,

• „Historia pałacu Dohnów w Morągu“ – losy jednej z najważniejszych rezydencji szlacheckich w Prusach Książęcych,

• „Luterańskie epitafia i portrety upamiętniające“ – unikatowe dzieła sztuki sakralnej, ukazujące wpływ reformacji na kulturę Prus Górnych,

• „Portret holenderski XVII wieku z galerii rodu zu Dohna“ – kolekcja arcydzieł malarskich, które kiedyś zdobiły rezydencje pruskiej arystokracji,

• „Okruchy przeszłości. Pamiątki z pruskich dworów“ – przedmioty codziennego użytku, obrazujące styl życia dawnych właścicieli ziemskich,

• „Z niepamięci. Rzeźby Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rosego z Dylewa“ – niezwykła kolekcja rzeźb włoskiego modernisty, łącząca sztukę z historią regionu.

Każda z wystaw to starannie przygotowana podróż w czasie, wypełniona zabytkami, mapami, dokumentami i unikatowymi dziełami sztuki, które pozwolą zwiedzającym lepiej zrozumieć przeszłość ziem leżących w granicach obecnego województwa warmińsko-mazurskiego.

Muzeum Prus Górnych w Morągu jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, instytucji kultury samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Źródło: własne, urząd marszałowski

Komentarze (20)

Dodaj swój komentarz

  • [email protected] 2025-04-13 23:28:35 5.173.*.*
    HALO JAKIE PRUSY ? TO jest Polska . Prowokacja 500 lecie hołdu pruskiego oni otwieraja muzeum o niemieckich prusach ?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
  • pit78 2025-03-18 08:14:36 5.172.*.*
    Historycznie ma rację bytu, politycznie nie do przyjęcia z polską racją stanu, kolejna cegiełka odbudowująca resentymenty niemieckie do tych terenów.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • usmiechajmy sie 2025-03-17 13:58:47 88.156.*.*
    tego nam było trzeba. od razu żyje się lepiej i z uśmiechem.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 12
  • BLASZANY BEMBENEK 2025-03-17 10:38:25 5.184.*.*
    brawo kultywując przeszłość ulepszymy teraźniejszość ....gdy zabraknie historii,zastąpią ją bajki
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
  • Robert z Bagien 2025-03-16 21:06:40 2a01:599:20f:*
    Jako mieszkaniec Morąga protestuje też przeciwko czepianiu się niemieckich nazw własnych. Morąg do 1945 nigdy... powtarzam: NIGDY nie był muastem polskim i dlatego wszystko co ma tu sens ma też niemiecką nazwę. Biegającym za pacynkami w garniturkach oszołomom-komentatorom proponuje douczyć się po prostu. Poczytać o tym umęczonym i zapomnianym przez Boga skrawku ziemi jakim jest północno-wschodnia Polska. Może wtedy sami skumacie że przemianowanie morąskiego muzeum z im Herdera na Muzeum Prus Górnych to jedna z nielicznych mądrych rzeczy jakie zrobiono przy okazji wydania 14 milionów złotych na remont morąskiego pałacu Dohnów.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
  • Robert z Bagien 2025-03-16 20:53:24 2a01:599:20f:*
    Jako mieszkaniec Morąga wyrażam swoje oburzenie z powodu upolityczniania czegoś tak pospolicie przyziemnego jak remont prowoncjonalnego muzeum. Remont oczywiście spieprzono bo na Warmi i Mazurach od zawsze takie remonty więcej psują atrakcyjność miejsca jak ją podnoszą. Tu taki zwyczaj regionalny. I potem w to zepsute miejsce zjeżdżają się tzw "notable" na jakże polskie hięvie wstęgi. I jak małpy skaczą przed kamerami. A że kamer nie ma (w Polsce "B" mediów nawet nie ma) to sami sie fotografują i potem piszą po internecie relacje urzędowe jak pięknie wstęgi cięto. Szkoda że nie napisali że straż miejska w Morągu mieszkańcom samochody kazała zabierać na Starówce w tym dniu bo "goście z Olsztyna przyjadą".
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
  • Nie dla Bonżura 2025-03-16 09:05:32 164.127.*.*
    Jaka fundacja niemiecka dołożyła się do inwestycji?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 28
  • Neokolonia 2025-03-16 08:34:17 185.177.*.*
    Jak się zmienia nazwę Kaliningrad na Królewiec,nazwę która ostatni raz obowiązywała w III Rzeszy miasta które leżało w Prusach Wschodnich.A nazwa Kaliningrad i obwód Kaliningradzki nie jest żadnym spolszczeniem to nie dziwota,że u nas pojawiły się Prusy Górne. Obowiązuje nazwa tego kogo w posiadaniu jest rzecz. Widocznie w tej neokoloni już pojawiają się Prusy Górne nawet nie wymiennie z polską nazwą.Wiec czego tu się dziwić .Sami słudzy wukrainy, zrównoważonego rozwoju,amerykańskiej racji stanu :fort Trump -piekny wał swoją drogą.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
  • Ministra 2025-03-15 23:19:23 31.0.*.*
    Była ministra
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1

www.autoczescionline24.pl