Lex TVN przeszedł! Noc gorących komentarzy krytykujących PiS i Kukiza

Lex TVN przeszedł! Noc gorących komentarzy krytykujących PiS i Kukiza
Politycy przegłosowali nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji
Fot. TVN24 / Facebook

W środę w Sejmie emocje sięgnęły zenitu. Podczas przemówień opozycjonistów, posłowie partii rządzącej ostentacyjnie wyszli z sali (został tylko Marek Suski odpierający zarzuty). Później doszło do kilku głosowań, w których opozycja uzupełniła porządek obrad o kilka punktów. Posłowie opozycji chcieli odroczyć obrady do 2 września. PiS przegrało głosowanie, jednak… marszałek Elżbieta Witek złożyła wniosek o reasumpcję głosowania. Ostatecznie ustawa została przyjęta.

Obrady Sejmu miał zostać odroczone na dzień 2 września. Stało się tak na wniosek opozycji, która wygrała głosowanie w stosunku 229 do 227 głosów. Minęła godzina i marszałek Elżbieta Witek zarządziła reasumpcję głosowania. Podała, że część posłów została wprowadzona w błąd. To głosowanie wygrała Zjednoczona Prawica z pomocą niektórych posłów Porozumienia i Kukiz’15. Wniosek o odrzucenie obrad został odrzucony.

Ostatecznie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. lex TVN, została przyjęta. Za opowiedziało się 228 posłów, a przeciw było 216. 10 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Marek Suski zapowiedział, że przedstawi poprawki do ustawy, które mają sprawić, że nowe przepisy nie będą miały wpływu na stację TVN24.

Przypomnijmy, że poselski projekt nowelizacji ustawy zakłada, że spółki mające siedzibę w Polsce nie będą mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z kolei właścicielem stacji TVN jest amerykański koncern Discovery zarządzający telewizją przez Polish Television Holding BV, spółkę zarejestrowaną w Holandii.

Jak głosowanie ocenili działacze polityczni z naszego regionu?

Powiedzieć, że Kukiz to szmata, to nic nie powiedzieć! – przyznał Mirosław Pampuch z .Nowoczesnej.

PiS forsuje lex TVN, żeby ukryć własne afery i błędy. Uważa, że gdy nie będzie ich widać, nie będą istnieć. Takie magiczne myślenie cechuje dzieci oraz polityków PiS – stwierdziła Urszula Pasławska z PSL.

Ustawa antyTVN przeszła głosami m.in. skorumpowanych posłów. Lewica obecna w 100 proc. i cała oczywiście przeciw! Wolne media to tlen dla wolnego społeczeństwa! Walka trwa – teraz czas na polski Senat – stwierdził Marcin Kulasek z Lewicy.

To, co dzisiaj miało miejsce w Sejmie można porównać tylko do czasów głębokiej komuny. Reguły są, po to aby je przestrzegać, nie nagiąć do partyjnych interesów. Protestujmy, bo to jeszcze nam wolno! – stwierdził prof. Wojciech Maksymowicz z ugrupowania Polska 2050.

Lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości jak dotąd nie skomentowali w mediach społecznościowych sytuacji związanej z głosowaniem.

Wczoraj wieczorem w Olsztynie kilkanaście osób przyszło protestować pod siedzibą PiS na ul. Dąbrowszczaków. Manifestację zorganizował Komitet Obrony Demokracji.

Do sprawy odniósł się także rzecznik Departamentu Stanu USA.

Wolne i niezależne media czynią nasze demokracje silniejszymi, czynią sojusz transatlantycki bardziej odpornym, w tym także na działania tych, którzy chcą nas podzielić, i są też fundamentalnym elementem naszych relacji dwustronnych – powiedział Ned Price.

Oświadczenie wydała także stacja TVN.

Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery.

Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach.

Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów.

– możemy przeczytać w oświadczeniu zarządu.

Czytaj również:

Przepychanki w centrum Olsztyna podczas manifestacji w obronie wolnych mediów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Były udziałowiec TVN-u poturbowany po wczorajszej manifestacji w Olsztynie. Dlaczego miał kartkę z napisem ''WSI24''?

 

To, co dzisiaj miało miejsce w Sejmie można porównać tylko do czasów głębokiej komuny. Reguły są, po to aby je przestrzegać, nie nagiąć do partyjnych interesów. Protestujmy, bo to jeszcze nam wolno!

Opublikowany przez Profesora Wojciecha Maksymowicza Środa, 11 sierpnia 2021

Komentarze (63)

Dodaj swój komentarz

 • NOLek 2021-08-12 10:32:19 31.2.*.*
  Za okupacji szmalcownictwo kwitło i donosicielstwo i tak już zostało mamy piekne tradycje tylko patrzeć jak na naszych oczach znowu zostaniemy wepchnięci przez P I S w łapy Putina ! A może to i lepiej bo zamiast do Egiptu na wczasy bedziemi mieli zafundowane na Syberi !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 6
 • aza 2021-08-12 10:24:10 83.24.*.*
  Krzyż wiszący w sejmie i w kościele stał się symbolem KUKIZOWANIA !!!! Im więcej krzyża tym więcej zła. Pod nim gwałci się dzieci, Polskę, obywateli, prawo. Wczoraj - w sejmie pod krzyżem wiszącym na sali sądowej - zgwałcono - wolność TVN - . Krzyż i gwałt to polski katolicyzm !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 9
 • Śmiechłem 2021-08-12 10:23:52 5.173.*.*
  Brawo PIS! Na pohybel tym żydowskim kmiotom z USA
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 13
 • Niestety polak 2021-08-12 10:17:37 37.30.*.*
  Nowe obraźliwy wyraz to - ty Polaku , sprzedałeś się jak polak ,kiedyś polak był kojarzony że złodziejem a polka z kur...ą , teraz za PiSu polak kojarzony będzie jako tępy sprzedawczyk
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6
 • BityChuj 2021-08-12 10:06:55 88.156.*.*
  Szmaty pisowsko-kukizowskie !!!!!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 6
 • Marek 2021-08-12 10:06:39 31.2.*.*
  Mamy nowe słowo [Kukizować ]to synonim , upodlenia zesmaczenia , przekupastwa , politycznego oszustwa i moralnego upadku. Kukizować jak stracić godność Nowe pojęcie w Polskich słownikach
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 5
 • [Usunięty] 2021-08-12 10:06:02 88.156.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Żałuję że jestem Polakiem 2021-08-12 10:04:12 37.30.*.*
  Polak stał się ostatnia szmata Takie sprzedajne zero cena 500 plus .polska syf Olsztyn syf a moglibyśmy chodzić z podniesiona głową gdyby Hitler niebyl tak chciwy .życzę pisowcom żeby zdychali w strasznej chorobie w cierpieniach
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 4
 • dezerter 2021-08-12 10:01:34 5.184.*.*
  Nie można odmówić PiS skuteczności działania i to się nie musi podobać. Za to ich oponentom można z czystym sumieniem odmówić logiki myślenia. Poziom absurdu w rzucaniu inwektyw na PiS i głosujących z nimi to mistrzostwo na miarę filmów Barei. Ciekawe przy okazji co polityczni oponenci zrobili w sprawie zbierania podpisów na konkurencyjną TVP Info. To też telewizja, którą tym razem PO chce sekować tyle, że nie ma siły sprawczej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 9
 • .R.O. 2021-08-12 09:58:08 83.23.*.*
  Kto jest myślący ten wie co wydarzyło i brak jest słów do opisania całego kontekstu. A bezmyślna grupa i tak tego nie pojmie i będzie na miesięcznicach wykrzykiwać „Jarek! Jarek!”.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 5