Dziś jest: 26.02.2024
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Data dodania: 2023-11-27 18:30

Aleksandra Sawczuk

Kumak kosztował 36 mln zł. Nowa atrakcja na Mazurach

Kumak kosztował 36 mln zł. Nowa atrakcja na Mazurach
W małej osadzie pod Mikołajkami, we wsi Urwitałt, powstało Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji przyrodniczej „Kumak”
Fot. Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK / Facebook

W małej osadzie pod Mikołajkami, we wsi Urwitałt, powstało Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji przyrodniczej „Kumak”. Celem instytucji ma być pokazanie piękna przyrody Warmii i Mazur szerszemu gronu odbiorców. Centrum działa pod kierownictwem Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 23 listopada br.

reklama

- Otworzyliśmy dziś centrum dydaktyczno-badawcze, które ma zajmować się także ochroną przyrody, a jednocześnie jest wynikiem dobrej relacji z miastem Mikołajki i województwem warmińsko-mazurskim. Uniwersytet musi kształtować kulturę życia i współpracy – powiedział podczas otwarcia prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Od wielu lat w Urwitałcie funkcjonuje Stacja Terenowa Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przekształcenie obiektu w Centrum Edukacji ma umożliwić studentom i uczniom przeprowadzanie badań i obserwacji na większą skalę. Będą oni mieli okazję, żeby czujnie przyglądać się życiu fauny i flory.

Kumak został zaprojektowany w sposób niezwykle nowoczesny. Budynki wtapiają się w otoczenie, ponieważ częściowo przysypano je ziemią, a ich elewacje obsadzono roślinami. Budowa kompleksu trwała prawie trzy lata, a jego koszt szacowany jest na około 36 mln zł. 23,8 mln zł udało się pozyskać dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014 – 2020. Stacja składa się z dwóch budynków. Pierwszy pełni funkcję edukacyjną i znajduje się w nim wystawa poświęcona ekosystemowi małych zbiorników wodnych.

- Ekspozycja przedstawia przyrodę Warmii i Mazur i jej powiązanie z człowiekiem, a główna tematyka wystawy dotyczy małych zbiorników wodnych i ekosystemów bagiennych. Jest ona skierowana do różnych grup wiekowych oraz do osób w różnym stopniu zainteresowanych tematem, aby wszyscy zwiedzający znaleźli na wystawie coś interesującego. W budynku tym znajduje się również pracownia biologiczna, która przeznaczona jest na kilkugodzinne warsztaty – poinformował Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego

Drugi z budynków wyposażony jest w laboratoria, salę seminaryjną i miejsca noclegowe. - Przeznaczony jest on głównie do prowadzenia dydaktyki i badań naukowych z szeroko rozumianych nauk o środowisku. Zajęcia tu prowadzone zapewniają swobodny kontakt z przyrodą. Możliwe jest tutaj prowadzenie części eksperymentalnej, testowania hipotez, wyciągania wniosków, które są ważnymi elementami nowoczesnej dydaktyki – przekazał UW.

Studenci będą mogli uczestniczyć w zajęciach z ekosystemów wodnych i lądowych oraz ochrony ekosystemów bagiennych. Organizowane mają być także m.in. ćwiczenia terenowe z siedliskoznawstwa czy entomologii sądowej. Za innowację należy uznać, że prowadzenie badań będzie możliwe zarówno w dzień, jak i w nocy, co umożliwi przedstawienie wielowarstwowości ekosystemów. W Kumaku ma być również prowadzony monitoring przyrodniczy, ponieważ na terenie Wielkich Jezior Mazurskich realizowanych jest wiele działań w związku z ochroną przyrody.

Centrum Bioróżnorodności i Edukacji przyrodniczej Kumak zapowiada współpracę z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym, Pracownią Dydaktyki Wydziału Biologii UW oraz okolicznymi nadleśnictwami. Kompleks kooperuje również z wieloma podobnymi ośrodkami krajowymi oraz światowymi, np. z European Science Events Association. Szacuje się, że centrum będzie mogło zwiedzić rocznie około 10 tys. pasjonatów natury.

Źródło: Uniwersystet Warszawski / Własne

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • Sedes z Ebonitu 2023-11-30 08:04:45 178.42.*.*
  Po co budować budynki, żeby pokazywać w nich roślinki, skoro one rosną same. Niektórzy pewnie myślą, że gdyby nie budynki, to nie rosłyby roślinki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • Zadepcza bagna 2023-11-29 13:50:38 31.60.*.*
  10 tys .rocznie bylo kilka osob na miesiac
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Ol(S)ztyniak 2023-11-28 11:36:09 2001:67c:714:*
  Uniwerek warszawski robi takie akcje w Naszym ragionie....widocznie na UWM i Olsztynskim Ratuszu brakuje ludzi myślących? Od lat powtarzam: w Olsztynie lub jego okolicach powinien powstać park, akwaiurm ogród zoologiczny/botaniczny z lokalną florą i fauną!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 3
 • add 2023-11-27 20:35:58 95.171.*.*
  Wybiorę się tam, na pewno ciekawa atrakcja.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 7

www.autoczescionline24.pl