Dziś jest: 15.05.2025
Imieniny: Izydora, Nadziei, Zofii
Data dodania: 2013-10-09 08:34
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 11:15

Iwona Starczewska

Kto wybuduje nową elektrociepłownię?

Zakończyła się druga runda dialogu konkurencyjnego z potencjalnymi partnerami prywatnymi przy realizacji projektu budowy nowej elektrociepłowni w Olsztynie. Zakończenie rozmów, strony publicznej z prywatną, prowadzących do złożenia ofert zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku.

reklama
Obecnie ciepło do olsztyńskich mieszkań dostarcza ciepłownia MPEC-u w Kortowie oraz ciepłownia koncernu Michelin. Michelin, który ma obecnie 40 procentowy udział w dostawie ciepła, w 2017 zamknie swoją ciepłownię.

O nową elektrociepłownię musi zadbać więc miasto. Jak wiadomo w budżecie Olsztyna nie ma i nie będzie takich środków, które z powodzeniem mogłyby pokryć koszt budowy takiego obiektu. Przypomnijmy szacuje się, że nowa elektrociepłownia mogłaby kosztować nawet 700 milionów złotych.

Miasto i MPEC szukają więc inwestora zewnętrznego, który wybuduje obiekt w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Komisja przetargowa w maju tego roku wyłoniła pięć firm, które przeszły do kolejnego etapu walki o partnerstwo publiczno-prywatne przy realizacji inwestycji. Do dialogu dopuszczono firmy: POSCO Enginering & Construction Co. Ltd, Abeinsa Ingenieria y Construction Industrial S.A. ,Konsorcjum: NDI S.A., NDI Hotel Management Sp. z o. o., Besix Group S.A. ,Strabag Sp. z o.o. , Konsorcjum: Dalkia Term S.A., Dalkia Poznań S.A., Dalkia Poznań Zespół Elektrociepłowni S.A.

Druga runda dialogu konkurencyjnego zakończyła się na początku października. Jaki jest wynik tego etapu?

- Na tym etapie nie mogą być formułowane jeszcze żadne wiążące wnioski, przed komisją przetargową jeszcze 2 kolejne rundy spotkań i rozmów, formuła postępowania wymusza na naszej Spółce poufność wszelkich informacji. W ramach spotkań prowadzone są rozmowy dotyczące podziału zadań i ryzyk pomiędzy stroną prywatną i publiczną, sposobu finansowania przedsięwzięcia, a także zakresu modernizacji Ciepłowni Kortowo. Uzgadniany jest model biznesowy oraz sposób funkcjonowania spółki partnerstwo publiczno-prywatne. Przewiduje się, że zakończenie rozmów prowadzących do złożenia ofert przypadnie na pierwszy kwartał przyszłego roku – informuje nas Radosław Leszczyński, z działu ds. Handlowych i Marketingu olsztyńskiego MPEC.

Wstępny projekt budowy elektrociepłowni w Olsztynie został przedstawiony w Urzędzie Regulacji Energetyki, a także podczas debaty w Polskiej Agencji Prasowej na temat ''Programu polskich Inwestycji Rozwojowych''.

Władze miasta chcą, by budowa elektrociepłowni w Olsztynie była dofinansowana przez Unię Europejską. Projekt znalazł się wśród 17 propozycji zatwierdzonych przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. O dotacje dla tych projektów, podczas negocjacji w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, walczyć będzie marszałek województwa, Jacek Protas.




Źródło: własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • alex 2013-10-10 08:55:28 77.242.*.*
    Oczywiście nie piszecie całej prawdy.Po pierwsze nikt nie wejdzie w inwestycję bez pieniędzy z UE,po drugie wartość całej inwestycji i udział w niej inwestora zewnętrznego(mówi się o min.51%pakiet kontrolny)daje mu dużo wyższą wartość niż początkowa kwota wkładu(700mil zł).To jest sam początek -a już parę stówek w kieszeni,w perspektywie monopol na ceny ciepła-brak konkurencji.A jeśli chodzi o walkę Marszałka Protasa -będzie lepiej jak popilnuje inwestycji sztandarowej TERMY LIDZBARK WARMIŃSKI.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl