Dziś jest: 04.10.2024
Imieniny: Edwina, Franciszka
Data dodania: 2020-05-21 17:04

Monika Smolik

Kto na pandemii koronawirusa może zyskać? Osoby przechodzące na emeryturę

Kto na pandemii koronawirusa może zyskać? Osoby przechodzące na emeryturę
Osoby, które chcą w tym roku przejść na emeryturę, mogą skorzystać, dzięki Tarczy Antykryzysowej 3.0
Fot. Pixabay.com

Pandemia koronawirusa sprawiła, że przedsiębiorcy odnotowują duże straty. Jednak osoby które przechodzą na emeryturę mogą zyskać. ZUS wyliczy emeryturę, o którą zawnioskuje się w czerwcu, w ten sam sposób jak emeryturę wnioskowaną w maju. Zapewniają to zapisy w ramach Tarczy Antykryzysowej 3.0.

reklama

W poprzednich latach, osoby urodzone w czerwcu, które chciały przejść na emeryturę od razu po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego, często czekały ze złożeniem wniosku do lipca. Dzięki temu co miesiąc otrzymywały podwyższone świadczenie z uwagi na korzystny sposób waloryzacji składek. Różnica w wysokości emerytury o którą wnioskowano w lipcu w stosunku do wysokości, o którą wnioskowano w czerwcu czasami wynosiła nawet kilkaset złotych.

- W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w Tarczy Antykryzysowej 3.0., przyjęto rozwiązanie, dzięki któremu emerytury, o które wnioskujący wystąpią w czerwcu, będą obliczane tak jak świadczenia, o które wnioskowano w maju. A to oznacza, że wysokość świadczenia będzie wyższa, niż byłaby, gdyby nie zostały wprowadzone rozwiązania z Tarczy – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

I dodaje: - Jeżeli w czerwcu zostanie też rozwiązany stosunek pracy, ZUS wypłaci za czerwiec świadczenie, które nie przysługiwałoby, gdyby wnioskujący wystąpił o prawo do emerytury od lipca.

Jednak to nie oznacza, że trzeba spieszyć się ze złożeniem wniosku, bo schemat obliczania emerytury premiuje osoby, które dłużej pracują i dłużej odprowadzają składki. Po pierwsze im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane.

Po drugie im później idziemy na emeryturę, tym krótszy jest współczynnik dotyczący dalszego trwania życia, który również brany jest pod uwagę.

W związku z wystąpieniem epidemii Covid-19 wniosek o emeryturę można złożyć w terminie do 30 dni liczonych od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

- Jeśli w oświadczeniu dołączonym do wniosku wskażemy, że chcielibyśmy by ZUS ustalił prawo i wysokość świadczenia oraz jego wypłatę od wcześniejszego miesiąca, wskazanego w oświadczeniu, to tak się stanie, o ile na wskazany moment spełnione były ustawowe warunki do przyznania i wypłaty świadczenia – tłumaczy Ilukiewicz.

Aby obliczyć wysokość świadczenia, można skorzystać z kalkulatora na PUE ZUS. Można też udać się do placówek ZUS, gdzie takich wyliczeń dokona doradca emerytalny.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Ogorek Konserwowy z Cukinia 2020-05-22 19:21:22 5.173.*.*
    Przedsiebiorcy przechodza przez dolek finansowy, a podstarzale biurwy z sekretariatow szkol, szpitali, administracji mieszkaniowych podliczaja zyski swoim swoim prykom od pracy fizycznej pozamieszkaniowej. albo i nawet delegowanej.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2

www.autoczescionline24.pl