Od 2022 roku Bogusław Stec, kanclerz UWM, zabiega o to, by ściany akademików w Kortowie przyciągały wzrok. Na początku 2023 roku, który Senat RP ustanowił rokiem Mikołaja Kopernika, na jednej ze ścian akademika nr 2, który znajduje się w samym centrum Kortowa, pojawił się mural przedstawiający wyobrażenie najpopularniejszego polskiego astronoma jako studenta UWM.
Niedługo później w Kortowie pojawiło się kolejne dzieło. Tym razem ozdobiona została ściana Domu Studenckiego nr 8, położonego w bezpośredniej okolicy Jeziora Kortowskiego. Mural opisywało hasło „Kortowo – moje miejsce na ziemi”. Miało podkreślać identyfikację z kampusem, w którym większość studentów spędza kilka lat swojego życia.
Za projekty odpowiada Małgorzata Śpiewak, graficzka z Centrum Marketingu i Mediów UWM. Kilka tygodniu temu na ścianie Domu Studenckiego nr 7 pojawiło się kolejne jej dzieło. Tym razem tematem przewodnim była wyobraźnia.
– Gdy zostałam poproszona o stworzenie projektu kolejnego muralu, dostałam całkowicie wolną rękę. Nie było narzuconej tematyki, kolorystyki czy stylu. Tak naprawdę ograniczała mnie jedynie moja własna wyobraźnia i to właśnie wyobraźnia stała się tematem przewodnim tego dzieła – tłumaczy Małgorzata Śpiewak. – Wszyscy dobrze wiemy, że w świecie realistycznym nie istnieją unoszące się na niebie wieloryby, nie jesteśmy też w stanie chwycić księżyca w dłonie i trzymać go jak cennego skarbu, ale w świecie wyobraźni? Tam możemy latać!
Nadmienione murale nie są jedynymi, które znajdziemy w Kortowie. Przypomnijmy, że muralem uczcił swój jubileusz 55-lecia także Wydział Humanistyczny UWM. Zespół pod kierunkiem Dawida Gołębiowskiego zaprezentował uwspółcześnione podobizny Immanueala Kanta, Witolda Gombrowicza, Wisławy Szymborskiej, Virginii Woolf i Marii Zientary-Malewskiej.
Czytaj również:
Szymborska ze smartfonem, Kant z fast foodem. Nowy mural w Kortowie
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz