Dziś jest: 26.04.2024
Imieniny: Klaudiusza, Marii
Data dodania: 2020-04-07 09:11

Aleksandra Szczepaniak

Koronawirus. Czy przestępstw jest mniej, a interwencji domowych więcej?

Koronawirus. Czy przestępstw jest mniej, a interwencji domowych więcej?
W Olsztynie nie odnotowano większej liczby przestępstw przemocy w rodzinie
Fot. Pixabay.com

Wprowadzenie ograniczeń w poruszaniu się pociągnęło za sobą szereg zmian, które zauważyli między innymi olsztyńscy policjanci. Czy w związku z pandemią koronawirusa zmalała przestępczość, a liczba interwencji domowych wzrosła?

reklama

Jak się okazuje, obostrzenia dotyczące swobodnego poruszania się, pozytywnie wpłynęły na bezpieczeństwo mieszkańców Olsztyna. Zanotowano znaczny spadek liczby wypadków i kolizji drogowych, więcej o tym w artykule: „Pozytywne skutki koronawirusa w Olsztynie. Czy dzięki niemu wypadków na drogach jest mniej?”. Zmianom uległa również liczba popełnianych przestępstw.

- Tak jak w całym kraju, tak też na Warmii i Mazurach zauważamy spadek liczby interwencji, związanych ze zdarzeniami o charakterze kryminalnym – powiedział rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, mł. asp. Tomasz Markowski.

Na olsztyńskich ulicach jest zatem bezpieczniej. Jednak czy konieczność pozostawania w izolacji, ma wpływ na rozprzestrzenianie się zjawiska przemocy domowej? Czy interwencji w tym charakterze jest więcej?

- W porównaniu do roku ubiegłego nie odnotowaliśmy wzrostu liczby interwencji. Zauważyliśmy natomiast niewielki ich spadek. W okresie od 16 do 23 marca 2019 roku przeprowadziliśmy 256 interwencji, natomiast w analogicznym okresie w 2020 roku, służby interweniowały 211 razy – skomentował mł. asp. Tomasz Markowski.

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie podkreśla, że pomimo otrzymania nowych zadań, związanych z epidemią koronawirusa, policjanci niezmiennie wykonują dotychczasowe obowiązki.

- Każda osoba, która jest ofiarą przemocy domowej ma prawo powiadomić o tym odpowiednie służby. Funkcjonariusze udzielą pomocy i zastosują odpowiednie konsekwencje wobec sprawcy – powiedział Markowski.

Zwrócił również uwagę na zachowanie szczególnych środków ostrożności:

- Jeżeli interwencja ma dotyczyć osób objętych kwarantanną lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem, to dzwoniąc na numer alarmowy, należy o tym fakcie powiadomić operatora. Wówczas funkcjonariusze będą mogli podjąć odpowiednie środki, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wirusa.

Jeżeli potrzebujesz pomoc psychologicznej, kliknij tutaj: „Jakie problemy mają olsztynianie w związku z koronawirusem? Gdzie szukać pomocy psychologicznej?”.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Janusz Pisiewicz 2020-04-07 10:53:37 95.160.*.*
    Policjo, czy zaganianie ludzi na wybory w sytuacji pandemii, to przestępstwo czy nie?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0

www.autoczescionline24.pl