Dziś jest: 29.04.2024
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Data dodania: 2023-12-16 16:15

Redakcja

Kamienie milowe inwestycji MPEC Olsztyn i Dobrej Energii dla Olsztyna

Kamienie milowe inwestycji MPEC Olsztyn i Dobrej Energii dla Olsztyna
W piątek (15 grudnia) miała miejsce konferencja prasowa traktująca o realizacji projektów prowadzonych przez MPEC Olsztyn i spółki Dobra Energia dla Olsztyna, a mającej główny związek z Instalacją Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Lubelskiej
Fot. MPEC Olsztyn

Transformacja energetyczna w stolicy Warmii i Mazur znajduje się na zaawansowanym etapie. Realizacja budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie zmierza ku końcowi.

reklama

- 10 lat temu, analizując możliwe warianty transformacji energetycznej staliśmy przed dwoma wyzwaniami. Pierwszym, które dotyczyło całego regionu, była kwestia zagospodarowania odpadów - od momentu ich powstania, poprzez przetworzenie, a następnie unieszkodliwienie. Drugim było pokrycie deficytu w dostawach ciepła do ogrzania mieszkań w Olsztynie -  ciepło odzyskane z ITPO (Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów - dop. redakcja), jako jeden z elementów systemu energetycznego miasta zastąpi energię z ciepłowni Michelin - mówi Konrad Nowak prezes MPEC Olsztyn.

Konrad Nowak (z prawej), prezes MPEC Olsztyn

I dodaje: - Zgodnie z planami instalacja zapewni dostawy ekologicznego ciepła dla około 35 proc. mieszkańców Olsztyna oraz uzyskaną w procesie kogeneracji energię elektryczną.

Olsztyńska instalacja jest postrzegana jako jedna z najważniejszych i największych inwestycji ITPO prowadzonych obecnie na terenie kraju. Ten element domykający lokalną gospodarkę obiegu zamkniętego to klucz do efektywnego zagospodarowania odpadów w roli paliwa i kamień milowy na drodze do transformacji energetycznej. Inwestycja obecnie znajduje się w fazie rozruchu. Pierwsze odpady trafiły do bunkra i lada dzień trafią na ruszt Instalacji.

Fot. MPEC Olsztyn

W spotkaniu uczestniczył m.in. prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz

Transformacja energetyczna dzieje się na naszych oczach, a jej właśnie przykładem jest Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie. Inwestycja ma funkcjonować w symbiozie nie tylko ze stolicą Warmii i Mazur, ale również okolicznymi gminami, które także mogą liczyć na bezpieczeństwo energetyczne oraz rozwiązanie wyzwania gospodarki odpadami komunalnymi. Tak zaawansowana technologicznie inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z prezydentem Olsztyna i pozostałymi władzami miasta, a także Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Nie byłaby możliwa również, gdyby nie otwartość społeczności lokalnej na tę inicjatywę.

- Projekt jest realizowany przy wykorzystaniu dotacji unijnej zarządzanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysoka jakość realizacji, dzięki której inwestycja postrzegana jest przez inne samorządy jako wzorcowa, to przede wszystkim zasługa modelowej współpracy z naszymi kluczowymi partnerami w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - mówi Krzysztof Witkowski, prezes Dobrej Energii dla Olsztyna.

ITPO w Olsztynie przetworzy rocznie ok. 100 tys. ton  odpadów komunalnych, niezdatnych do recyklingu, poprzez ich termiczne przekształcenie wraz z odzyskiem energii. Dzięki temu pokryje ono w skali roku około 35 proc. zapotrzebowania mieszkańców na ciepło oraz zapewni produkcję ponad 64 tys. MWh energii elektrycznej. Tego typu instalacja ma wywierać pozytywny wpływ na cały region. Wykorzystując w pełni odpady wysokokaloryczne, można zmniejszyć zużycie węgla w ciepłownictwie nawet o 10 proc., podczas gdy w wielu regionach kraju zielona transformacja wciąż jest na etapie planów, w Olsztynie mamy do czynienia z wzorcowym projektem OZE. Jego głównym beneficjentem będzie środowisko naturalne, do którego nie trafi ok. 100 tys. ton dwutlenku węgla rocznie, a także mieszkańcy, którzy będą mieć czystsze powietrze oraz ciepło i prąd produkowane z powstającego lokalnie paliwa. ITPO jest kamieniem milowym w tworzeniu gospodarki obiegu zamkniętego w wymiarze lokalnym, a zarazem wzorcowym przykładem współpracy partnerów oraz inwestorów.

Stan realizacji prac na budowie jest obecnie bardzo zaawansowany, a kolejne etapy rozruchu przybliżają nas do osiągnięcia pełnej funkcjonalności i efektywności tej nowoczesnej instalacji. To ważne przedsięwzięcie nie tylko w kontekście gospodarowania odpadami, ale także jako przykład wykorzystania zaawansowanych technologii w celu ochrony środowiska i produkcji energii w sposób zrównoważony.

Źródło: własne, MPEC Olsztyn

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

  • grafi 2023-12-18 16:21:59 88.156.*.*
    A gdzie ciepła woda w kranach?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • He He 2023-12-18 08:03:16 83.28.*.*
    Żeby tylko z tych kamieni milowych nie zrobiły się kamienie kałowe.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
  • Tom 2023-12-18 06:31:15 145.237.*.*
    Jak to wszystko pięknie brzmi; "transformacja", "efektywny", "zrównoważony", "funkcjonalny". W rzeczywistości podmiot prywatny będzie nas Olsztynian doił z kasy jak mleczne krowy.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
  • Ja 2023-12-17 13:03:27 79.191.*.*
    Obecnie spalarnia sprzedaje energie miastu po wysokich cenach, mpec musi kupować te energię bo taka jest umowa, będzie też musiał dostarczać paliwo, czyli śmieci, inaczej kary umowne. Spółka jest prywatna, czyli miejsce dla spadochroniarzy z różnych stanowisk. Już zaczynają się problemy i awarie tej super inwestycji. Próbują wmówić mpecowi że ich woda psuje ich instalacje, wymusili montaże drogich filtrów, które sami powinni zamontować, zamawiają drogie ekspertyzy jakości wody by wyłudzić odszkodowania. Jednym słowem przekręt.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
  • Obiektyw 2023-12-16 23:14:51 109.243.*.*
    Do 31 stycznia 2026 r. Komisja Europejska ma przedłożyć sprawozdanie w sprawie włączenia spalarni komunalnych do systemu ETS. Miałoby to nastąpić od 2028 r., z możliwością rezygnacji najpóźniej do 2030 r. Olsztyńska spalarnia ma spalać około 100 tysięcy ton rocznie więc może zostać włączona do ETS. Jest też kwestia opodatkowania 8% VATem produkcji energii uzyskanej ze spalania odpadów. Jeżeli ktoś liczy, że energia uzyskana ze spalania odpadów będzie tania to może się przeliczyć.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
  • Krzysztof 2023-12-16 21:01:48 45.85.*.*
    MPEC trzeba sprzedać Niemcom albo Francuzom.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
  • Dziękuję. Tak trzymać. 2023-12-16 20:36:20 81.190.*.*
    Pieniądze się wydaję tak aby ludzie mieszkańcy miasta mieli korzyści z tego każdego dnia i dlatego to słuszna inwestycja jak wiele innych przez ostatnie lata z unijnych funduszy jak i miejskich. Brawo.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
  • MŁODA1 2023-12-16 19:38:51 5.173.*.*
    Zabiegi Grzymowicza aby dostać się do Sejmu lub Senatu zostały przez PO pogrzebane. Ani tramwaje ani Urania ani Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów już mu nie pomogą. Został żywcem przez PO pogrzebany. W dowód ,,wdzięczności" bez konsultacji z PO powołał wiceprezydenta i sekretarza miasta. Ale wojna dopiero się rozpoczęła. Już przy okazji różnych uroczystości nie widać razem Grzymowicza i Szewczyka. Tak będzie do wyborów samorządowych. Szewczyk będzie prawdopodobnie kandydatem PO na prezydenta. Grzymowicz prawdopodobnie także wystartuje. Będzie ciekawie. Mnie to cieszy, gdyż skoczą sobie do gardeł ludzie, których nie popieram.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 7
  • interesuje 2023-12-16 17:26:59 79.191.*.*
    mnie o ile moje rachunki za energię się zmienią i w którą stronę
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1

www.autoczescionline24.pl