Dziś jest: 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Jana, Sykstusa
Data dodania: 2020-12-27 12:45

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Jeden od pióra i wióra, drugi od kina i młyna

Jeden od pióra i wióra, drugi od kina i młyna
Marek Książek i biografia braci Połomów
Fot. archiwum prywatne

- Połomowie to artyści spełnieni, barwne ptaki warmińsko-mazurskiej kultury – przekonuje Marek Książek, autor biografii dwóch niezwykłych olsztynian: poety Stefana i jego młodszego brata Janusza – fotografika, profesora sztuki filmowej, do niedawna wykładowcy Instytutu Sztuk Pięknych na UWM.

reklama

Obaj urodzili się w Toruniu. Starszy, Stefan (ur. 1938), spędził dzieciństwo na Pomorzu Zachodnim (ich ojciec po wojnie uruchamiał tam i prowadził młyny wodne), po maturze w Połczynie-Zdroju studiował filozofię na UMK w Toruniu, by po przerwaniu nauki zacząć pracę pomocnika kustosza na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. Później był redaktorem literackim w Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie, udostępniając antenę miejscowym pisarzom i poetom, w tym Bogdanowi Chorążukowi i Tadeuszowi Różewiczowi. To pierwszy twórca z Warmii i Mazur, który został przyjęty do słynnej w latach 60. Orientacji Poetyckiej Hybrydy w Warszawie.

Z kolei młodszy, zmarły niedawno w wieku 70 lat Janusz, wychował się w podolsztyńskim Unieszewie. Po studiach w łódzkiej filmówce został wybrany, w gorącym okresie 1981 roku, dziekanem wydziału operatorskiego. Wyboru dokonali studenci tej uczelni a Janusz Połom był wtedy najmłodszym dziekanem w Polsce. W połowie lat 80. wraz z żoną Mariellą, również filmową dokumentalistką, wyemigrował do Kanady, a stamtąd do Meksyku, by 10 lat przepracować w meksykańskiej narodowej szkole filmowej. Spod jego ręki wyszło wielu znakomitych operatorów, w tym laureaci filmowych Oscarów.

Po śmierci ojca (1968) starszy Połom został spadkobiercą tartaku, zaś młodszy – młyna w Unieszewie. Z tego powodu ukuto powiedzenie: „Jeden od pióra i wióra, drugi od kina i młyna“.

— Kiedy usłyszałem ten dwuwiersz na spotkaniu przyjaciół Stefana z okazji jego 80. urodzin, pomyślałem, że to dobry punkt wyjścia do biografii braci Połomów — opowiada Marek Książek, olsztyński dziennikarz, autor wcześniejszych biografii pisarza Henryka Panasa i fotoreportera Wacława Kapusto. — Zastanawiało mnie także, jak to się stało, że synowie młynarza zostali artystami. Okazało się, że cechy artystyczne przejęli po swojej matce, a pełną i bogatą w fakty odpowiedź znajdzie czytelnik na 280 stronach tej opowieści.

Pełne wzlotów i upadków życie braci Połomów zostało w niej ukazane na tle środowiska artystycznego Olsztyna, ale także całego regionu oraz Polski. Bogato ilustrowana zdjęciami książka przeplatana jest licznymi anegdotami, które nadają jej osobliwego „smaczku”.

Reportaż biograficzny „Artyści czystej wody. Opowieść o braciach Połomach” został wydany nakładem własnym autora, Możnago kupić w olsztyńskich księgarniach, a także zamówić pod adresem: [email protected]

Galeria

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Kachna 2020-12-31 10:59:17 37.47.*.*
    Muszę przeczytać książkę. Zapowiada się ciekawie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Tatra T 600 Tatraplan z 1948r. 2020-12-27 17:57:57 188.146.*.*
    BRAWO panie Książek!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0

www.autoczescionline24.pl