Dziś jest: 29.04.2024
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Data dodania: 2023-12-13 13:31

Krzysztof Brągiel

Japończyk nakręci film na Mazurach. Znamy wyniki 8. Konkursu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego [WIDEO]

Japończyk nakręci film na Mazurach. Znamy wyniki 8. Konkursu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego [WIDEO]
Marszałek, Marcin Kuchciński, (z lewej) i Bogumił Osiński, szef W-MFF. przedstawili filmy, które uzyskają specjalne dofinansowanie samorządu
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W środę (13 grudnia) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie zaprezentowano wyniki 8.Konkursu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego na dofinansowanie produkcji filmowych. Oficjalnej prezentacji nagrodzonych produkcji dokonał marszałek województwa Marcin Kuchciński oraz szef WMFF Bogumił Osiński. Największe dofinansowanie uzyskał film „Mazurska, letnia opowieść”, czyli debiut japońskiego reżysera, Yutaro Keino.

reklama

W ciągu niepełna siedmiu lat od utworzenia Fundusz dofinansował ze środków samorządu województwa 39 filmów (13 fabularnych, 23 dokumentalnych i 3 animowane). Wysokość finansowego wsparcia to około 6 milionów złotych. Środki zainwestowane w produkcję filmów pozostają w regionie. Umowy koprodukcyjne jakie zawierane są z producentami nakładają na nich obowiązek wydatkowania na Warmii i Mazurach 150% przyznanej kwoty.

- Jeszcze bez naszych działań filmowcy pojawiali się w regionie. Stąd pomysł, aby utworzyć Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, który to skoordynował – powiedział nam Marcin Kuchciński. - Tym, co przyciąga twórców z Polski, ale jak widzimy po dzisiejszych rozstrzygnięciach też zza granicy, są zarówno piękne pejzaże jak i historie, które działy się na naszym terenie – dodał.

Czy marszałek sam jest kinomanem? - Staram się być na bieżąco. Lubię historie, które są osadzone w naszym regionie. Gdy oglądam film, który był kręcony na Warmii i Mazurach czuję dodatkową dumę – przyznał.

Jak zwykle komisję konkursową fachową oceną zgłoszonych do konkursu filmów wsparło doborowe grono ekspertów:

  • Maria Malatyńska - krytyczka filmowa i publicystka, członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także międzynarodowego Stowarzyszenia FIPRESCI oraz Polskiej Akademii Filmowej,

  • Andrzej Serdiukow – producent, dystrybutor i menedżer filmowy – producent lub współproducenta wielu znanych i nagradzanych  na festiwalach krajowych i zagranicznych filmów i seriali telewizyjnych, członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, specjalista d.s. analizy budżetów filmowych,

  • Janusz Zaorski – reżyser filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy, scenarzysta. Autor 15 filmów kinowych m.in. Jezioro Bodeńskie (Złoty Lampart w Locarno), Matka Królów (Srebrny Niedźwiedź w Berlinie i Grand Prix na FPFF w Gdyni, Syberiada Polska (Grand Prix Festiwal w Seatle).

Adwokat Michał Pietkiewicz (z lewej) przekazał marszałkowi przechowywany w sejfie protokół rozstrzygnięcia 8.Konkursu W-MFF

Największe dofinansowanie, w kwocie 219 tys. zł brutto uzyskał film fabularny „Mazurska, letnia opowieść”, czyli debiut japońskiego reżysera, Yutaro Keino. - Scenariusz czytałem z niedowierzaniem, że Japończyk tak dobrze zna nasze realia – powiedział nam Bogumił Osiński, przewodniczący komisji konkursowej. - Dopiero jak zapoznałem się z jego CV, wszystko zrozumiałem. To absolwent łódzkiej szkoły filmowej. Gwarantem, że będzie to film „dobrze skrojony” jest fakt, że opieką artystyczną projekt objął Jerzy Skolimowski. Wszystkie zdjęcia będą w naszym regionie. Pojawi się m.in. Wilczy Szaniec – zdradził. Początek zdjęć planowany jest na przyszłoroczne lato. 

Komisja konkursowa brała pod uwagę takie kryteria jak liczba dni zdjęciowych w województwie warmińsko-mazurskim, spodziewany efekt promocyjny dla regionu czy dotychczasowy dorobek producenta i reżysera, w tym rezultaty artystyczne i ekonomiczne poprzednich produkcji.

Zdecydowano jednogłośnie, aby udzielić wsparcia finansowego czterem produkcjom filmowym.

W kategorii film fabularny:

MAZURSKA LETNIA OPOWIEŚĆ  (debiut) – scenariusz i reżyseria Yutaro Keino. Czas – 55 minut. Koprodukcja międzynarodowa:polsko-japońsko-niemiecka. Producent: Centrum Japońsko-Polskie sp. z o.o. w Węgorzewie. Opieka artystyczna Jerzy Skolimowski.

Młody Niemiec spędza wakacje u swojej babci w Polsce, na Mazurach. Podczas pobytu zapisuje się na kurs żeglarski, gdzie przypadkowo zakochuje się w dużo starszej instruktorce żeglarstwa. Wraz z nią odkrywa lokalną i osobistą historię i zaczyna zastanawiać się nad własna tożsamością.

Liczba dni zdjęciowych 18, wszystkie na Mazurach. Film w okresie developmentu. Początek zdjęć – lato 2024 r.

Dofinansowanie: 219.000, – PLN brutto.

W kategorii: film dokumentalny

BRĄSWAŁD OBRAZY Z NIEPAMIĘCI – scenariusz i reżyseria Adam Błaszczok. Czas – 45 minut. Producent North Story Adam Błaszczok.

Sentymentalny powrót do przedwojennej Warmii, krainy odizolowanej od pozostałych ziem polskich, w której mieszkańcy musieli usilnie zabiegać o swój byt materialny i swoją odrębność kulturową. Film opowiadał będzie o historii kościoła parafialnego w Brąswałdzie  koło Olsztyna, jego ciekawej architekturze i dziełach sztuki, które się w nim znajdują   oraz o ludziach, których losy były z nim splecione, a jednocześnie zapisały się w pamięci potomnych. W celu wzbogacenia warstwy wizualnej twórcy filmu planują wykorzystanie sztucznej inteligencji na wielu etapach realizacji.

Film w okresie przygotowawczym. Liczba dni zdjęciowych 25 – wszystkie w województwie warmińsko-mazurskim.

Dofinansowanie: 151.500,- PLN brutto 

JESTEŚCIE GOTOWI  – scenariusz i reżyseria Bogusław Żmijewski. Czas – 45 minut. Producent: Produkcja Programów Radiowych i Telewizyjnych Barbara Fedoniuk.

Bohaterką filmu jest charyzmatyczna trenerka tańca, która w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia stworzyła Amatorski Klub Tańca MIRAŻ  w Olsztynie. Rozmach i olbrzymie sukcesy Klubu wypromowały wiele ważnych postaci i tanecznych autorytetów oraz przyczyniły się do zbudowania w Olsztynie prężnego ruchu tańca, czyniącego ze stolicy regionu Stolicę Tańca Towarzyskiego. Film podzielony zostanie na kilka sekwencji tematycznych. Rytm poszczególnych sekwencji wyznaczać będzie postać Narratorki, ikony tańca. Suspensowe zakończenie wyjawi znaczenie tytuł filmu JESTEŚCIE GOTOWI.

Film w okresie zdjęciowym. Liczba dni zdjęciowych 30, wszystkie w województwie warmińsko-mazurskim.

Dofinansowanie: 120.000,- PLN brutto

SAMULOWSCY – scenariusz Andrzej Wojnach. Reżyseria Wanda Laddy.  Czas – 52 minuty.

Producent: GRADENDOYL  WANDA LADDY. Koproducenci:MUZEUM WARMII I MAZUR w Olsztynie, Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Doświadczeni autorzy wielu dokumentalnych filmów nawiązujących do znanych postaci i historii Warmii i Mazur, tym razem zdecydowali przedstawić rodzinę Samulowskich. Rodzina ta od trzech pokoleń zaznacza się  w krajobrazie Warmii i Mazur. Nestor Andrzej Samulowski, poeta ludowy, księgarz, działacz polityczny był m.in. inspiratorem powstania Gazety Olsztyńskiej. Jego wnuk Andrzej Samulowski malarz, rzeźbiarz, działacz społeczny kontynuował tradycje rodzinne na innej niwie. Prawnuki Andrzeja Samulowskiego – nestora – także wyróżniają się w dziejach kultury Polski i Warmii. Film ukaże rodzinną działalność w perspektywie 150 lat.

Film w okresie przygotowawczym. Liczba dni zdjęciowych 7, wszystkie ma Warmii.

Dofinansowanie: 142.000,- PLN brutto

Bogumił Osiński podkreślił, iż eksperci tegorocznego konkursu doceniając  przesłanie i walory artystyczne aplikujących o dofinansowanie projektów filmowych, w  recenzjach udzielili wielu wskazówek i cennych sugestii dotyczących narracji, dramaturgii i realizacji przygotowywanych filmów. Szef W-MFF zapoznał z nimi producentów filmowych.

Relacja z prezentacji rozstrzygnięć 8 Konkursu Warmińsko-Mazurskiego Fundusz Filmowego

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • winIO 2023-12-13 15:20:56 95.149.*.*
    Filmy filmami, a mi brakuje informacji że Maciej Nawacki został wywalony na zbity pysk
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
  • MŁODA1 2023-12-13 14:29:42 94.254.*.*
    Samorząd Województwa to niepotrzebny element struktury władzy w Polsce. To siedlisko etatów dla zwycięzców. To miejsce dla ,,spadochroniarzy". Przykładem jest Kuchciński. Kiedy w 2015 groziło mu wygaśnięcie mandatu radnego w Radzie Miasta Olsztyna ,,zaopiekowali" się nim koledzy w Samorządzie Województwa. Został członkiem zarządu sejmiku i tak przetrwał do dzisiaj. Osoba publiczna w 2015 nie wiedziała czy mieszka czy nie mieszka w Olsztynie? Ubiega się o mandat radnego i nie zna ustawy o samorządzie gminnym. Jak taka osoba może pełnić funkcję Marszałka Województwa? Powinno się zlikwidować takie organy władzy jak mają nim kierować ludzie nieuczciwi.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2

www.autoczescionline24.pl