Jak zmieniają się potrzeby cieplne po termomodernizacji?
Termomodernizacja to szereg działań ukierunkowanych na poprawę izolacyjności budynku i zmniejszenie jego zapotrzebowania na ciepło. Mówiąc prościej, budynek przechodzi remont, by zwłaszcza jesienią i zimą w pomieszczeniach pozostawało więcej ciepła, mniej uciekało, a rachunki za ogrzewanie były możliwie najmniejsze. Działania te mogą obejmować np. ocieplenie ścian, wymianę okien, drzwi, grzejników lub całego systemu ogrzewania czy wykonanie wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacja).
Po ociepleniu budynku jego zapotrzebowanie na energię cieplną może spaść nawet o 30–60%. Oznacza to, że dotychczasowy kocioł okazuje się przewymiarowany, czyli pracuje w sposób nieoptymalny (jego moc jest większa niż obecne zapotrzebowanie cieplne budynku). Takie zjawisko generuje wyższe koszty eksploatacyjne i przyspiesza zużycie urządzenia.
Naturalnym krokiem w takiej sytuacji jest modernizacja źródła ogrzewania. Niższe zapotrzebowanie cieplne domu oznacza możliwość zastosowania np. systemów niskotemperaturowych – efektywniejszych i tańszych w użytkowaniu. Jakie technologie warto obecnie rozważyć?
Pompa ciepła – rozwiązanie warte uwagi
Najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem do domów po termomodernizacji są pompy ciepła, zwłaszcza w wariancie powietrze-woda. Ocieplenie budynku przyczynia się do redukcji całkowitego zapotrzebowania energetycznego na tyle, że nowoczesna pompa okazuje się wystarczająca, by samodzielnie realizować potrzeby grzewcze i przygotować ciepłą wodę użytkową. Taki system sprawdza się zwłaszcza w budynkach, gdzie dodatkowo działa ogrzewanie podłogowe lub niskotemperaturowe grzejniki.
Dużym atutem zastosowania pomp ciepła w budynkach po termomodernizacji jest możliwość dofinansowania zakupu urządzenia z programu „Czyste Powietrze”. Pompy wchodzą w skład tzw. kosztów kwalifikowanych i – w zależności od uzyskanego poziomu dofinansowania, czyli 40, 70 lub nawet 100% - ich zakup oraz montaż można pokryć z programu, a także ulgi termomodernizacyjnej. Wówczas koszt inwestycji staje się jeszcze niższy, a oszczędności eksploatacyjne – widoczne już w pierwszym sezonie grzewczym.
Kocioł na biomasę – pellet, drewno
Dofinansowanie do termomodernizacji domu w ramach programu „Czyste Powietrze” obejmuje także kotły na biomasę – pellet lub zgazowujące drewno. Uznawane są one za technologię przyjazną środowisku, ponieważ spalanie biomasy uznaje się za proces neutralny pod względem emisji CO2 – pod warunkiem spełnienia odpowiednich norm. To także wariant opłacalny ekonomicznie, polecany do domów po termomodernizacji, choć nie dla każdego.
W budynku o zmniejszonym zapotrzebowaniu na ciepło kocioł na pellet może działać mniej intensywnie, co obniża koszty zużycia opału. Jest to szczególnie widoczne w sezonie przejściowym, gdzie dobrze dobrany kocioł może pracować na niskim obciążeniu z wysoką sprawnością. Nowoczesne kotły posiadają funkcje automatycznego rozpalania, czyszczenia i podajnika paliwa, co czyni je wygodniejszymi niż tradycyjne kotły węglowe.
Warto też pamiętać o pewnych ograniczeniach. Kotły na pellet wymagają przestrzeni na magazynowanie paliwa, regularnego dosypywania opału (chyba że zamontowany jest zasobnik zapewniający zapas na kilka dni) i czyszczenia. To rozwiązanie bardziej angażujące niż np. pompa ciepła, choć atrakcyjne dla osób, które mają dostęp do taniego pelletu lub drewna. Kocioł na biomasę w domu po termomodernizacji sprawdzi się, gdy z różnych względów inwestor nie ma możliwości zastosowania pompy ciepła, ale chce odejść od paliw kopalnych i jednocześnie ograniczyć rachunki.
Kotły gazowe po termomodrnizcji domu
Jeszcze kilka lat temu naturalną alternatywą dla węgla był gaz. Dziś inwestycje w kotły gazowe stają się coraz nieco mniej opłacalna – nie tylko ze względu na wycofanie dotacji (od 2025 roku nie można ich już finansować z „Czystego Powietrza”), ale też przez planowany zakaz montażu kotłów gazowych jako samodzielne źródło ciepła w nowych budynkach od 2030 roku.
Jeśli w modernizowanym domu istnieje już instalacja gazowa, a kocioł spełnia aktualne normy, nie zawsze trzeba go wymieniać. Warto jednak mieć świadomość, że nowe inwestycje powinny kierować się w stronę odnawialnych źródeł energii.
Jakie ogrzewanie do domu najlepiej wybrać?
Decyzję trzeba podjąć na bazie realnych potrzeb: rocznego zapotrzebowania domu na energię, dostępności źródeł, możliwości technicznych oraz planów inwestycyjnych. Inaczej dobiera się system grzewczy dla domu z ogrzewaniem podłogowym, a inaczej dla starej instalacji grzejnikowej. Inaczej też, jeśli planujemy instalację PV, a inaczej, jeśli budżet jest ściśle ograniczony.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz