Dziś jest: 19.04.2024
Imieniny: Adolfa, Leona, Tymona
Data dodania: 2021-01-20 08:34

Cezary Kapłon

Jak zimą można pomóc bezdomnym zwierzętom z Olsztyna i okolic?

Jak zimą można pomóc bezdomnym zwierzętom z Olsztyna i okolic?
Zwierzęta ze schronisk potrzebują słomy i dobrej jakości karmy
Fot. Pixabay.com

Oprócz ludzkiego ciepła i opieki bezdomne psy i koty w schronisku w Olsztynie potrzebują słomy, a w Tomarynach brakuje karmy dobrej jakości. Z kolei Stowarzyszenie Miasto dobre dla zwierząt z Dobrego Miasta apeluje o wsparcie pieniężne na domki dla bezdomnych kotów.

reklama

Tegoroczna zima dała się we znaki nie tylko ludziom, ale również, a może przede wszystkim, zwierzętom – głównie tym bezdomnym, które nie mają dachu nad głową. W mniejszym stopniu także tym schroniskowym, bo niezależnie jakby pracownicy takiej placówki się nie starali, to zwierzętom nie będzie tak dobrze, jak w mieszkaniu.

W schronisku w Olsztynie odczuwane są braki słomy.

– Słoma potrzebna jest do wyściełania psich bud. Ze względu na swoje właściwości wspaniale izoluje i jest także ekologiczna. Dobra psia buda wyścielona grubo słomą daje naprawdę ciepłe schronienie – powiedział w rozmowie z nami Grzegorz Gromadzki, prezes stowarzyszenia Zwierzyniec św. Franciszka.

Dodał, że zimą schronisko ma podobne potrzeby jak gospodarstwo domowe. Zwierzaki powinny mieć ciepło, zjeść treściwszą karmę i dostawać suplementy wspomagające ich odporność. Zaznaczył, że pracownicy schroniska mogą sami odebrać słomę w kostkach.

– W tym momencie słoma jest priorytetem. Po słomę w kostkach chętnie dojedziemy. Jeżeli będzie to bela słomy, wtedy sprawa się komplikuje – dodał Gromadzki.

Z kolei w Międzygminnym Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Tomarynach (gmina Gietrzwałd) brakuje przede wszystkim dobrej jakości karmy dla psów i kotów.

Dowiedzieliśmy się również, że zwierzętom brakuje kontaktu z człowiekiem, więc wolontariusze są mile widziani.

– Do schroniska może przyjść każdy. Nie ma zakazów. Jesteśmy otwarci od poniedziałku do piątku, a także w soboty, niedziele i święta od 9 do 15 – dowiedzieliśmy się w biurze placówki w Tomarynach.

Wolontariusze mogą odwiedzać także zwierzęta w olsztyńskim schronisku.

– Na obecną chwilę mamy 30 osób, które podpisały umowę wolontariacką i odwiedzają schronisko regularnie. To nie znaczy, że nie ma miejsca dla innych osób. Pozostałe osoby zapraszamy od poniedziałku do piątku od 9 do 15 – dodał Grzegorz Gromadzki.

Z kolei Stowarzyszenie Miasto dobre dla zwierząt z Dobrego Miasta zachęca do wzięcia udziału w zrzutce na domki dla bezdomnych kotów (Pomóż kotom przetrwać zimę - koci schron). Koszt jednego domku to 50 zł. Na obecną chwilę 91 osób wsparło akcję na łączną kwotę 3714 zł.

Osoby działające w stowarzyszeniu napisały również w mediach społecznościowych, jak można pomóc bezdomnym zwierzętom w zimie.

Pamiętajcie dzisiaj o bezdomniakach, o wolno żyjących kotach, o ptakach, o psach bezdomnych i tych z łańcucha...

Reagujcie! Dawno nie było takiej zimy.

Jeśli w okolicy są koty wolno żyjące możesz im pomóc:

- Wystaw suchą karmę, mokra szybko zamarznie,

- Postaw wodę o temperaturze pokojowej (do wody można dodać trochę tłuszczu zwierzęcego, np. smalcu, wtedy woda będzie wolniej zamarzać),

- Postaw budkę a jeśli nie masz, zrób ja z kartonu, styropianu, włóż słomę, a jeśli jej nie masz - ciepły suchy koc.

Niewiele trzeba by uratować dziś ich życie.

– możemy przeczytać w poście.

Stowarzyszenie także potrzebuje karmy dla swoich podopiecznych (na obecną chwilę w placówce przebywa ok. 70 zwierząt).

Hej Ludzie !! Pamiętajcie dziś o nas 🐾 Aktualnie u nas termometr wskazuje... Minus 2️⃣1️⃣ 🥶 Reagujcie! Jeśli w...

Opublikowany przez Stowarzyszenie Miasto dobre dla zwierząt Niedziela, 17 stycznia 2021

Potrzeba budek okazała się ogromna, mamy mnóstwo zgłoszeń 💔 dziś było minus dziewięć, teraz sypie a ma być dziś do minus...

Opublikowany przez Stowarzyszenie Miasto dobre dla zwierząt Piątek, 15 stycznia 2021

Z racji mrozów jeden z naszych DT zostawił celowo otwarte drzwi do kotłowni i garażu... by jakiś potrzebujący zwierzak w...

Opublikowany przez Stowarzyszenie Miasto dobre dla zwierząt Poniedziałek, 18 stycznia 2021

Kochani potrzebujemy mokrej i suchej karmy typu Animonda, Smilla, Josera i każda inna. Mamy ok. 70 podopuecznych, a...

Opublikowany przez Stowarzyszenie Miasto dobre dla zwierząt Poniedziałek, 18 stycznia 2021

Kochani potrzebujemy podkładów i mokra dla szczeniąt ... 😌 Kolejne mamusie i ich trzy maluchy . Są bezpieczne , jest im ciepło a mamusie najedzone ☺️ KRS 0000472457 Cel szczegółowy Tomaryny

Opublikowany przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Tomarynach Czwartek, 14 stycznia 2021

Przypominania nigdy dość!

Opublikowany przez Fundacja Albatros Niedziela, 17 stycznia 2021
Opublikowany przez Fundacja Albatros Poniedziałek, 18 stycznia 2021

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • isk 2021-01-20 15:33:17 88.156.*.*
    Dopóki kotek będzie przychodził będę go karmiła
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 10
  • isk 2021-01-20 13:25:31 88.156.*.*
    Pod moje okno 2-3 razy dziennie przychodzi kot. Zawsze mam coś dla niego do jedzenia. Ale nie wiem gdzie nocuje. Nawet jak był tęgi mróz to przychodził , podnosił łapki z zimna raz jedną raz drugą i czekał na jedzenie. Bardzo mi go szkoda, że musi marznąć. Nie wiem czy jeszcze mogę pomóc
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 11
  • Świński ryj 2021-01-20 12:00:28 195.136.*.*
    Nasi politycy maja za duzo slomy bo az im z butow wystaje,moze napisac do nich zeby sie podzielili.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
  • pracownik deratyzacji 2021-01-20 11:02:08 188.146.*.*
    W miastach średnio przypada 1 szczur na 1 człowieka (wyjątkiem jest woj. dolnośląskie, zwłaszcza Wrocław - tam po 1997 r. przypada około 3 szczurów na 1 człowieka). Jeżeli za namową członków stowarzyszenia i autora artykułu zostawiana będzie sucha karma i tłusta woda, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że liczba tych szczególnie szkodliwych gryzoni, roznoszących choroby (zoonozy) groźne zwłaszcza dla dzieci, wzrastać będzie także zimą, w którym to okresie ich populacja jest w stanie stagnacji. Bo to one w głównej mierze żywią się pozostawionym dla ptaków jedzeniem. Zastanówcie się czy los waszych dzieci bawiących się latem w piaskownicach obok bloków jest mniej ważny od ptaków, czy kotów, które jeśli są faktycznie bezdomne to i tak sobie poradzą.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 6

www.autoczescionline24.pl