Dziś jest: 24.06.2024
Imieniny: Danuty, Jana
Data dodania: 2024-06-08 16:48

Aleksandra Sawczuk

Ile włożyć do koperty na wesele w 2024 roku?

Ile włożyć do koperty na wesele w 2024 roku?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Sezon wiosenno-letni, to jak co roku okres, w którym narzeczeni decydują się formalizować swoje związki, pieczętując je, hucznym bądź spędzonym w gronie najbliższych, weselem. Jak w przypadku wielu tego typu ceremonii, po otrzymaniu zaproszenia, pojawia się przemyślenie, ile pieniędzy powinniśmy umieścić w kopercie, w formie prezentu dla młodej pary?

reklama

Widełki 300-1000 zł

W ciągu ostatnich lat Polacy bardzo dotkliwie przekonali się o skali szalejącej inflacji. Zjawisko miało, i nadal ma, przełożenie na funkcjonowanie wszystkich branż. W związku z powyższym nieustanne wzrastają również koszty organizacji wesel.

Goście zaproszeni do udziału w uroczystości wielokrotnie zmagają się z dylematem, jaką kwotę należałoby umieścić w kopercie. Warto mieć, przede wszystkim, na uwadze, żeby prezent nie wykraczał poza nasze możliwości finansowe. Nie ma potrzeby wykosztowywać się ponad stan. W dniu wesela, po wielu miesiącach stresów i przygotowań, dla pary młodej najważniejsza będzie obecność gości.

Przyjęło się, iż do koperty wypada włożyć tyle, ile nowożeńcy przeznaczają na tzw. „talerzyk”, czyli na każdą z zaproszonych osób. W tym przypadku znaczenie ma miejsce, w jakim młodzi decydują się zorganizować uroczystość.

Według badań wykonanych przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, na zlecenie jednego z czołowych serwisów informacyjnych, wśród ponad tysiąca mieszkańców naszego kraju, najniższą kwotą, którą powinno się przeznaczyć na wesele jest 300 zł – tak wskazało 32 procent respondentów.

Tyle samo badanych stwierdziło, że odpowiednim prezentem byłoby 500 zł. Pozostałe osoby opowiadały się za kwotami sięgającymi aż 1000 zł.

Warto pamiętać, że na wydatki gościa weselnego ma również wpływ stopień pokrewieństwa z parą młodą.

Czy osoba towarzysząca powinna za siebie zapłacić?

Wskazane kwoty ulegają jednak wzrostowi, kiedy na wesele wybieramy się z osobą towarzyszącą. Pojawia się zatem kolejne pytanie, czy nasz partner powinien za siebie zapłacić?

Ten aspekt należy rozpatrywać indywidualnie. Często wychodzi się z założenia, że jeśli oprócz naszego partnera nie znamy na uroczystości nikogo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby koszt prezentu pokryła osoba, która nas poprosiła o towarzyszenie. Takie rozwiązanie może jednak spowodować pewnego rodzaju dyskomfort, więc najczęstszym rozwiązaniem bywa pokrycie kosztów po połowie.

Niestosowne zachowania gości

Co ciekawe, mimo ciągłego wzrostu świadomości społeczeństwa, zdarza się, że młodzi w weselnych kopertach sporadycznie otrzymują, np. pocięte gazety.

W sytuacji, kiedy sytuacja materialna nie pozwala nam na obdarowanie nowożeńców nawet symboliczną kwotą, w ramach prezentu, do koperty włożyć można choćby kartkę z życzeniami.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Polski Polak 2024-06-10 13:42:17 31.0.*.*
  Głupi zwyczaj z tą kasą. Odbiera uroku tak ważnemu wydarzeniu. Tsk damo z komunią. Ciężko odnowić, bo rodzina cię spacyfikuje, a żyć w zgodzie warto.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Andrzej 2024-06-10 10:13:21 31.0.*.*
  Jeżeli to co będzie w kopercie ma być prezentem to te 300zł wystarczy jedynie na "talerzyk" (czasem i nie). Pomijam, że koszt to nie tylko sala weselna ale też alkohol, przystrojenie, obrączki itp. Jeżeli parze młodej miałoby się chociażby "zwrócić" za wesele to kwota nie powinna być niższa niż 500zł za osobę. Jednak ja do rodziny lub dobrych znajomych wkładam 1000zł. Nie jest to ani mało ani dużo ale przynajmniej to będzie dla nich jakimś prezentem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Przedsiębiorca. 2024-06-09 23:15:48 46.205.*.*
  Polacy to zazwyczaj zgredy i biedactwo, człowiek wykształcony i przedsiębiorcy jak ja daję od 5 tys zł.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 5
 • ivo 2024-06-09 22:07:35 2a01:113f:90b:*
  Po co wesele skoro za rok rozwód
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2

www.autoczescionline24.pl