Dziś jest: 09.07.2025
Imieniny: Lukrecji, Weroniki
Data dodania: 2015-09-18 09:56

Iwona Starczewska

Grzymowicz: ''Upadek finansowy nam nie grozi''

Grzymowicz: ''Upadek finansowy nam nie grozi''
Fot. Iwona Kamińska/Olsztyn.com.pl

Zgodnie z najnowszych rankingiem „Wspólnoty – Pisma Samorządu Terytorialnego” Olsztyn na koniec ubiegłego roku okazał się najmniej zadłużonym miastem wojewódzkim w kraju. Prezydent miasta posiłkując się tymi danymi odpowiada swoim krytykom - ''Miasto się modernizuje, pięknieje, a upadek finansowy nam nie grozi''.  

reklama

Rankingi ''Wspólnoty'' to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane na podstawie obiektywnych danych z GUS pod kątem kilku aspektów. Każdy z nich to odrębny ranking.

Tym razem pismo samorządu terytorialnego opublikowało zestawienie miast wojewódzkich pod kątem ich zadłużenia. Wskaźnik długu Olsztyna, z końcem ubiegłego roku, względem dochodów wynosił 24,73 proc. To oznacza, że stolica Warmii i Mazur jest najmniej zadłużonym miastem wojewódzkim w kraju. Miasto znajduje się również w połowie zestawienia wojewódzkich stolic pod względem zdolności kredytowej.

Jak twierdzi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, dobry wynik Olsztyna to informacja dla wszystkich, którzy obserwując miejskie inwestycje wieszczyli gospodarczą katastrofę.

- Wielu krytyków polityki modernizacyjnej miasta, którym trudno było zakwestionować widoczne efekty zmian, argumentowało: „Tak, prezydent i owszem buduje, ale zadłużył miasto i doprowadza je do ruiny finansowej”. Jak widać, nie jest to prawda. Miasto się modernizuje, pięknieje, a upadek finansowy nam nie grozi – pisze na swoim blogu prezydent Piotr Grzymowicz.

Prezydent zauważa, że dzięki takiemu wynikowi miasta łatwiej nam będzie sięgać po kolejne środki z nowej perspektywy unijnej.

- Żeby korzystać z tych pieniędzy – a jest to chyba ostatni tak dogodny horyzont czasowy – trzeba mieć realną możliwość uruchamiania niezbędnych środków własnych. Przy tak niskim zadłużeniu miasta jest to o wiele łatwiejsze, albowiem wpływa na bankową wiarygodność naszego samorządu. Czy tak będzie zawsze? Pewnie nie, bo wchodzimy w trudny okres ponoszenia kosztów właśnie kończących się inwestycji. Będzie trudniej, ale mamy coś, co w tych warunkach jest bardzo ważne – handicap pierwszego miejsca – dodaje Grzymowicz.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • olsztynianin 2015-09-19 20:00:51 88.156.*.*
    Wśród 20 najbiedniejszych regionów UE znalazło się pięć polskich województw: lubelskie z PKB na jednego mieszkańca wynoszącym 48 proc. średniej unijnej, podkarpackie (48 proc.), warmińsko-mazurskie (48 proc.), podlaskie (49 proc.) oraz świętokrzyskie (49 proc.). My już upadliśmy
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • krzroy 2015-09-18 11:13:47 89.228.*.*
    Ciekawe jak będą wyglądały finanse miasta w przypadku nie ukończenia w terminie inwestycji tramwajowej na co się niestety zanosi
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1