Dziś jest: 08.07.2025
Imieniny: Edgara, Elżbiety
Data dodania: 2015-10-22 12:33

Iwona Starczewska

Fabryka paliwa z odpadów otwarta [ZDJĘCIA]

To dziecko rodzące się w bólach, ale wyczekane – tak dzisiejsze oficjalne otwarcie olsztyńskiego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych na Tracku podsumował Adam Krzyśków prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Od dziś, oficjalnie w Olsztynie istnieje fabryka paliwa alternatywnego wytworzonego z odpadów stolicy Warmii i Mazur oraz 36 gmin sąsiadujących.  

reklama

Dziś oficjalnie otwarto Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych przy ul. Lubelskiej 53 w Olsztynie. To właśnie tu, w procesie mechaniczno-biologicznej utylizacji oraz biosuszenia odpadów przed ich dalszym przetworzeniem, produkowane będzie paliwo z odpadów wytwarzanych w 37 gminach województwa.

- Zbudowaliśmy dużą fabrykę wysokoenergetycznego paliwa, która może w dużej mierze zaspokoić potrzeby energetyczne średniej wielkości miasta, jakim jest Olsztyn. Wykorzystanie energetyczne odpadów to wymóg naszych czasów i cieszę się, że zrobiliśmy olbrzymi krok w tym kierunku. To także doskonałe rozwiązanie zarówno w sensie ekologicznym, jak i ekonomicznym – komentuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Podczas dzisiejszego oficjalnego otwarcia inwestycji za przeszło 220 mln złotych, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie (instytucji, która udzieliła pożyczki na projekt – red.) powiedział, że zakład jest niczym dziecko, które rodziło się w bólach, ale jest wyczekane i pokładane są w nim ogromne nadzieje.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego wspomniał zaś, że to nie powołanie spółki 37 gmin w sprawie gospodarowania odpadami w ramach nowego zakładu było najtrudniejsze, ale ciągły rozwój i utrzymywanie współpracy na wysokim poziomie w tej kwestii będzie prawdziwym sprawdzianem dla wszystkich zaangażowanych w sprawę samorządów.

W spółce ZGOK 40 proc. udziałów ma Olsztyn, a 60 proc. kapitału wniosły pozostałe gminy. Wkład własny o wartości ok. 33 mln zł to jednak tylko część wartości całego projektu. Unia Europejska dofinansowała projekt z Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko kwotą ok. 120 mln zł. Całość będzie kosztować w sumie 226 mln złotych. Brakującą kwotę pokryła pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Wytwarzane paliwo będzie wykorzystywane w nowej ciepłowni, która powstanie również przy ul. Lubelskiej na terenach olsztyńskiego MPEC-u. Elektrownia ma powstać na przełomie 2019/2020 roku, kiedy to Michelin wycofa się z dostarczania do miasta ciepła. Za wybudowanie nowej elektrociepłowni oraz za zarządzanie, utrzymanie i eksploatację  infrastruktury wytwórczej odpowiadać będzie partner prywatny poprzez powołaną w tym celu spółkę. Postępowanie, które ma wyłonić Partnera Prywatnego zostało ogłoszone w listopadzie 2012 roku i obecnie jest na etapie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczy pięć firm. Wybór partnera prywatnego nastąpi w pierwszym kwartale 2016 roku.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz