Dziś jest: 28.04.2024
Imieniny: Piotra, Walerii
Data dodania: 2010-02-23 09:45
Ostatnia aktualizacja 2021-11-26 12:49

Natalia

Depresja to nie wstyd

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją, która, według badań, jest jedną z czterech najpoważniejszych chorób na świecie. Z tej okazji warto przypomnieć, że ta przypadłość to nie wstyd, a jej leczenie może być w pełni skuteczne.

reklama

Zmęczenie, apatia, ogólna niemoc, senność i ponury nastrój mogą być problemem przejściowym, który dopada nas zwłaszcza jesienią czy zimą. Niestety mogą być także oznaką ciężkiej choroby – depresji, która zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia dotyka niemal 120 milionów ludzi na całym świecie. W naszym kraju problem ten dotyczy już co 10 mieszkańca. Niestety, niemal 60% osób cierpiących na depresję nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji i nie korzysta z fachowej pomocy, co może przyczynić się do zaostrzenia choroby.

Chyba największym problemem w takich sytuacjach jest wstyd, obawa przed tym, co powiedzą inni, gdy dowiedzą się o naszej chorobie. To one powstrzymują nas przed szukaniem pomocy i przyznaniem się przed bliskimi czy znajomymi do problemu. Niestety od wielu lat w naszym społeczeństwie pokutuje przeświadczenie, że wizyta u psychologa albo psychiatry to coś wstydliwego i świadczy o naszej niezaradności czy słabości. Brak tolerancji wobec osób chorych niestety nie pomaga, odtrącenie i poczucie bycia tym gorszym jedynie potęgują problem.

Depresja to nie wyrok i można ją pokonać dzięki długotrwałej terapii i wsparciu najbliższych osób. Niestety, nieleczona może doprowadzić do tragedii. Potwierdzają to badania, według których problemy psychiczne są przyczyną niemal 90% samobójstw. W wielu sytuacjach można byłoby temu zapobiec, najważniejsze jest rozpoznanie sygnałów wysyłanych przez osobę chorą, szybka i długotrwała pomoc lekarza, a także akceptacja i wsparcie bliskich. Warto pamiętać także o tym, że im wcześniej chory podejmie leczenie, tym większe ma szanse na wyjście z choroby.

W takim dniu jak dziś, warto przypomnieć, że depresja to nie wstyd i może dopaść każdego, niezależnie do wieku, płci, zawodu czy choćby sytuacji materialnej. Ważne, by nie lekceważyć jej objawów, a także szukać pomocy i wsparcia. Ludzkie życie jest zbyt cenne, by o nie nie walczyć.

 

W Olsztynie pomocy możemy szukać m. in. w:

- Poradni Zdrowia Psychicznego w Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie przy Al. Wojska Polskiego 35, numer telefonu 89 678 53 18

- Poradni Zdrowia Psychicznego ''Akson'' przy ul. Sielskiej 34, numer telefonu 89 542 58 61

- Poradni Zdrowia Psychicznego przy ul. Warszawskiej 30, numer telefonu 89 542 32 76

- psychoterapia Olsztyn

Źródło: Własne/ sidoz.pl

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl