Dziś jest: 27.04.2024
Imieniny: Felicji, Teofila, Zyty
Data dodania: 2017-07-07 13:26

Iwona Starczewska

Dawna zajezdnia trolejbusowa zyska drugie życie

Dawna zajezdnia trolejbusowa zyska drugie życie
Wizualizacja rewitalizacji budynku

Są pieniądze na adaptację budynku przy ul. Knosały na cele Muzeum Nowoczesności. W obiekcie tym niegdyś znajdowała się zajezdnia trolejbusowa. Teraz, dzięki dotacji w wysokości 1,5 mln złotych, budynek ma szansę odzyskać dawny blask.  

reklama

Działka, na której usytuowany jest budynek dawnej zajezdni trolejbusowej, zlokalizowana jest w centrum Olsztyna, w sąsiedztwie Starego Miasta, na terenie dawnej dzielnicy przemysłowej. Od strony wschodniej pośrednio graniczy z odnowionym Tartakiem Raphaelsohnów, w którym działa Muzeum Nowoczesności. Od strony południowej granicę wyznacza teren, który zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ma stanowić plac przestrzeni publicznej. Granice północną i zachodnią stanowią działki związane z obsługą komunikacyjną dzielnicy (droga dojazdowa, parking).

Sam budynek dawnej zajezdni powstał na przełomie lat 30/40 XX wieku. Pierwotnie, była to jednoprzestrzenna hala o wymiarach około 18x22 m, kryta dachem dwuspadowym. Od strony północnej przylegała do niej, niższa od hali głównej, przybudówka, kryta dachem jednospadowym. W następnych latach, aż do końca XX w, obiekt był rozbudowywany i przebudowywany, m.in. przedłużono korpus główny w kierunku zachodnim, a od strony północnej dostawiono szereg dobudówek o zróżnicowanych wielkościach i wysokościach. W takiej formie budynek przetrwał do dnia dzisiejszego .

Pierwotnie w budynku mieściła się zajezdnia trolejbusowa, która funkcjonowała w nim do 1971 roku, czyli do czasu likwidacji miejskiej komunikacji trolejbusowej. Po tym czasie pełnił on funkcje magazynowe i warsztatowe. Od lat budynek nie jest użytkowany.

Miasto chce, by budynek stał się nową wizytówką miasta i połączył się Muzeum Nowoczesności. 

Na realizację tego celu udało się pozyskać z Unii Europejskiej 1,5 mln złotych.

Docelowo obiekt ma pełnić funkcję przestrzeni wystawowej zlokalizowanego nieopodal Muzeum Nowoczesności. Budynek zostanie przywrócony do pierwotnego wyglądu. Wyburzone zostaną wtórne przybudówki, odtworzona zostanie północna część budynku. Na elewacji ponownie pojawi się cegła, planuje się także powrót do wnętrza jednoprzestrzennego. Budynek zostanie ocieplony i wyposażony we wszelkie niezbędne instalacje: wodociągową, sanitarną, grzewczą, elektryczną, teletechniczną oraz przeciw pożarową. Zagospodarowana zostanie również zieleń wokół budynku, pojawi się nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury.

Koszt inwestycji szacuje się na około 2 mln złotych.

Źródło: UM Olsztyna/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Ryszard Ochódzki 2017-07-07 15:53:02 94.254.*.*
    Bardzo dobra koncepcja. Super. Niedawno ta część miasta to były krzaki i chaszcze. A teraz proszę. Nie do końca ta nasza "Polska w ruinie" jak niedawno twierdzili niektórzy ;)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2

www.autoczescionline24.pl