Dziś jest: 26.04.2024
Imieniny: Klaudiusza, Marii
Data dodania: 2019-07-26 08:53
Ostatnia aktualizacja 2019-07-29 15:41

Cezary Kapłon

Czy żywność nie będzie już wyrzucana do śmieci? Sejm uchwalił ustawę

Czy żywność nie będzie już wyrzucana do śmieci? Sejm uchwalił ustawę
Fot. Pixabay.com

22 lipca Sejm uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu jedzenia. Jeżeli wejdzie ona w życie, duże sklepy będą musiały nieodpłatnie przekazywać niesprzedaną żywność organizacjom pozarządowym.

reklama

Do tej pory nie było ustalonych zasad mówiących o tym, jak postępować z żywnością. Część sklepów po prostu wyrzucała ją na śmietnik. Inne oddawały je instytucjom i organizacjom pozarządowym, które pomagają osobom potrzebującym.

– Żywność przekazujemy już od dawna. Współpracujemy w tym zakresie m.in. z Caritas, gdzie oddajemy produkty z naszej piekarni. Oprócz tego wspomagamy Fundację dla dzieci i młodzieży Kółko Graniaste, której głównym celem jest wspieranie edukacji dzieci i młodzieży ze środowisk dotkniętych patologią lub pochodzących z rodzin ubogich – wyjaśnia Olsztyn.com.pl Stanisław Tunkiewicz, prezes Społem Olsztyn.

Ale nie wszystkie sieci czy duże sklepy oddają żywność z krótkim terminem spożycia. Okazuje się, że wiele produktów jest po prostu wyrzucanych na śmietnik.

– W Polsce rocznie marnuje się 9 mln ton żywności, a na świecie nawet 1/3 zasobów. Żywność jest marnotrawiona na wszystkich etapach łańcucha: od producentów przez sprzedawców po klientów. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, będzie to duży krok do przodu. Podobne przepisy funkcjonują m.in. we Francji – powiedziała w rozmowie z nami Edyta Jermakow, specjalista ds. komunikacji Banku Żywności w Olsztynie.

Ustawa ma dotyczyć sklepów o powierzchni powyżej 250 mkw., których przychody ze sprzedaży żywności wynoszą przynajmniej 50 proc. Dyskonty będą zobowiązane do podpisania umowy z organizacjami pozarządowymi, które mają przejmować niesprzedaną żywność o krótkim terminie ważności. Za niestosowanie się do ustawy są przewidziane kary w wysokości 10 groszy za 1 kg zmarnowanego jedzenia. Co więcej, sklepy będą musiały prowadzić akcje edukacyjno-informacyjne nt. marnotrawienia żywności.

Aby ustawa weszła w życie, potrzebne jest jeszcze uchwalenie jej przez Senat oraz podpisanie przez prezydenta. Po tym czasie zostanie ona ogłoszona, a następnie, po 18 dniach, zacznie obowiązywać. Nad ustawą pracowali nie tylko parlamentarzyści i prawnicy, ale także instytucje i organizacje pozarządowe zajmujące się przekazywaniem żywności potrzebującym. Wskazały, że jednym z większych problemów jest właśnie to, że wiele sklepów, w tym hipermarketów, zamiast oddawać nadającą się jeszcze do spożycia żywność, to ją wyrzucają.

– I m.in. dlatego też powstała ta ustawa. Aby edukować. Obecnie sklepy przekazują nam żywność z krótkim terminem przydatności do spożycia. W zeszłym roku w Olsztynie zebraliśmy 466 ton żywności. Niestety, nie wszystkie sklepy w regionie to robią. Część zamiast oddać jedzenie organizacjom pozarządowym, woli je wyrzucić na śmietnik – dodała Edyta Jermakow.

Olsztyński oddział Banku Żywności jest jedną z organizacji pozarządowych, które starają się walczyć z marnowaniem żywności. Placówka od lat wyszukuje nadwyżek wyprodukowanej żywności, odbiera darowizny - w tym produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia, i przekazuje je do organizacji i instytucji społecznych z Warmii i Mazur: jadłodajni, domów pomocy społecznej, świetlic środowiskowych, domów dziecka czy noclegowni. 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl