Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2020-06-24 09:33

Cezary Kapłon

Czy przekop Mierzei Wiślanej ma znaczenie militarne? Ekspertyza rozwiała wątpliwości

Czy przekop Mierzei Wiślanej ma znaczenie militarne? Ekspertyza rozwiała wątpliwości
Przekop Mierzei Wiślanej w maju 2020 r.
Fot. MGMiŻŚ

W 2019 roku mówił o tym minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość jest zupełnie inna, bowiem „ żadne jednostki pływające Marynarki Wojennej, które mogą posiadać realne zdolności operacyjne, nie mogą bazować w porcie Elbląg”.

reklama

Kwestia znaczenia militarnego przekopu Mierzei Wiślanej dla bezpieczeństwa państwa była poruszona podczas czerwcowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Zaprezentowano na niej ekspertyzę opracowaną przez zespół ekspertów Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.

Radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli pod głosowanie projekt apelu, który dotyczył przekopu mierzei.

Realizacja tej inwestycji zapewnia Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, co jest istotne z punktu widzenia militarnego, zwłaszcza w kontekście działań polityki Federacji Rosyjskiej. Budowa nowej drogi wodnej przyczyniła się też istotnie dla rozwoju gospodarczego Pomorza. Prowadzona inwestycja zapewnia dziś miejsca pracy w wielu pomorskich firmach uczestniczących w projekcie. Jej planowane dokończenie przyczyni się zaś do rozwoju wielu obecnych na Pomorzu branż - od transportowej po turystyczną. Wobec powyższego sejmik województwa pomorskiego wyraża stanowisko, że przekop Mierzei Wiślanej powinien być realizowany bez względu na bieżące uwarunkowania partyjne, a sens ważnej dla naszego regionu i naszej ojczyzny inwestycji nie może być podważany na potrzeby rozgrywek politycznych

– z takim apelem wystąpili samorządowcy z PiS.

Ten projekt został zaopiniowany przez Komisję Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, która opierając się na analizach i opiniach ekspertów zaproponowała wprowadzenie zmian do projektu apelu.

– Chcąc poważnie podejść do treści apelu zwróciliśmy się do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z prośbą o wskazanie analiz, lub innych dokumentów potwierdzających militarne i gospodarcze znaczenie przekopu. Ministerstwo odesłało nam jedynie dwa linki do strony internetowej Urzędu Morskiego w Gdyni. Zwróciliśmy się również o przygotowanie analizy w zakresie obronności do Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego. Materiał ten otrzymaliśmy pod koniec ubiegłego tygodnia – powiedział przewodniczący sejmiku Jan Kleinszmidt.

Co znajduje się w dokumencie? Mowa jest o tym, że przekop Mierzei Wiślanej nie ma żadnego znaczenia militarnego w kontekście bezpieczeństwa Polski.

(…) żadne jednostki pływające Marynarki Wojennej, które mogą posiadać realne zdolności operacyjne, nie mogą bazować w porcie Elbląg. Nie mogą tym samym dostarczyć dodatkowych zdolności operacyjnych z tytułu ich bazowania w nowym porcie Elbląg. Gdyby nawet w przypadku mobilizacyjnych wysiłków państwa i gotowości do znacznego pogłębienia toru wodnego, okazało się, że nawet okręt klasy Fregata Rakietowa może wejść do „portu wojennego Elbląg", to w przypadku wybuchu konfliktu na Wschodniej Flance NATO, ta sama Fregata Rakietowa już pozostanie na trwale pomnikiem zatopionym w „porcie wojennym Elbląg", bądź też polegnie na dnie z honorem na współrzędnych geograficznych śluzy umiejscowionej na kanale przebiegającym przez Mierzeję Wiślaną. Miejscem, z którego może nadejść to zagrożenie (uderzenie, najprawdopodobniej rakietowe) będzie najbardziej zmilitaryzowany i najbardziej nasycony ilością uzbrojenia na jeden metr kwadratowy ziemi dystrykt, zwany Kaliningradzkim. Podsumowując ustalenia powyższej ekspertyzy, należy uznać, że uzasadnienie projektu przekopu Mierzei Wiślanej względami militarnymi jest nie do obronienia".

– możemy przeczytać w raporcie.

Ostatecznie projekt apelu złożony przez radnych PiS został przez nich wycofany.

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

  • sgsg 2022-03-19 22:38:47 91.192.*.*
    Po 24 lutego 2022 zmieniło się właściwie wszystko - raport mówi o "posiadaniu przez marynarkę wojenną" i bazowaniu w porcie Elbląg. Tymczasem wszystkie zachodnie korwety rakietowe mają zanurzenie nie przekraczające 4m - zwykle około 3.5. Oznacza to, że na Zalewie Wiślanym może operować jednostka o potężnej sile ognia, przy równoczesnym braku zagrożenia ze strony kacapskich okrętów podwodnych. Do tego NATO zyskuje możliwości ostrzeliwania kacapskiej floty bałtyckiej w przypadku gdy będzie pokonywać Cieśninę Pilawską i na całym podejściu do portu w Kaliningradzie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
  • Issru 2020-06-25 19:46:37 5.173.*.*
    Przekopnie ma zadnego znaczenia inie zwroci sie nigdy...a koszt jego to 10 krotny budzet elblaga, gdyby te pieniadze dac samorzadowi wiedzieli by w co inwestowac a nie koliejny utopijny pomysl za nasze pieniadze i zniszczona przyroda, rozryty polwysep..bo jarek mial w nocy wizje o mani wielkosci..kolejnym bedzie port centralny ..a rodzice dzieci z chorobami rzadkimi rzebraja na leczenie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 6
  • Jesika 2020-06-24 17:37:07 188.147.*.*
    Przekop ma znaczenie przede wszystkim dla rozwoju turystyki w tym zapomnianym i mało odwiedzanym regionie. Co do jednostek militarnych to przy globalnym konflikcie faktycznie może ma słabe znaczenie ale przy lokalnym kilka silnie uzbrojonych szybkich łodzi patrolowych może być silnym wsparciem dla grupy komandosów. Wiem wiem że ruskich troli boli ten przekop ale róbmy swoje
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 7
  • Gość 2020-06-24 17:11:42 94.254.*.*
    Guzik warta ekspertyza na zamówienie Sejmiku Pomorskiego. Większość okrętów MWRP ma zanurzenie kadłuba poniżej 4.5 m, np. okręty rakietowe typu "Orkan" 2.15 m, niszczyciele min "Kormoran II" 2.7 m, rozpoznania radiolokacyjnego "Nawigator" lub "Hydrograf", poradzą sobie z torem wodnym i chodźby dla symboliki będą mogły gościnne zawitać do portu w Elblągu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 10
  • Olsztyn Andrzej 2020-06-24 12:16:05 37.30.*.*
    A co ma powiedzieć 3miasto? Ze się cieszy że konkurencja pod nosem mu rośnie ?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
  • rtrf 2020-06-24 11:10:41 83.9.*.*
    Nie to nie zmienia. Dla Warmii i Mazur to bardzo ważny projekt. Nawet jeśli tylko częściowo handlowo, a głównie turystycznie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
  • wertyu 2020-06-24 10:04:39 77.111.*.*
    Ciekawe czy jachty i łódki pływające po zalewie ciągle przemycają wóde i fajki? :)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
  • Jasiek 2020-06-24 09:45:14 37.47.*.*
    Co mateuszek na to?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5

www.autoczescionline24.pl