Czekają nas podwyżki podatku od nieruchomości

Czekają nas podwyżki podatku od nieruchomości
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Stawki od nieruchomości w przyszłym roku wzrosną średnio o 7 proc. Taką uchwałę podjęli radni. Skutek finansowy podwyższenia stawek podatkowych w podatku od nieruchomości szacuje się na kwotę w wysokości ok. 4,3 mln zł.

Według projektu uchwały stawki zwiększą się następująco: dla budynków mieszkalnych z 71 na 79 groszy, budynków, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza – z 22,24 zł na 23 zł, budynków przeznaczonych na materiał siewny – z 10,20 na 10,90 zł, budynków przeznaczonych na świadczenia zdrowotne – z 4,70 na 4,80 zł. Wzrosną także stawki za grunty – o niecałe 20 proc.

Średni wzrost ma wynieść 7 proc. Urzędnicy tłumaczą, że stawki będą dostosowane do gmin ościennych. Do tej pory poza miastem były one wyższe. Oczywiście, samorząd liczy także na oszczędności. Według wyliczeń podatek od nieruchomości ma zagwarantować miastu kwotę rzędu 4,3 mln zł.

– Podatek od nieruchomości nie był podnoszony od dwóch lat, te 7 proc. to mniej więcej poziom inflacji. Alternatywą było to, aby podatek podnieść rzadziej, ale skokowo. Myślę, że jest to mniej dolegliwe, jeżeli odbywa się to systematycznie liniowo, a nie skokowo. Wzrost stawek dla przeciętnego mieszkania wyniesie 4-5 zł na rok – wyjaśnił radny Mirosław Gornowicz.

Zaprotestowała Elżbieta Wirska, która wyraźnie stwierdziła, że argument dotyczący dostosowania stawek podatku do gmin ościennych jest chybiony.

– Ten argument, że inne gminy mają wyższe stawki, jest nieelegancki i niemerytoryczny. Oczekujemy merytorycznych analiz, a nie poglądowych – oznajmiła radna.

Na koniec głos zabrał prezydent Piotr Grzymowicz. Mówił o oszczędnościach miasta w kontekście reform rządu. Jego zdaniem decyzje, które zapadają w Sejmie, mają ogromny wpływ na sytuację samorządów.

– Powinniśmy zwiększać dochody w sposób racjonalny i przemyślany a także obniżać wydatki bieżące. Szukamy cały czas oszczędności, większych dochodów, które są ograniczone ustawami – zaznaczył Piotr Grzymowicz.

Decyzją radnych podwyżka podatków została uchwalona. Za głosowało 14 rajców, wstrzymało się pięciu.

Wzrost podatku może spowodować wysyp ofert sprzedaży nieruchomości w portalach z darmowymi ogłoszeniami nieruchomości jak https://houser.pl

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

  • teli 2019-10-31 10:33:07 31.0.*.*
    Słuchałem tłumaczenia obozu Grzymowicza, że w sąsiednich gminach stawki są wyższe. To poproszę obniżkę cen za śmieci bo są niższe u sąsiadów. Albo bezpłatna komunikacja bo inni też taką mają. Brakuje kasy za nieprzemyślane inwestycje to trzeba wsadzić łapy w kieszenie mieszkańców.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 0
  • oln 2019-10-31 09:56:40 46.170.*.*
    Niech żyje komuna - tfu - platforma obywatelska!!! Niech żyyyjeeee!!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 3