Dziś jest: 27.04.2024
Imieniny: Felicji, Teofila, Zyty
Data dodania: 2022-09-24 16:06
Ostatnia aktualizacja 2022-09-26 07:29

Kamila Helwak

Co skrywają ziemie Olsztyna? Powstała mapa z atrakcjami geologicznymi

Co skrywają ziemie Olsztyna? Powstała mapa z atrakcjami geologicznymi
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Kamila Helwak / Olsztyn.com.pl

Zarówno olsztynianie, jak i turyści mogą wziąć udział w nowym projekcie stworzonym przez Pawła Wolniewicza, geologa, a zarazem pracownika w Instytucie Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który ukazuje Olsztyn od zupełnie innej strony.

reklama

W ostatnim czasie można zauważyć coraz więcej powstałych map interaktywnych. To idealna okazja, by wyjść z domu i spojrzeć na miasto z innej perspektywy. Projekt pracownika poznańskiego uniwersytetu jest kierowany do osób w każdym wieku. Dzięki mapie można poznać historię olsztyńskich zabytków i dowiedzieć się, jakie atrakcje geologiczne skrywają, a przede wszystkim udać się w miejsca, gdzie są zlokalizowane.

- Warto dodać, że niektóre z zabytków ozdobiono kamieniami dekoracyjnymi, które pochodzą sprzed wielu milionów lat lub zawierają skamieniałości z czasów dinozaurów – powiedział twórca mapy, Paweł Wolniewicz. - Praktycznie każdy punkt miasta skrywa pod ziemią coś ciekawego, np. mieszczący się przy ul. Warmińskiej 14 Dom pod Flagami, a dokładniej jego fasada wyłożona jest granitem pochodzącym ze Skandynawii.

Mapa geologiczna stolicy Warmii i Mazur to świetny sposób na kreatywne i nietypowe spędzenie wolnego czasu. Można pobawić się w odkrywcę, a jednocześnie zaplanować krótkie wycieczki, które będą pełnić funkcję edukacyjną – przyjemne z pożytecznym. Autor we współpracy z Aliną Szarzyńską z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli zaplanował cztery rodzaje wycieczek po centrum miasta.

Dla przykładu, jedna z nich pod nazwą „Polskie skały” obejmuje: piaskowce Nowego Ratusza, kolumnę Orła Białego, skały z kolumny Zygmunta w Warszawie, piaskowce z Gór Stołowych/Głazy narzutowe z urzędu marszałkowskiego oraz marmury w planetarium.

Olsztyn jest drugim miastem, w którym powstał projekt autorstwa Wolniewicza. Wcześniej, w okresie pandemii, podobna mapa stworzona została dla Poznania. Był to idealny moment na realizację tej idei, która zresztą cieszyła się dużą popularnością, bowiem  wszelkie miejsca dające rozrywkę i dostęp do kultury były zamknięte.

Na interaktywnej mapie znajduje się ponad 50 punktów i około 300 większych obiektów. Oto, co można zobaczyć:

- lokalizacje budynków, w których wykorzystano kamienie dekoracyjne liczące wiele milionów lat i dokumentujące wydarzenia z dziejów Ziemi,
- polodowcowe formy terenu, w tym moreny czołowe, sandry, wysoczyzny, ozy, kemy,
- dawne, nieistniejące już jeziora w centrum miasta,
- informacje, o tym, jak wyglądał teren miasta przed powstaniem Olsztyna, a po zlodowaceniach,
- dane dotyczące przetworzenia powierzchni terenu przez człowieka.

Mapa jest dostępna pod adresem https://zywaplaneta.pl/miliony-lat-historii-olsztyna/

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • MłodA1 2022-09-24 19:33:31 5.173.*.*
    Bogactwo ziemi cieszy wówczas kiedy umiejętnie wykorzystane służy mieszkańcom. Niestety w tym wypadku ma ono jedynie wymiar wirtualny. Cała obecna władza w województwie nie potrafi gospodarować tym co przyniosła nam natura. Warmia i Mazury miały bogatą przeszłość. Zawsze jednak nie była tak zaniedbana i biedna jak teraz. Obecne władze PO i PSL doprowadziły do gospodarczego upadku tego regionu. Największe bezrobocie w Polsce. Najmniejszy dochód na 1. mieszkańca w Polsce. Edukacja na strasznie niskim poziomie. Od wirtualnych ciekawostek w portfelu nie przybędzie pieniędzy. Cała ta pseudoelita wraz z Grzymowiczem musi odejść i rozliczyć się z nieudacznictwa.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 8
  • Arbet nie jest olsztyńskim tylko ostródzkim developerem !! 2022-09-24 18:45:24 31.60.*.*
    Arbet dostał pozwolenie na budowę apartamentowca na Emilii Plater 7 mio i 5 cio piętrowego . To już wiadomo kto będzie budował na Szubienicach.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2

www.autoczescionline24.pl