Przypomnijmy, od ponad tygodnia w dwóch ośrodkach na terenie Warmii i Mazur (w Rybakach i Łańsku – red.) przebywają uchodźcy z Ukrainy polskiego pochodzenia, którzy zostali ewakuowani przez polski rząd z ogarniętego konfliktem zbrojnym Donbasu.
Tu – w naszym regionie – znaleźli tymczasowy dom, który jest jedynie przystankiem do normalnego życia. Po półrocznym pobycie na Warmii i Mazurach uchodźcy będą przenoszeni do tych polskich miast, które zaoferują im pomoc.
Jak udało nam się dowiedzieć – Olsztyn jest otwarty na przyjęcie uchodźców, choć póki co miasto musi sprawdzić swoje zasoby mieszkaniowe i finansowe, by wiedzieć, na ile jest w stanie pomóc.
- Cały program realizuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i z pewnością będzie występować do samorządów o informacje, jakimi dysponują możliwościami. Odbędzie się to po poznaniu oczekiwań Polaków z Donbasu. Wtedy będziemy wiedzieć, czego szukać w naszych zasobach - mieszkania, praca, przedszkola, żłobki, zapomogi... Mamy nadzieję, że naszych Obywateli wesprą nie tylko gminy z najmniej zamożnego regionu Europy, jakim jest Warmia i Mazury ale przede wszystkim bogate gminy. My już szacujemy, jakie mamy możliwości mieszkaniowe i finansowe i jak pogodzić oczekiwania ewentualnych nowych mieszkańców z dotychczasowymi. Jesteśmy dobrej myśli, bo polski rząd jest dobrze przygotowany do przyjęcia Polaków z Donbasu. Będziemy współpracować z Wojewodą w tej sprawie. Nasze miasto jest otwarte dla wszystkich, tym bardziej że nie byliby to pierwsi Polacy, którzy znaleźliby tu dom – mówiła nam w ubiegłym tygodniu Aneta Szpaderska, rzecznik Urzędu Miasta Olsztyna.
Zanim jednak uchodźcy trafią do różnych, polskich miast gdzie spróbują żyć od nowa – potrzebują wsparcia materialnego. Z racji tego, że ewakuowani zostawili w Donbasie cały swój dobytek – tu w Polsce brakuje im najpotrzebniejszych na co dzień przedmiotów.
Dlatego też Młodzież Wszechpolska Warmii i Mazur organizuje zbiórkę na rzecz uchodźców.
- W związku z ewakuacją znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, z racji braku niektórych z najpotrzebniejszych artykułów do życia. Mają ze sobą jedynie to co zdołali zmieścić w podręcznym bagażu. Zakwaterowanie zapewnia im przez pierwsze miesiące Państwo, jednak lista potrzebnych artykułów jest dłuższa niż tylko dach nad głową i żywność. Artykuły których potrzebują repatrianci to m.in.: pampersy dla dzieci (od 9-11kg i powyżej 11kg, są to rozmiary 4 i 5), środki higieny osobistej, środki czystości, płyny do kąpieli, chusteczki nawilżające, przeciery owocowe, zupki w słoiczkach dla dzieci. Oprócz tego potrzeba jednego wózka i dwóch spacerówek. Oczywiście mogą być używane. W związku z zaistniałą sytuacją my, wracamy się z prośbą do każdego, komu bliskie jest znaczenie słów narodowy solidaryzm, o wsparcie naszych rodaków i pomoc w starcie nowego życia – informuje Młodzież Wszechpolska z Olsztyna.
Każdy kto chce pomóc może skontaktować z organizatorami akcji pod adresem [email protected]. Zebrane przedmioty można również dostarczyć do czwartku do godziny 20.00 do Parafii Św. Franciszka z Asyżu w Olsztynie.
- W naszą akcję włączyło się już wiele osób. Dostajemy wiele wiadomości i deklaracji chęci pomocy. Udało nam się zebrać już sporo przedmiotów dla naszych rodaków. Jeżeli będzie taka potrzeba będziemy tę zbiórkę na rzecz uchodźców powtarzać – mówi nam Aleksandra Jędrzejewska organizatorka zbiórki przedmiotów na rzecz Polaków z Donbasu.
Pomoc można również kierować do Caritas Archidiecezji Warmińskiej, która opiekuje się rodakami przebywającymi w ośrodkach w Rybakach i Łańsku.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło bank ofert, w którym gromadzone są informacje o proponowanych formach pomocy dla osób polskiego pochodzenia ze Wschodniej Ukrainy. Informacje dotyczą kwestii związanych m.in. z pracą i mieszkaniem. Aktualnie w banku ofert znajduje się około 40 propozycji dotyczących zatrudnienia i zamieszkania. Swoje oferty złożyły m.in. firmy transportowe oraz przedsiębiorstwa z branży spożywczej. Trwa weryfikacja napływających propozycji. Więcej informacji znajdziecie tu->
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz