Atrakcje Ełku: TOP 10 ciekawych miejsc

Atrakcje Ełku: TOP 10 ciekawych miejsc
Panorama Ełku podczas Mazurskich Zawodów Balonowych
Fot. Ełk-strona oficjalna

Ełk to największe, a za razem najludniejsze miasto na Mazurach. W regionie stanowi główny ośrodek przemysłu oraz kultury. Choć od Olsztyna dzieli go niemal 2,5 godziny drogi, warto jest odwiedzić to miejsce. Dlaczego? Przedstawiamy 10 najciekawszych atrakcji Ełku.

Jezioro Ełckie

Fot. Urząd Miasta Ełk/FB

Jezioro Ełckie zaliczane jest do jednego z największych, jak i najgłębszych jezior w całej Polsce. Swoim kształtem przypomina bumerang. Ze zbiornikiem wodnym łączy się również rzeka Ełk. Jezioro jest jedną z głównych atrakcji miasta. Wokół jego brzegów znajdują się liczne, turystyczne obiekty, a samo jezioro jest chętnie uczęszczane przez turystów. Na „Ełckim” często można znaleźć miłośników sportów wodnych oraz letnich plażowiczów.

Promenada nad jeziorem Ełckim

Fot. Promenada Ełk/FB

Wzdłuż brzegu jeziora Ełckiego, przez ok. 6 km, ciągnie się urokliwa promenada. Oprócz deptaka, znajdują się tam liczne ścieżki rowerowe, a także kwietne kompozycje, rzeźby, dekoracyjne lampy czy ławeczki. Promenada usytuowana jest w taki sposób, że posiada swobodny dostęp do jeziora, co z pewnością zachwyci amatorów letnich kąpieli. Dodatkowo, wzdłuż deptaka znajdują się liczne lokale gastronomiczne. Spacerując promenadą, można podziwiać panoramę miasta oraz inne jego atrakcje czy zabytki.

Zamek krzyżacki

Fot. Starostwo Powiatowe w Ełku

Zamek krzyżacki w Ełku powstał w latach 1398-1406 z inicjatywy Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, Ulryk’a von Jungingen’a. Budowla służyła zakonowi do celów obronnych. Jednak tuż po wygranej przez Polskę bitwie pod Grunwaldem, nasze wojska zniszczyły zamek. Odbudowano go ponownie w XVI w. oraz urządzono w nim sąd miejski. Następnie zamek służył za więzienie, jednak wskutek pożaru, jego mury zostały poważnie naruszone. O ełckim zamku krzyżackim krążą legendy. Jedna z nich opowiada o tym, że budowla połączona jest z miastem podziemnym tunelem, dzięki któremu niegdyś ełczanie odbili swoich rodaków z rąk Turków. Zamek usytuowany jest na wyspie, położonej na jeziorze Ełckim. „Na ląd” z zamku prowadzi zjawiskowy most, który nocą oświetlany jest kolorowymi iluminacjami.

Ostoja bobrów w Bartoszach

Fot. Centrum Edukacji Kulturalnej Ełk

Wieś Bartosze oddalona jest od Ełku o niecałe 10 min drogi samochodem. Znajdujący się tam rezerwat przyrody do prawdziwa gratka dla miłośników natury. Ostoję z trzech stron otaczają jeziora. Rośnie tam ponad 270 gatunków roślin oraz żyją niezwykłe okazy miejskiej fauny. To miejsce szczególnie upodobały sobie bobry, przez co na terenie rezerwatu można je spotkać z łatwością. Tereny ostoi to w przeważającej większości silnie podtopione torfowiska, obfitujące w takie gatunki drzew jak wierzby, kruszyny czy świerki.

Zjawiskoland

Fot. Zjawiskoland/FB

Zjawiskoland to niezwykłe miejsce na mapie regionu, które szczególnie zachwyci mniejszych turystów. Atrakcja znajduje się w Reglu, oddalonym o 9,4 km od Ełku. W Zjawiskolandzie znajdziemy m.in. dom do góry nogami, posiadający interaktywne wnętrze. W niezwykłej chatce można zobaczyć odwrócone akwarium, ognisko, a nawet wlewającą się do wanny wodę. Oprócz tego na terenie Zjawiskolandu dostępne są inne atrakcje, takie jak tunel grawitacyjny, mini domki, strzelnica łuku, jak i niewielki zwierzyniec.

Piaskowa Góra i niesamowity pomnik przyrody w Starych Juchach

Fot. Polska-org

W znajdującej się nieco ponad 20 km od Ełku wsi Stare Juch mieści się tzw. „Piaskowa Góra”. Wzniesienie to stanowi doskonały punkt widokowy. Z samego jego szczytu można bowiem obserwować obszerną panoramę, jezioro oraz pięknie zalesione brzegi. Nazwa góry, choć dość specyficzna, nie wzięła się znikąd. Wniesienie jest bowiem niemal w całości pokryte piaskiem, przez co można odnieść wrażenie, iż jest się w środku gorącej pustyni. Nieopodal znajduje się również niesamowity pomnik przyrody. Stojący tam dużych rozmiarów kamień, nazywany jest ołtarzem ofiarnym Jaćwingów. Według legendy na kamieniu składano niegdyś ofiary bogom. Od słowa „jucha” czyli „zwierzęca krew” miała wziąć się nazwa wsi „Stare Juchy”.

Ełcka Kolej Wąskotorowa

Fot. Ełk-oficjalna strona

Tego typu kolej jest jedną z nielicznych w całej Polsce, dzięki czemu przejazd nią może okazać się nie lada przygodą. Trasa podróży zabytkową koleją prowadzi przez malownicze tereny Mazur, zlokalizowane między jeziorami. Podczas 30-kilometrowej wycieczki Ełk-Sypitki-Ełk turyści mają możliwość obserwacji dzikiej przyrody, zarówno niezwykłych okazów fauny, jak i flory. Choć obecnie Ełcka Kolej Wąskotorowa traktowana jest jako zabytek oraz atrakcję turystyczną, przed II wojną światową służyła mieszkańcom do codziennego transportu towarów oraz przewozu pasażerów pomiędzy miejscowościami. Dziś cieszy spragnionych nietuzinkowych przeżyć podróżników.

Skansen pszczelarski

Fot. Wcinaj miód/FB

Nieopodal stacji Ełckiej Kolei Wąskotorowej znajduje się niezwykle urokliwy skansen pszczelarski, który prowadzi dawny, ełcki kolejarz. W skansenie znajdują się niezliczone pszczele siedliska w postaci starych, finezyjnych, wolno stojących uli, jak i takich, wydrążonych w pniach drzew. Na miejscu bartnik opowiada o swojej pracy, zwyczajach pszczół oraz pokazuje własne narzędzia pracy. To kolorowe miejsce z pewnością zasługuje na odwiedziny.

Muzeum Kropli Wody w wieży ciśnień

Fot. Starostwo Powiatowe w Ełku

Interesujące miejsce na mapie Ełku to także zabytkowa wieża ciśnień, kryjąca w swoim wnętrzu Muzeum Kropli Wody. Wieża aż do czasów PRL-u zaopatrywała większą część miasta w wodę. W latach 70. wybudowano została jednak nowoczesna sieć wodociągowa, która przejęła całkowicie rolę wieży. Nieco później wieża stała się jednak muzeum. Obecnie w jej wnętrzu można oglądać eksponaty, takie jak stare pompy strażackie, gąsiory czy butelki. Na ścianach budowli widnieją natomiast zdjęcia Ełku z czasów XIX i XX wieku.

Wystawa kamieni „Cuda Natury”

Fot. Polskie Szlaki.pl

Ostatni, unikatowy obiekt, znajdujący się w Ełku, to wystawa naturalnych kamieni z całego świata. Warto udać się w to miejsce, aby nasycić oczy niesamowitymi dziełami sztuki przyrody. Różnego rodzaje kamienie, ułożone z nich kompozycje oraz rękodzieło to bez wątpienia rzecz, którą trzeba zobaczyć. Wizyta w „Cudach Natury” to genealogiczna wycieczka po skarbach odległych zakątków naszej planety.

Tagi: turystyka Ełk

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Stas 2021-08-02 12:38:38 5.173.*.*
  Ładnie to opisane ale dla mnie to miasto bez klimatu, ani starówki żadnej ani fajnego centrum . Ot bloki nad jeziorem . Olsztyn dużo fajniejszy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • NOLek💥z wyboru 2021-07-31 14:00:17 46.215.*.*
  Proszę lepiej niż w tym PGR owskim Olsztynie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Dyqobs 2021-07-31 13:02:01 5.173.*.*
  „Jezioro elckie jedne z największych jezior w Polsce” haha dobre. Przecież to malutkie jeziorko w mieście. Polecam redaktorowi zapoznać się z lista największych jezior w Polsce. To jeziorko nawet nie jest w pierwszej 50tce
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • [Usunięty] 2021-07-31 12:29:54 194.31.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Trzask 2021-07-31 11:56:28 79.191.*.*
  Słabe te atrakcje, ale i tak lepiej, niż w Olsztynie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2