Dziś jest: 08.05.2024
Imieniny: Lizy, Stanisława
Data dodania: 2019-11-26 15:13

Redakcja

Wyciągarki samochodowe – jak dobrać właściwy model do startu przygody z offroadem?

Wyciągarki samochodowe – jak dobrać właściwy model do startu przygody z offroadem?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Każdy miłośnik jazdy terenowej powinien wyposażyć swój pojazd w wyciągarkę samochodową. Bez niej trudno byłoby wyciągnąć samochód z rowu lub błota – nie zawsze bowiem służby ratownicze mogą dotrzeć do trudnego terenu. W sprzedaży dostępne są cztery rodzaje wyciągarek: ręczne, elektryczne, hydrauliczne i mechaniczne. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać właściwy model do posiadanego samochodu oraz na co należy zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia.

reklama

Budowa i zasada działania wyciągarki

Niezależnie od rodzaju i modelu, najważniejszy element urządzenia stanowi ruchomy, cylindryczny bęben, na który nawijana jest lina służąca do wyciągania pojazdu. Liny mogą być stalowe lub syntetyczne. Stalowe są bardziej wytrzymałe i odporne na przetarcia, jednak są bardzo ciężkie, przez co wpływają negatywnie na zużycie bębna. Liny syntetyczne są lekkie, ale mniej trwałe. Liny stalowe wciąga się na bęben za pomocą rolek, natomiast syntetyczne – za pomocą ślizgów. W nowoczesnych modelach wyciągarek stosuje się przekładnie planetarne, dzięki którym możliwe jest uzyskanie dużego momentu wyciągania. Każda wyciągarka zaopatrzona jest w silny hamulec bezpieczeństwa, dzięki któremu lina blokuje się w momencie zatrzymania bębna. Działanie urządzenia nie jest zbyt skomplikowane. Końcówkę liny wyciągarki zaczepia się do haka holowniczego pojazdu. Lina nawija się na bęben podczas jego ruchu, wskutek czego samochód wyciągany jest na górę.

Rodzaje wyciągarek

Wyciągarki różnią się między sobą ciężarem, ceną i parametrami technicznymi. Najpopularniejsze i najtańsze na rynku są modele ręczne – małe, lekkie i łatwe w obsłudze. Ponieważ nie posiadają własnego napędu, wymagają do pracy siły ludzkich mięśni. Trudno byłoby za ich pomocą wyciągnąć z grząskiego gruntu duży i ciężki samochód terenowy. Wyciągarki mechaniczne i hydrauliczne mają dużą moc, jednak do pracy wymagają użycia silnika samochodu. Urządzenia hydrauliczne wyposażone są w dodatkową pompę hydrauliczną lub korzystają z pompy wspomagania układu kierowniczego pojazdu, natomiast wyciągarki elektryczne wyposażone są we własny silnik, zasilany z jednego lub dwóch akumulatorów (dzięki temu mogą pracować nawet wtedy, gdy wyciągany pojazd jest niesprawny).

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu wyciągarki?

Podstawowym parametrem każdej wyciągarki jest jej uciąg, czyli siła, z jaką może unieść wyciągany samochód. Przyjmuje się, że powinien być on ok. 1,5 razy większy od masy całkowitej pojazdu. Przed zakupem urządzenia należy więc właściwie dobrać jego wartość do masy posiadanego auta. Drugim istotnym parametrem wyciągarki jest jej moc. Jeśli posiadamy mały, stosunkowo lekki pojazd, nie ma sensu nabywanie urządzenia o dużej mocy, które będzie z tego powodu znacznie droższe. Warto również zwrócić uwagę na wagę wyciągarki i pobór prądu. Dosyć istotnym elementem jest ponadto długość oraz rodzaj liny – stalowe, są dosyć ciężkie, ale za to bardzo wytrzymałe, natomiast syntetyczne są lekkie, ale mniej trwałe.

Wyciągarki samochodowe – jak dobrać właściwy model do startu przygody z offroadem?

Podstawowym kryterium decydującym o wyborze rodzaju i modelu wyciągarki powinno być jej przeznaczenie. Nie zawsze trzeba wyposażać samochód w drogie urządzenia o dużej mocy. Na rynku można znaleźć wiele modeli stosunkowo tanich wyciągarek elektrycznych o doskonałych parametrach, które skutecznie spełnią swoją funkcję. Przy doborze właściwego modelu należy również zwrócić uwagę na sposób montażu urządzenia i łatwość obsługi. Jeśli bowiem podróżujemy sami, nie możemy liczyć na pomoc drugiej osoby podczas złożonych i skomplikowanych czynności, które należy wykonać podczas rozkładania, pracy i składania urządzenia. Wyciągarki ręczne i elektryczne są lekkie, łatwe w montażu i obsłudze, a także tanie, ale ich moc nie jest zbyt duża. Ich ogromną zaletą jest natomiast możliwość pracy podczas niesprawnego silnika samochodu. Urządzenia hydrauliczne i mechaniczne mogą mieć bardzo dużą moc, są trwalsze i wodoodporne, ale przy okazji trudne w montażu i dosyć ciężkie. Więcej przydatnych informacji można znaleźć w publikacji: „Wyciągarka samochodowa – jak dobrać odpowiedni model do samochodu?".

Wyciągarki nie należą do urządzeń tanich, dlatego lepiej zainwestować w sprzęt wysokiej jakości renomowanego producenta, który daje gwarancję długiej, bezawaryjnej pracy. Na rynku dużą popularnością cieszą się wyciągarki DragonWinch, oferowane w wielu wariantach o dobrych parametrach technicznych.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Hankiewicz 2020-05-06 19:02:31 83.8.*.*
    U mnie jest zamocowana Kangaroowinch. K12000. W Patrolu wystarczająca mocowo, bo maksymalne obciążenie przy 390A dochodzi do 5500 kg. Daje to spokojny zapas mocy do manewrowania w różnych warunkach. Do tego całość sterowania jest dobrze uszczelniona i już nie raz "topiła się" w różnych bajorkach :) Nadal działa całkiem sprawnie. Fajnie też patrzeć na to, czy jest dostępna funkcja sterowania zdalnego. Bywa przydatna, tak z doświadczenia powiem.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0

www.autoczescionline24.pl