Dziś jest: 26.04.2024
Imieniny: Klaudiusza, Marii
Data dodania: 2021-02-10 08:07

Łukasz Czarnecki-Pacyński

„W sprawie aborcji oddajmy głos Polakom" – wzywają posłowie PSL z Warmii i Mazur

„W sprawie aborcji oddajmy głos Polakom
Urszula Pasławska i Zbigniew Ziejewski
Fot. Łukasz Czarnecki-Pacyński / Olsztyn.com.pl

Posłowie PSL należący do Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska: Urszula Pasławska i Zbigniew Ziejewski zorganizowali we wtorek (09.02) konferencję prasową poświęconą napiętej sytuacji w kraju po opublikowaniu 27 stycznia wyroku Trybunału Konstytucyjnego zakazującego aborcji z jakiegokolwiek powodu.  

reklama

Pomimo, że uliczne protesty w tej sprawie na razie ucichły, trzeba mieć świadomość, że polskie społeczeństwo nie pogodziło się z obecną sytuacją prawną kobiet, u których stwierdzono tak zwane wady letalne płodu — zaczęła spotkanie z dziennikarzami poseł Urszula Pasławska. Łaciński przymiotnik „letalis" oznacza „śmiertelny" lub „przynoszący śmierć i zgubę" - dlatego płód obciążony takimi wadami nie będzie miał szans na przeżycie. Albo jego matka nie donosi ciąży, albo noworodek umrze wkrótce po przyjściu na świat. W Polsce w 2019 roku przeprowadzono 1074 aborcje z powodu wad rozwojowych płodu.

22 października 2020 Trybunał Konstytucyjny uznał terminację ciąży obarczonej wadami letalnymi za niezgodną z Konstytucją RP, co wywołało falę dramatycznych protestów ulicznych w całym kraju. Aby zapobiec dalszej eskalacji napięcia w kraju, Koalicja Polska złożyła do laski marszałka Sejmu projekt „ustawy ratunkowej".

Nasz projekt przywraca przepisy i normy prawne, które obowiązywaly przed opublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jest wiele argumentów wskazujących, aby nie uznać tego wyroku, ponieważ ma on wady prawne. Do takiego traktowania tego rodzaju deliktów zachęcał przecież obecny zastępca prezes Przyłębskiej prof. Kamil Zaradkiewicz. W tym przypadku po pierwsze: w orzekaniu brali udział sędziowie dublerzy, a po drugie: bardzo poważną wadą prawną tego wyroku jest fakt, iż w kształtowaniu tego wyroku brała udział osoba, która wcześniej złożyła tożsamy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. A przecież zasada, że „nie można być sędzią we własnej sprawie", pochodzi jeszcze z czasów rzymskich – wyjaśniła Pasławska.

Pani poseł wskazała też, że każda ustawa, która zostanie przegłosowana w Sejmie ma domniemanie konstytucyjności i dlatego polski parlament będzie władny podważyć wzbudzający takie kontrowersje wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kolejnym krokiem będzie „przeprowadzenie referendum i zapytanie Polek i Polaków co sądzą o tej sprawie".

Wydaje się, że tylko referendum jest w stanie zakończyć ten spór światopoglądowy — podsumowała Pasławska.

Posłanka PSL zwróciła też uwagę, że kwestia aborcji była już „wyciągana" w ciągu ostatnich pięciu lat kilka razy w sytuacjach, kiedy trzeba coś ukryć albo przykryć.

Ten temat zawsze skutecznie odwraca uwagę od bieżących spraw. A tymczasem — tylko zmiana Konstytucji RP i wpisanie do tej konstytucji regulacji dotyczących kwestii przerywania ciąży da nam szansę na stabilizację oraz pewność, że żadna nowa władza nie będzie znowu chciala czegoś tu zmienić – dodała posłanka PSL.

Posłowie PSL przedstawili swój projekt referendum w tej sprawie i pytania, jakie pragną zadać Polakom:

Zdaniem poseł Pasławskiej te pytania wyczerpują wszystkie kwestie poruszane w trakcie dyskusji nad przerywaniem ciąży.

Jeżeli będzie zgoda wszystkich środowisk politycznych, to takie referendum powinno raz na zawsze wyjaśnić tę kwestię oraz zakończyć sprawę — stwierdziła Urszula Pasławska. — Będzie to wtedy wiązało się ze zmianą zapisów w Konstytucji RP.

Poseł Zbigniew Ziejewski zwrócił uwagę, że nawet w „najbardziej katolickich krajach", jak Irlandia, Włochy czy Hiszpania aborcja jest dopuszczalna w świetle prawa. Irlandczycy postanowili tak w referendum przeprowadzonym w roku 2019.

Wtedy wypowiedziało się irlandzkie społeczeństwo i dlatego my, jako Koalicja Polska, chcemy, aby także w naszym kraju wypowiedziało się w tej sprawie społeczeństwo. I przede wszystkim, aby mogły wypowiedzieć się tutaj kobiety. Przecież w przypadku gwałtu, kazirodztwa, ciężkich wad letalnych czy też zagrożenia życia kobiety prawo głosu powinny mieć także same zainteresowane — podsumował poseł.

Przypomniał, że we wspomnianych wcześniej Włoszech czy Hiszpanii kobiety mają możliwość przerywania ciąży do 12 tygodnia.

Powinniśmy iść z duchem czasu, żyjąc w Europie w XXI wieku. Każde przerwanie ciąży to wielkie wyzwania dla sumienia kobiety — stwierdził Zbigniew Ziejewski.

Zwrócił także uwagę, że państwo nie zapewnia wcale opieki matkom zmuszanym do urodzenia dziecka obciążonego wadami letalnymi. Kobiety piszą do niego w tej sprawie, pytając na przykład o hospicja.

Bo przecież jedno hospicjum pokazywane w telewizji nie zapewni właściwej opieki dla tysiąca przypadków noworodków obciążonych wadami letalnymi, jakie każdego roku pojawiają się w skali kraju. Nie możemy też zaserwować kobietom piekła i dlatego to musi pozostać wybór ich sumienia. Nie może być tak, że po ogłoszeniu ustawy w całym kraju pojawiają się liczne protesty uliczne. Mam nadzieję, że przez dalsze trzy lata tej kadencji Sejmu będziemy stanowić właściwe prawo, z którego społeczeństwo będzie zadowolone.

Dodał także, że niektóre kluby sejmowe, jak na przykład ruch Szymona Hołowni Polska 2050, popierają ideę tego referendum.

Wiemy, że dzietność mamy niską, jedną z najniższych w Europie, ale nie możemy też powiedzieć, że rodzenie dzieci z ciężkimi wadami letalnymi cokolwiek zmieni w tym względzie. A na pewno kobiety powinny mieć tu prawo wyboru.

Wprawdzie wyrok Trybunału w sprawie niedopuszczalności aborcji pod jakąkolwiek postacią został opublikowany dopiero 27 stycznia 2021, a zatem od tego dnia stał się prawem obowiązującym w Polsce, to jednak – jak ujawnił dziennik Gazeta Prawna – Białostocka Prokuratura Okręgowa wystąpiła do jednego z tamtejszych szpitali z żądaniem ujawnienia danych kobiet które dokonały aborcji jeszcze przed opublikowaniem wyroku TK, ale już po jego uchwaleniu w październiku 2019. Podobnie osoby prowadzące apteki spotkały się z żądaniami prokuratury ujawnienia danych pacjentek kupujących tabletki poronne.

Taka sytuacja jest absolutnie niedopuszczalna. Prawo nie może działać wstecz. Nie zostawimy tych kobiet samych i zapewnimy im pomoc prawną. Tak samo, jak w przypadku obecnych protestów ulicznych, kiedy ich uczestnicy byli pociągani do odpowiedzialności prawnej. W efekcie sprawy sądowe prowadzone przeciw tym osobom zostały rozstrzygnięte na ich korzyść. Jednak posłowie mogą jedynie dokonywać interpelacji poselskich wobec ministra nadzorującego pracę prokuratury, nie mogą jednak bezpośrednio ingerować w jej działania — zauważyła poseł Pasławska.

Galeria

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

  • ali 2021-02-10 10:59:13 81.190.*.*
    Najgorzej że w sprawie aborcji wypowiadają się i decydują faceci oraz stare baby co ich wiek rozrodczy miną ,skoro polki to katoliczki to one nie usuną ,a reszta jak głosi kościół ma wolną wolę,to skąd ten przymus,Witamy w ciemnogrodzie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
  • Polak katolik 2021-02-10 09:10:05 95.160.*.*
    Za dokonanie aborcji kobieta powinna być skazana na karę śmierci, nie ma mojej zgody na takie barbarzyństwo
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 9

www.autoczescionline24.pl