Dziś jest: 02.05.2024
Imieniny: Anatola, Atanazego
Data dodania: 2010-04-14 08:42

Natalia

Sybiracy upamiętnili ofiary wywózki

Wczoraj, w rocznicę drugiej masowej wywózki mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej do syberyjskich łagrów, olsztyńscy Sybiracy spotkali się w kościele św. Józefa i pod Pomnikiem Sybiraków. Wszystko po to, by modlić się, wspominać i uczcić ofiary wywózki.

reklama

 

W uroczystościach uczestniczył Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna i Marian Podziewski, wojewoda warmińsko-mazurski, który odznaczył dwóch członków olsztyńskiego oddziału Związku Sybiraków Krzyżami Zesłańców Sybiru.  

Przy Pomniku Sybiraków posadzono Dąb Pamięci, poświęcony por. Julianowi Pieńczykowskiemu, zamordowanemu przez NKWD w Charkowie. Dąb zasadzili członkowie rodziny oficera, a opiekę nad nim przejęli uczniowie Gimnazjum nr 12 w Olsztynie. Uczestnicy uroczystości, pod Pomnikiem Sybiraków, upamiętniającym wywózkę polskich rodzin z  kresów wschodnich Rzeczypospolitej na Syberię, złożyli wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze.  

Przypomnijmy, że 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który jest świętem narodowym uchwalonym 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Data ta upamiętnia drugą masową wywózkę naszych rodaków do syberyjskich łagrów. 13 kwietnia 1940 r. deportowano około 61 tys. osób – były to przede wszystkim rodziny osób poprzednio "przesiedlonych", w większości kobiety i dzieci. Transporty kierowano tym razem nie na północ, jak podczas pierwszej wywózki, tylko na południe azjatyckiej części ZSRR, do Kazachstanu. Pierwsze wywózki rozpoczęły się 10 lutego. Ocenia się, że podczas czterech wielkich deportacji, które trwały do czerwca 1941 r., władze sowieckie zesłały na Syberię łącznie od 1,5 do 2 milionów Polaków.

 

Źródło: Własne/UM Olsztyn

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl