Dziś jest: 01.05.2025
Imieniny: Filipa, Jeremiasza
Data dodania: 2013-01-23 09:11

Iwona Starczewska

Strajk na kolei. Pociągi staną na dwie godziny!

W najbliższy piątek w całej Polsce odbędzie się strajk kolejarzy. Pociągi przestaną kursować w godzinach 7.00-9.00 rano, czyli w czasie, kiedy większość pasażerów spieszy się do pracy. Dlaczego pracownicy kolei zdecydowali się na taki krok?

reklama
Powodem strajku ostrzegawczego kolejarzy jest chęć zniesienia przez pracodawców ulg przysługujących pracownikom do tej pory. Ulga na przejazdy miałaby się zmniejszyć z 99% do 80%.

Zapowiedź kolejowego strajku spotkała się z poparciem WZZ "Sierpień 80".

- Popieramy strajk na kolei. Jesteśmy gotowi włączyć się w protesty kolejarzy. Walczą w słusznej sprawie - oświadczył Bogusław Ziętek, przewodniczący związku. - Mamy do czynienia z grandą pracodawców i rządzących w stosunku do kolejarzy. Obecnym i emerytowanym pracownikom spółek kolejowych odbiera się ulgi na przejazdy. Nie wolno zapominać, że te ulgi to część wynagrodzenia. Dochodzi więc do skandalicznego sięgania do kieszeni pracowników i łupienia ich - mówi szef "Sierpnia 80".

Piątkowy strajk na polskiej kolei nie będzie ostatnim w najbliższym czasie. W przeprowadzonym w grudniu 2012 r. referendum kolejarze z regionu śląsko-dąbrowskiego opowiedzieli się za udziałem w strajku generalnym. Aż 95 proc. głosujących opowiedziało się za strajkiem. Nie tylko w obronie ulg przejazdowych, ale i przeciwko likwidacji Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych i zwolnieniu ponad 1500 pracowników.

Strajk generalny w Śląskiem organizują największe związki zawodowe działające w regionie - NSZZ "Solidarność", OPZZ, Forum Związków Zawodowych i WZZ "Sierpień 80". Pierwszy od 1981 r. tak duży strajk na Śląsku odbyć się może już w lutym. I choć dotyczy tylko obrębu jednego województwa, odczuwalny będzie na torach w całym kraju.

Prócz kolejarzy za strajkiem generalnym opowiedzieli się już górnicy, hutnicy, a także pracownicy zatrudnieni w przemysłach: metalowym, zbrojeniowym, energetycznym i ciepłowniczym. Obecnie trwają głosowania w branży motoryzacyjnej i ochrony zdrowia.

- Minister transportu Sławomir Nowak musi zrozumieć, że nowoczesny transport w nowoczesnym kraju to nie tylko parę kilometrów autostrad. To nie tylko autostrad i drogi naszpikowane fotoradarami po to, by łupić z pieniędzy obywateli. To także nowoczesna, dobrze rozbudowana kolej. Ten, kto tego nie rozumie i niszczy usługi publiczne, jest wykolejeńcem - komentuje Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80".


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl