Dziś jest: 25.05.2024
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Data dodania: 2024-04-25 05:02

Redakcja

Sprawdzone systemy automatyki budynkowej w Polsce – jakie korzyści z nich płyną?

Sprawdzone systemy automatyki budynkowej w Polsce – jakie korzyści z nich płyną?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Automatyzacja odgrywa coraz ważniejszą rolę w naszym życiu. W szczególny sposób dotyczy to świata biznesu. Jednym z rozwiązań, którym powinni zainteresować się zwłaszcza przedsiębiorcy, jest automatyka budynkowa. Sprawdźmy, czym jest i w jaki sposób może usprawnić działanie Twojej firmy oraz wpłynąć na jej bezpieczeństwo.

reklama

Automatyka budynkowa: co to jest?

Nowoczesne budynki składają się z bardzo wielu zaawansowanych instalacji i elementów. Poza standardowymi instalacjami trudno wyobrazić sobie dzisiaj siedziby firm bez systemów zabezpieczeń i kontroli dostępu. Te – jeśli chcesz zatroszczyć się równolegle o bezpieczeństwo i wygodę użytkowania – bazują na automatyce budynków. Co to takiego?

To rozwiązania, które obecnie łączą możliwości automatyki oraz informatyki, aby usprawniać zarządzanie budynkiem i automatyzować wiele czynności. Odpowiednio dobrana automatyka budynkowa daje przy tym możliwość integrowania ze sobą różnych narzędzi w ramach funkcjonalnych systemów, które gwarantują odniesienie jeszcze większych korzyści.

Kontrola dostępu: podstawa automatyki budynkowej

Wyzwaniem dla każdego systemu zabezpieczeń, zwłaszcza jeżeli jest wykorzystywany w przedsiębiorstwie, jest kontrola dostępu do budynków, stref czy pomieszczeń. Kompleksowo zatroszczysz się o ten obszar dzięki automatyce budynkowej UNICARD Systems.

Dzięki wykorzystaniu np. czytników kart dostępu montowanych przy drzwiach lub kołowrotach i bramkach obrotowych zyskujesz nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, ale równocześnie cenne dane, które mogą wykorzystywać inne działające w firmie narzędzia i systemy.

Większe możliwości systemu dzięki integracjom

Automatyka budynkowa obejmuje naprawdę wiele obszarów. Jej możliwości można przy tym elastycznie dostosowywać zarówno do profilu konkretnej działalności, jak i jej rozmiaru czy indywidualnej charakterystyki. Przywołane systemy kontroli dostępu można integrować m.in. z:

  • Systemami ewidencjonowania czasu pracy: dzięki połączeniu systemu kontroli dostępu z systemem ewidencjonowania czasu pracy możliwe jest automatyczne rejestrowanie czasu przybycia i opuszczenia miejsca pracy przez pracowników. To usprawnia procesy HR i payroll, eliminując potrzebę manualnego śledzenia godzin pracy.

  • Systemami zarządzania budynkiem (BMS): automatyka budynków połączona z BMS pozwala na automatyczne dostosowywanie oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji i innych systemów w zależności od obecności użytkowników w określonych strefach. To z kolei może przynieść znaczne oszczędności energetyczne i poprawić komfort użytkowania budynku.

  • Systemami CCTV i alarmowymi: połączenie systemu kontroli dostępu z monitoringiem wizyjnym i systemami alarmowymi pozwala na stworzenie kompleksowego systemu zabezpieczeń chroniącego przed różnymi rodzajami ryzyka.

  • Higiena produkcji: w części przedsiębiorstw świetne rezultaty przyniesie integracja kontroli dostępu z urządzeniami do higieny produkcji. Mogą umożliwiać np. regulowanie dostępu za pośrednictwem bramek higienicznych automatycznie wymuszających dezynfekcję osoby chcącej przejść do strefy objętej szczególnymi warunkami bezpieczeństwa.

Nie tylko automatyka budynków: parkingi i ruch pojazdów

Warto rozważyć również implementację kompleksowych systemów umożliwiających zarządzanie parkingiem – w ich ramach można umieścić np. terminale wjazdowe i wyjazdowe, szlabany, automaty biletowe i monitoring wizyjny. Oczywiście i w tym przypadku zastosowanie mogą znaleźć identyfikatory ułatwiające ruch i zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl