Dziś jest: 26.04.2024
Imieniny: Klaudiusza, Marii
Data dodania: 2022-07-12 08:29

Mateusz Sikorski

Jak wygląda ''plażowa'' granica Unii Europejskiej z Rosją?

Jak wygląda ''plażowa'' granica Unii Europejskiej z Rosją?
Plaża przy granicy polsko-rosyjskiej nadal cieszy się zainteresowaniem
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Stosunki polsko-rosyjskie pogarszają się od wielu lat. Mocarstwowa polityka państwa rządzonego przez Władimira Putina doprowadziła do zaostrzenia sporów, co przełożyło się na wzmocnienie ochrony granic. Jeden z odcinków polsko-rosyjskiej granicy znajduje się na plaży, stale uczęszczanej przez turystów.

reklama

Na zlokalizowaną w Nowej Karczmie, części Krynicy Morskiej plażę można się dostać tylko na piechotę – najbliższy parking znajduje się się trzy kilometry dalej. Zwane także Piaskami nadbrzeże znajduje się tuż przy polsko-rosyjskiej granicy. Należące do dwóch krajów części plaży oddziela płot z siatki i drewnianych pali, za którym znajduje się znak "stop" i tablica informująca o tym, że znajdujemy się tuż przy granicy polsko-rosyjskiej i kategorycznie nie można jej przekraczać.

Granica polsko-rosyjska znajdująca się na Mierzei Wiślanej oddzielona jest płotem z siatki

Granica między Polską a Rosją w obecnym kształcie powstała w 1991, kiedy to od ZSRR oddzieliły się zachodnie republiki takie jak Litwa, Ukraina i Białoruś. Obecnie granica polsko-rosyjska ma 232 kilometry długości (210 km lądowej i 22 km morskiej). Położony na Mierzei Wiślanej zaledwie kilkuset metrowy odcinek cały czas patrolowany jest przez Straż Graniczną. 

Od 1991 funkcjonuje siedem przejść granicznych: 4 drogowe (Bezledy – Bagrationowsk, Gołdap – Gusiew, Gronowo – Mamonowo i Grzechotki – Mamonowo II) i 3 kolejowe (Braniewo – Mamonowo, Głomno – Bagrationowsk i Skandawa – Żeleznodorożnyj). W podpisanym w 1992 traktacie postanowiono, że liczba przejść drogowych ma do 2015 ulec podwojeniu. Niestety nie udało się osiągnąć zamierzonego celu. Jednym z planowanych przejść było to w Piaskach, łączące je z rosyjskim Bałtyjskiem. W 2016 wszelkie plany zostały jednak zawieszone – początkowo z powodów Światowych Dni Młodzieży i odbywającego się w Warszawie szczytu NATO.

Tablica informuje plażowiczów nie tylko o granicy Polski, ale i Unii Europejskiej

Z powodu wojny od połowy marca 2022 zawieszeniu uległy przejścia Gołdap – Gusiew i Gronowo – Mamonowo. Ruch w pozostałych dwóch punktach został ograniczony – na teren Polski mogą wjechać tylko obywatele i cudzoziemcy posiadający specjalne pozwolenia. Próba przekroczenia granicy poza wyznaczonymi funkcjonującymi przejściami może skończyć się karą pieniężną (500 zł) lub pozbawieniem wolności do 3 lat.

Planowane przejście graniczne między Piaskami a Bałtyjskiem nigdy nie zostało otwarte

Rosyjska część mierzei to przede wszystkim natura - dopiero na końcu terenu o powierzchni ok. 25,75 km2  znajduje się zabudowa. Najwięcej atrakcji czeka w położonym 23,6 kilometra od granicy Bałtyjsku, gdzie znajduje się dawna niemiecka baza lotnicza Neutief, ruiny bunkrów, ruiny powstałego w XIX-wieku Fortu Zachodniego i muzeum Mierzei Wiślanej (w obwodzie kaliningradzkim zwanej Mierzeją Bałtycką) "Stara Luneta". W położonej na mierzei części Bałtyjska znajduje się także Aleja Bohaterów, poświęcona żołnierzom walczącym o miasto w 1945 roku. Na uwagę zasługuje także 200-letnia latarnia morska. Samo miasto (dawna nazwa Piława) powstało w XV wieku i do 1945 roku zarządzane było przez Niemców. Po II Wojnie Światowej Bałtyjsk stał się największą bazą morską ZSRR na Bałtyku. 

Po rosyjskiej stronie mierzei, prócz lasu, znajduje się bardzo dużo poniemieckich zabytków wojskowych

Spowodowane inwazją na Ukrainę napięcia między Polską a Rosją nie wydają się wpływać negatywnie na turystów – plaża w Piaskach nadal jest popularnym miejscem odwiedzin. Plażowiczów nie odstraszają nawet SMS-y o treści "Witamy w Rosji". Mogą z początku wyglądać jak głupi żart, informują nas jednak że "rzut beretem" znajduje się teren innego państwa.

Galeria

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

  • grafi 2022-07-14 11:50:17 195.191.*.*
    Prawdziwa granica jest na cieśninie Piławskiej, to tylko tymczasowo zajęta mierzeja przez ruską hołotę. Poczytajcie jak kacapy zmieniali sobie granice po wojnie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Gutek 2022-07-12 15:07:23 31.6.*.*
    To są stare zdjęcia. Teraz wygrodzenie wygląda inaczej.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
  • Stas 2022-07-12 14:59:10 188.147.*.*
    Pamiętam że jeszcze w latach 90 tych a może i początek 2000 cznych można byli swobodnie przechodzić plażą nawet kilka km w tamtą stronę i ruskie wojo wcale nie reagowało. Sam zaliczyłem że 3 takie spacery
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
  • gość 2022-07-12 12:06:57 5.184.*.*
    Zdechną za siatką w nędzy, nędzarze czerwone
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 6
  • Nawet mi ich nie żal 2022-07-12 09:33:52 213.156.*.*
    Kacapy mogą tylko z utęsknieniem patrzeć na teren za siatką. Litwa wprowadziła m.in. zakaz transportu alkoholu do Królewca, więc już nawet sobie rosyjscy naziści-alkoholicy nie popiją :) I dobrze, niech cierpią za popieranie ludobójcy i skur:syna putina. Haha
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 37 3

www.autoczescionline24.pl