Dziś jest: 24.06.2024
Imieniny: Danuty, Jana
Data dodania: 2024-06-06 15:39

Aleksandra Sawczuk

Sezon w świetle festiwali w gwiazdorskiej obsadzie. Teatr Warmii i Mazur prezentuje program!

Sezon w świetle festiwali w gwiazdorskiej obsadzie. Teatr Warmii i Mazur prezentuje program!
W wydarzeniu uczestniczyli (od lewej): Andrzej Fabisiak (wicedyrektor teatru Jaracza), Maria Bąkowska (członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego) i Paweł Dobrowolski (dyrektor teatru Jaracza)
Fot. Aleksandra Sawczuk / Olsztyn.com.pl

W czwartek (6 czerwca) w Teatrze Warmii i Mazur im. Stefana Jaracza w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa, dotycząca nadchodzących festiwali teatralnych: „Teatr Jaracza w zabytkach Warmii i Mazur”, a także „29. Olsztyńskich Spotkań Teatralnych”. W wydarzeniu uczestniczyli Paweł Dobrowolski, dyrektor instytucji oraz Andrzej Fabisiak, wicedyrektor teatru, natomiast gościem honorowym była Maria Bąkowska, członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

reklama

Podczas konferencji, jako pierwsza głos zabrała Maria Bąkowska, zaznaczając, iż nadchodzące wydarzenia, to dla miłośników sztuki święto porównywalne do Olimpiady w Paryżu, czy Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

- Sztuka różni się od sportu tym, że w teatrze nie możemy być tylko kibicami. Tu mówimy o własnych emocjach. Sztuka dzieje się w naszych przeżyciach – mówiła.

Dodatkowo, wskazała, iż samorząd województwa wspiera kulturę, czekając na festiwalowe doznania.

Teatr w terenie

Kolejnym etapem spotkania było przedstawienie przez wicedyrektora teatru „Jaracza” prezentacji, dotyczącej wystawiania spektakli na obszarach zabytkowych. Andrzej Fabisiak poinformował, iż festiwal o nazwie „Teatr Jaracza w zabytkach Warmii i Mazur” służyć ma szerzeniu strategii instytucji, czyli budowaniu wspólnoty.

- Idea tego festiwalu to sięgnięcie do tradycji naszego teatru, a mianowicie wędrowania ze spektaklami po województwie. Przedstawiamy ofertę sztuki wysokiej w połączeniu z ofertą turystyczną – wskazał Fabisiak.

W tym roku formuła przedsięwzięcia zostanie poszerzona, bowiem oprócz wystawiania sztuk na dziedzińcach zamkowych, spektakle organizowane będą także w oryginalnych przestrzeniach zabytków.

Trasa, licząca blisko 1800 km, obejmie 11 miejscowości, w których wystawionych zostanie 18 pokazów.

Inauguracja wydarzenia odbędzie się 14 czerwca na dziedzińcu zamku w Nidzicy, gdzie widzowie obejrzą sztukę „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” w reżyserii Marty Miłoszewskiej. Inscenizacja zagości również w miejscowościach takich jak Pasym, Ostróda, Ogródek, Ełk, Barczewo, czy Gołdap.

Podczas cyklu zaprezentowane zostaną także następujące dzieła: „Sztuka kochania Polaków” (Giżycko, Olsztyn); „W 80 dni dookoła świata” – spektakl familijny, premiera odbędzie się już 29 czerwca (Olsztyn) oraz „Wszystko na darmo” (Szczytno, Kętrzyn, Olsztyn).

W przypadku sztuk wystawianych w Olsztynie, ceny biletów wyniosą następująco: 60 zł (normalny) i 40 zł (ulgowy), natomiast koszt wstępu na pozostałe spektakle terenowe, sprawdzać należy bezpośrednio na stronach internetowych teatralnych partnerów.

Fabisiak wspomniał, iż oferta zawiera także wydarzenia bezpłatne.

Plejada gwiazd w Olsztynie

W dniach 13-19 września na deskach Teatru Warmii i Mazur zagości też 7 spektakli w gwiazdorskiej obsadzie, które podbiły serca widzów i krytyków.

Podczas czwartkowej konferencji Paweł Dobrowolski przedstawił program „29. Olsztyńskich Spotkań Teatralnych”.

W ramach wydarzenia widzowie będą mieli szansę obejrzenia spektakli, takich jak: „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” z wielką rolą Agnieszki Przepiórskiej; „Kiedy stopnieje śnieg”, gdzie na scenie zobaczymy m.in. Aleksandrę Popławską; „Mała piętnastka- legendy pomorskie” z rolą Mariusza Banaszewskiego; „Przełamując fale”, w którym wystąpi Aleksandra Przybył i Dariusz Chojnacki; „Matka”; w której w roli głównej wystąpi Agata Kulesza, „Zemsta” przeniesiona do współczesności, z rolą Macieja Stuhra.

13 września festiwal zainauguruje dzieło pt. „Geniusz” z rolą Jerzego Stuhra.

Dobrowolski poinformował, iż 12 czerwca odbędzie się przedsprzedaż karnetów na wszystkie pokazy, w cenie 590 zł. Dzień później rozpocznie się oficjalna sprzedaż biletów (od 70 do 140 zł, w zależności od spektaklu). Zachętę dla widzów stanowić ma też 10-procentowa promocja, obowiązująca do końca czerwca.

Redakcja naszego portalu zapytała Pawła Dobrowolskiego o kryteria, jakie towarzyszyły mu podczas doboru propozycji dla olsztynian.

- Chciałem przedstawić reżyserów, których zaprosiłem w najbliższych miesiącach do współpracy z naszym teatrem. Głównym kryterium były spektakle, które najbardziej nas poruszyły. To bardzo mocne propozycje, mam nadzieję, że podbiją serca olszynian – tłumaczył w rozmowie z portalem Olsztyn.com.pl dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza, Paweł Dobrowolski.

Wydarzenia finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Fuzja 2024-06-06 18:24:24 2a00:f41:8ff:*
  Nie trawię fabisiaka . Obecny dyrektor niech uważa . Janusz Kijowski przejechał się na znajomości z nim .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 10
 • Blendi 2024-06-06 18:09:40 46.205.*.*
  Ale przepraszam bardzo co ta Pani ma do powiedzenia? Dawna sekretarka marszałka Brzezina awansowała w wyborach bez żadnego wywiadu, działalności itd
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1
 • taka prawda 2024-06-06 17:33:15 88.156.*.*
  Zmarł żołnierz broniący naszej granicy z Białorusią! Pamiętajcie wyborcy, kto w 2021r wyzywał nasze służby i wojsko! Tusk to kłamca od zawsze, pamiętam jego poprzednie rządy, nic się nie zmieniło, ale większość Polaków to ydyoci z klapkami na oczach. Po wyborach na ulicach będzie Afryka i kalifat, nowoczesny zachód nadchodzi, Niemcy już się o to postarają, a Wam pozostanie wyzywanie wszystkich od ruskich troli i agentów. De bi le.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 9

www.autoczescionline24.pl