Dziś jest: 19.04.2024
Imieniny: Adolfa, Leona, Tymona
Data dodania: 2020-06-18 12:00

Redakcja

Rezonans magnetyczny głowy - co wykrywa to badanie?

Rezonans magnetyczny głowy - co wykrywa to badanie?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay.com

Rezonans magnetyczny głowy to badanie bezinwazyjne i bezbolesne, które pozwala zdiagnozować szereg schorzeń. Dowiedz się, jakich konkretnie.

reklama

Rezonans magnetyczny głowy – na czym polega badanie?

Badanie głowy rezonansem magnetycznym, w skrócie zwane również MRI lub RM, pozwala specjaliście “zajrzeć” w głąb czaszki pacjenta i zaobserwować, co dzieje się w jego ośrodkowym układzie nerwowym, narządach zmysłów oraz ich otoczeniu, jamie nosowej i gardłowej, węzłach chłonnych, a także w szkielecie i tkankach miękkich szyi i głowy. Możliwe jest jego przeprowadzenie z podaniem kontrastu lub bez.

Jak przebiega badanie głowy rezonansem magnetycznym?

Po wypełnieniu dokumentów i ściągnięciu z siebie wszystkiego, co posiada elementy metalowe, pacjent, u którego przeprowadzany jest MRI, kładzie się na wznak na specjalnym stole, a głowę umieszcza w podpórce, która ją unieruchamia. Stół automatycznie wjeżdża do tunelu maszyny badającej. Znajdujący się w innym pomieszczeniu radiolog nadzoruje badanie i wydaje pacjentowi polecenia przez interkom. W przypadku wykorzystania do badania kontrastu, podaje się go dodatkowo przez wenflon. Badanie trwa w granicach 10-30 minut, a na wyniki czeka się około kilku dni. Więcej informacji na temat przebiegu rezonansu magnetycznego głowy znaleźć można na https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-glowy-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.

Co z samopoczuciem po badaniu głowy rezonansem magnetycznym?

W trakcie wykonywania rezonansu, maszyna wydaje z siebie dość głośne, nieprzyjemne i charakterystyczne dźwięki, które mogą powodować uczucie dyskomfortu u pacjenta. W takim przypadku podaje mu się zatyczki do uszu lub słuchawki, które tłumią odgłosy. MRI jest generalnie badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, dzięki czemu już po jego wykonaniu pacjent może wrócić do normalnych, codziennych czynności. Nie ma żadnych przeciwwskazań również, jeśli chodzi o prowadzenie pojazdów mechanicznych. Jedynie w przypadku osób cierpiących na klaustrofobię, którym konieczne jest podanie środków uspokajających oraz u osób badanych z wykorzystaniem kontrastu, wskazane jest pozostanie w placówce przez ok. 2 godziny po wykonanym badaniu.

Jakie schorzenia pozwala wykryć rezonans magnetyczny głowy?

Przeprowadzenie badania głowy rezonansem magnetycznym pozwala zdiagnozować wiele poważnych schorzeń i – w oparciu o wyniki – o wiele szybciej udzielić pacjentowi niezbędnej pomocy. Należą do nich m.in.: udar i tętniak mózgu, zapalenie mózgu i opon mózgowych, nowotwory mózgu, ich przerzuty oraz zmiany rozrostowe w mózgu, wady wrodzone i wady rozwojowe mózgu, wady rozwojowe i choroby przysadki mózgowej, guzy rdzenia kręgowego, wodogłowie, zaburzenia krążenia czaszkowego, choroby oczodołów oraz zmiany padaczkowe i choroby neurodegeneracyjne.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego głowy?

Lekarz może zlecić pacjentowi przeprowadzenie MRI, gdy skarży się on na nawracające, uciążliwe bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia widzenia i równowagi, nieprawidłowe reakcje na bodźce, zakłócenia w przewodzie nerwowym, drgawki itp., których przyczyny na podstawie wywiadu lub innych badań nie jest w stanie ustalić specjalista. Ponadto, stosuje się je u osób z urazami głowy, silnymi zaburzeniami hormonalnymi, chorobami naczyniowymi i zmianami zachowania o nieznanym podłożu. Badanie rezonansem zalecane jest także w przypadku niejednoznacznych wyników tomografii komputerowej, kontroli pooperacyjnej, jak również wykrycia poważnych zmian lub schorzeń innymi metodami.

Kiedy nie powinno się stosować rezonansu magnetycznego głowy?

Choć MRI jest badaniem nieinwazyjnym, nie powinno się go stosować u osób posiadających w ciele metalowe elementy (m.in. endoprotezy, wkładki antykoncepcyjne, implanty, śruby czy druty ortopedyczne, rozrusznik serca, pompę insulinową itp.), z tatuażami wykonanymi barwnikami z metalicznymi drobinkami, pracujących przy obróbce metali (chyba, że na podstawie innego badania stwierdzono brak opiłków metalu w oczach), posiadających w ciele odłamek pocisku lub śrut, uczulonych na kontrast lub z silną niewydolnością nerek (gdy wykonuje się badanie z podaniem kontrastu). Jeśli nie jest to szczególnie konieczne, nie należy go również przeprowadzać u kobiet będących w pierwszym trymestrze ciąży.

Gdzie wykonać i ile kosztuje badanie głowy rezonansem magnetycznym?

MRI wykonuje się w specjalistycznych placówkach, które posiadają odpowiednie maszyny badające. By dowiedzieć się, gdzie konkretnie można wykonać badanie głowy rezonansem magnetycznym, warto odwiedzić stronę Badania.znanylekarz.pl, na której widnieją wykazy odpowiednie dla konkretnych miast, można porównać ceny, a także umówić się na badanie. Jego koszt wyniesie średnio – w zależności od placówki – 300 - 500 zł. Przy czym badanie z podaniem kontrastu będzie droższe o kolejne 100 - 200 zł.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl