28 października 2024 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olsztynie otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 u ptaków dzikich – gęś gęgawa. Ognisko choroby zlokalizowano przy ul. Zientary-Malewskiej w Olsztynie.
Specjalna strefa ochronna została wyznaczona w promieniu 1 kilometra od miejsca gdzie znaleziony został martwy ptak. Obejmuje ona obszar administracyjny Olsztyna na północny-wschód od skrzyżowania ul. Jagiellońskiej z aleją Sybiraków, następnie wzdłuż ul. Limanowskiego do skrzyżowania z ul. Partyzantów, na północ od linii prostej łączącej skrzyżowanie ul. Limanowskiego z ul. Partyzantów ze skrzyżowaniem ul. Lubelskiej z ul. Budowlaną, następnie na zachód od linii łączącej skrzyżowanie ul. Budowlanej i Lubelskiej z ul. M. Zientary-Malewskiej oraz na południe od linii prostej łączącej ul. Zientary-Malewskiej z ul. Jagiellońską.
Strefa obowiązuje 30 dni od momentu znalezienia martwego ptaka. Jeśli w tym czasie w wyznaczonej strefie padnie kolejny ptak, wówczas rozporządzenie zostanie przedłużone o kolejnych 30 dni.
Miejskie służby apelują do mieszkanek i mieszkańców oraz turystów, aby nie dotykać martwych ptaków i obserwować swoje zwierzęta. W przypadku znalezienia martwego ptactwa należy zgłosić ten fakt Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Olsztynie, dzwoniąc pod numer: 89 533 14 11 lub do Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa, pod numer: 89 522 24 11.
Informacje o aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z grypą ptaków publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Komentarze (21)
Dodaj swój komentarz