Dziś jest: 16.07.2025
Imieniny: Benity, Eustachego
Data dodania: 2025-07-16 19:00

Oliwia Jaroń

Przedsiębiorcy, szpitale i... sanah. Jak Urszula Pasławska reprezentuje Warmię i Mazury w Sejmie?

Przedsiębiorcy, szpitale i... sanah. Jak Urszula Pasławska reprezentuje Warmię i Mazury w Sejmie?
Urszula Pasławska
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Urszula Pasławska zasiada w Sejmie od 2015 roku. Posłanka PSL ma również doświadczenie samorządowe, które zdobyła będąc m.in. radną sejmiku województwa. Jest także przedstawicielką Polskiego Związku Łowieckiego. Co dla regionu warmińsko-mazurskiego zrobiła posłanka, Urszula Pasławska?

reklama

Z Biskupca do Sejmu – kim jest Urszula Pasławska?

Urszula Pasławska urodziła się 28 stycznia 1977 roku w Biskupcu (pow. olsztyński). Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (magister), a następnie studia podyplomowe na kierunku integracja europejska i współpraca transgraniczna na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Przed karierą poselską pracowała m.in. w: Departamencie Infrastruktury i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie oraz w biskupickim urzędzie miejskim na stanowisku specjalisty ds. współpracy zagranicznej i środków pomocowych. W latach 2004–2006 była także przewodniczącą rady nadzorczej w Zakładzie Nieruchomości Lokalowych oraz w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Biskupcu.

W wyborach samorządowych z 2006 roku uzyskała mandat radnej sejmiku warmińsko-mazurskiego z listy PSL (dzierżyła go do 2015 roku), a tego samego roku została także wicemarszałkinią województwa warmińsko-mazurskiego (od 2006 do 2012 roku). Pasławska była odpowiedzialna m.in. za fundusze strukturalne (instrumenty finansowe Unii Europejskiej - ich celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego oraz społecznego państw członkowskich i niwelowanie różnic w poziomie rozwoju między regionami).

W 2012 roku została podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa (do 2015 roku), rezygnując z funkcji wicemarszałkini województwa. Pozostała natomiast radną. Od tego samego roku jest jedną z wiceprezesów PSL. W 2015 roku zrezygnowała z pełnionych funkcji, ponieważ przejęła mandat poselski po Zbigniewie Włodkowskim (PSL), który został wtedy burmistrzem Orzysza.

- Przez 14 lat pracowałam w samorządach rożnych szczebli. Teraz sytuacja się zmienia, ale nie moje priorytety. Nadal zamierzam pracować dla moich wyborców z Warmii i Mazur – deklarowała Pasławska w 2015 roku podczas konferencji prasowej.

Twierdziła także, że istotnym punktem jej programu są kobiety, rodzina oraz równość osób z niepełnosprawnościami i młodych.

Po wyborach parlamentarnych w 2019 roku została przewodniczą Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Funkcję tę objęła również po otrzymaniu mandatu poselskiego w 2023 roku.

Posłanka zasiada również w Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Komisji Obrony Narodowej, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży oraz Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo łowieckie.

Trzecia Droga dla gospodarki – realna alternatywa czy hasła kampanijne?

W trakcie kampanii parlamentarnej w lipcu 2023 roku Urszula Pasławska deklarowała wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Podczas konferencji, która odbyła się na olsztyńskiej starówce proponowała zmianę systemu podatkowego – jak mówiła, zamiast "15 różnych systemów" wprowadzony miałby zostać "jeden, prosty i przejrzysty dla państwa, podatnika i przedsiębiorcy" system. PSL miał propozycje dla tych, którzy "chcą pracować" - możliwość odliczenia składki zdrowotnej w wysokości 7,75%., zasiłek chorobowy wypłacany od 1 dnia przez ZUS, zwiększenie odpowiedzialności urzędów za błędy, zawieszenie składek ZUS w przypadku problemów finansowych oraz PIT rodzinny (większa liczba dzieci wpłynęłaby na obniżenie podatku). Do tego, posłanka reprezentująca program PSL proponowała obniżenie i uproszczenie podatku PIT dla przedsiębiorców.

Na początku sierpniu tego samego roku Urszula Pasławska wypowiadała się przeciwko tzw. "Lex Czarnek" – nowelizacji ustawy o Prawie oświatowym, która zakładała np. centralizację szkół i wzmocnienie roli kuratorów. Posłanka z ramienia PSL twierdziła, że szkoły zostaną upolitycznione a dyrektorzy - pozbawieni samodzielności.

- Brakuje ponad 150 tys. nauczycieli, a początkujący nauczyciele zarabiają 80 zł więcej niż najniższa krajowa. Mamy kryzys demograficzny, kryzys edukacji, wprowadza się tematy zastępcze ale bardzo niebezpieczne dla polskiej oświaty – mówiła.

Kilka tygodni później została "jedynką" na liście Trzeciej Drogi do głosowania w wyborach parlamentarnych.

Z kolei we wrześniu 2023 roku regionalni przedstawiciele Trzeciej Drogi przedstawili postulaty koalicji w sferze gospodarki. Urszula Pasławska ponownie wyraziła poparcia dla przedsiębiorców. W  5-punktowym programie "Gospodarka do przodu" znalazły się również zagadnienia dotyczące ułatwień dla przedsiębiorców, obniżenia podatków dla obywateli oraz transformacji energetycznej i zniesienie zakazu handlu w niedzielę.

Pod koniec miesiąca liderzy TD spotkali się z wyborcami w stolicy Warmii i Mazur. "Jedynka" z listy w przemówieniu poruszyła temat Lasów Państwowych.

- Mundur leśnika, który zawsze świadczył o dostojności i powadze państwa polskiego, w ostatnich latach został upokorzony i upolityczniony. Lasy państwowe stały się łupem partii kanapowej pana Zbigniewa Ziobry. Polscy leśnicy się na to nie zgadzają – powiedziała.

Dlaczego Pasławska poparła sanah i Trzaskowskiego?

Po wyborach parlamentarnych posłanka ponownie zajęła stanowisko przewodniczącej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa: - W tej kampanii mówiło się wyjątkowo dużo o konieczności rzetelnej ochrony środowiska, przejścia na czystą energię, racjonalnej gospodarki odpadami. To moje wyzwania na nową kadencję, do których już teraz się zobowiązuję. Zadbam nie tylko o merytoryczną jakość pracy, ale także o dobre standardy debaty parlamentarnej – deklarowała.

W maju b.r. Pasławska uczestniczyła w konferencji prasowej z udziałem ministra rozwoju i technologii. Spotkanie dotyczyło inwestycji w regionie. Posłanka z ramienia PSL chwaliła wtedy firmę Michelin za strategię bioróżnorodności, dekarbonizacji i oszczędności wody.

Posłanka aktywnie działa także w mediach społecznościowych, gdzie informuje na bieżąco o pracach komisji, którą reprezentuje, a także działalność Parlamentu. Nagłaśnia m.in. tzw. deregulacje Paszyka, czyli 47 rozwiązań ułatwiających prowadzenie biznesu. Projekt został opracowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wspiera również rolników. W ramach inicjatywy poselskiej wystąpiła do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie rolnika, który zgłosił się do niej z problemami finansowymi.

Polityczka zabiegała także o ponowne otwarcie oddziału neurologii w 108. Szpitalu Wojskowym w Ełku: - Odkąd w 2021 roku zamknięto oddział, blisko 100 tys. mieszkańców Ełku i powiatu ełckiego straciło dostęp do specjalistycznej terapii. Pacjenci z udarami czy wylewami, wymagający błyskawicznej pomocy, musieli być transportowani do Olsztyna, Suwałk a nawet oddalonego o blisko 300 km Elbląga! O czym przekonaliśmy się na własne oczy, gdy w styczniu odwiedziliśmy szpital – argumentowała.

Pasławska poparła także decyzję wojewody warmińsko-mazurskiego o negatywnej opinii na temat rozszerzenia granic Olsztyna kosztem gminy Purda: - Dobra decyzja. W PSL wierzymy, że rozwój musi opierać się na porozumieniu, nie na siłowym przesuwaniu granic. Tu tej zgody po prostu zabrakło – komentowała sytuację. Opowiedziała się także za Rafałem Trzaskowskim (KO) w minionych wyborach prezydenckich, twierdząc, że jest on w stanie pogodzić Polaków. Brała udział w wydarzeniach "Kobiety z Trzaskiem".

Nadal głośna i nierozstrzygnięta pozostaje kwestia drogi S16, która ma połączyć  Warmię i Mazury z Podlasiem. Urszula Pasławska w 2020 roku interweniowała w sprawie kolejnego z proponowanych wariantów trasy: -  Zwracam się do pana (ministra - przyp. autor) w imieniu samorządowców oraz mieszkańców powiatów mrągowskiego, piskiego i ełckiego w sprawie budowy drogi S16 na odcinku Mrągowo–Mikołajki–Orzysz–Ełk. Według planów trasa, choć w różnych wariantach, ma przebiegać przez wiele cennych przyrodniczo miejsc stanowiących bogactwo naturalne regionu, kolidując zarówno ze środowiskiem, jak i z rozwojem turystyki, z której utrzymuje się wielu mieszkańców. Pojawiają się również wątpliwości, jak w procesie uzgodnień będzie widziana rola samorządów wojewódzkiego i powiatowych. Jest to strategiczna decyzja, która istotnie wpłynie na dalsze działania w tym regionie - napisała w interpelacji, pytając na jakim etapie znajdują się pracę oraz kiedy zapadnie ostateczna decyzja w sprawie wariantu.

Obecnie jest analizowany wariant "C", który ma prowadzić poniżej Rynu, przecinając krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Budzi to niepokój ekologów.

Posłanka z Biskupca w lutym b.r. złożyła także interpelację, w której wskazywała, że artystkę, sanah należy uhonorować odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

- Artystka podjęła się ambitnego zadania, wykonując w nowoczesnych aranżacjach utwory, których teksy stanowią wiersze wybitnych polskich poetów, takich jak Adam Asnyk, Julian Tuwim, Wisława Szymborska czy Juliusz Słowacki. sanah nadaje klasycznym tekstom nowy kontekst, czyniąc je bardziej przystępnymi i atrakcyjnymi dla współczesnych odbiorców. W ten sposób przywraca polskiej poezji należne jej miejsce, trafiając z przekazem do młodych Polaków – uzasadniała w interpelacji.

***

Więcej: Urszula Pasławska (PSL) wystosowała do ministerstwa interpelację w sprawie popularnej artystki, sanah. Zadała dwa pytania

***

Dlaczego poluje? Posłanka o tradycji i przyrodzie

Przedstawicielka parlamentu aktywnie poluje  – pełni funkcję przewodniczącej Klubu Polskich Dian - zrzeszającego kobiety należące do Polskiego Związku Łowieckiego.

- Mieszkam na Mazurach, gdzie od zawsze funkcjonujemy w rytmie przyrody, wśród ludzi lasu – myśliwych, wędkarzy, grzybiarzy. Łowiectwo jest więc dla mnie czymś naturalnym. Ludzie, którzy mają kontakt ze wsią, widzą trochę inny porządek świata niż osoby mieszkające w miastach.- argumentowała dlaczego poluje "Gazecie Wyborczej" w 2021 roku. 

Uważa także, że kobiety są lepszymi myśliwymi, ponieważ cechuje je większa cierpliwość. Była także przeciwna przepisowi, w ramach którego dzieci nie mogą brać udziału w polowaniach.

Jej pradziadek, Bogumił Labusz był działaczem polskim na Warmii i Mazurach. Założył Mazurską Partię Ludową (pierwsza organizacja polityczna Mazurów, założona w 1896 w Ełku jako przeciwwaga dla partii konserwatywnych). Wyznaje luteranizm (jeden z głównych ruchów protestanckich).

Pasławska jest autorką 63 interpelacji, którym nadano bieg, m.in. w sprawie wspomnianego ełckiego szpitala, uhonorowania sanah czy podjęcia działań w celu zagwarantowania nocnych i świątecznych dyżurów aptek w miejscowościach powyżej 10 tys. mieszkańców. Prócz tego, posłanka złożyła 8 zapytań, którym nadano bieg oraz 32 pytania w sprawach bieżących. Może się także pochwalić 90,8% frekwencją udziału w głosowaniach. Wystąpiła również 17 razy na posiedzeniach Sejmu (czterokrotnie nie wygłosiła przemówienia).

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • Wa 2025-07-16 21:31:33 37.31.*.*
    Pognac tych nierobów i cfaniaków z P.S.L
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 14
  • Nie DLa Bonżura 2025-07-16 19:59:32 164.127.*.*
    Podobną ,,karierę" jak pani poseł ,,robi" Szewczyk. To są ludzie którzy nie splamili się prawdziwą pracą zawodową. Ich praca to ,,robienie" polityki. Wiedząc co Ci ,,państwo" potrafią zrobić nie spodziewam się po nich że ,,coś" dokonają.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 15
  • [email protected] 2025-07-16 19:24:23 93.159.*.*
    Przecież ten tleniony matoł z PSL to jedna z najgłupszych postaci i tak patologicznego sejmu ,Jachira i babcia Kasia w jednym. O Klęskach Kidawach itp nie warto wspominać
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 18
  • Ajk 2025-07-16 19:19:03 83.28.*.*
    Z jakiej okazji taki panegiryk? Nie pytam złośliwie tylko z ciekawości
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0