Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2010-02-09 11:48

Iwona Starczewska

Pijące kobiety - moda czy poważny problem?

W naszym kraju istnieje przeświadczenie, że to mężczyźni spożywają więcej alkoholu niż kobiety. To prawda, jednak istnieją prognozy wskazujące na możliwą zmianę tej statystyki. Badania pokazują, że procent uzależnionych od alkoholu kobiet w naszym kraju, ostatnimi czasy gwałtownie wzrósł.

reklama
Jak pokazują statystyki, najczęściej do kieliszka zaglądają młode kobiety mieszkające w dużych miastach,  uczące się, studiujące oraz te zajmujące wysokie stanowiska.  Co dziesiąta Polka w przedziale wiekowym 18-29 wypija rocznie ponad 7,5l czystego alkoholu! Czyżby picie przestało być domeną Panów? Owszem.

Kobiety coraz częściej odnoszą sukcesy zawodowe i po prostu je to przerasta. Praca, czasami niechcący, staje się jedynym celem w życiu młodej kobiety,  a przyjacielem staje się kieliszek.  Takie kobiety, gdzieś się w życiu pogubiły,  a stres związany z pracą topią w alkoholu. Niejednokrotnie wpadają w alkoholizm zaczynając od niewinnych imprez ''branżowych'', na których ''opija się'' kolejne sukcesy. 


Problem alkoholizmu dotyka nie tylko kobiet ''na stanowiskach''.  Kobiety bezrobotne, mające problemy finansowe równie często sięgają po alkohol co koleżanki z dobrą sytuacją finansową. Co przeraża najbardziej, do kieliszka zaglądają nastolatki, które w ten sposób chcą przypodobać się swoim kolegom, dorównując im w ilości wypitego trunku. Już w wieku 17 lat często stają się uzależnione.


Niestety kobiety bardziej niż mężczyźni odczuwają skutki picia alkoholu. Są przeciętnie mniejsze od mężczyzn i mają mniejszą wagę, ale nawet jeśli kobieta waży tyle samo co mężczyzna to po wypiciu identycznej porcji alkoholu jej organizm otrzyma go 40% więcej. Dlaczego?
Kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej i mniej płynów w organizmie. Ta sama ilość alkoholu zostaje rozpuszczona w mniejszej ilości płynów w stosunku do masy całego ciała. Panie w swoich żołądkach mają znacznie mniej niż mężczyźni enzymów odpowiedzialnych za metabolizowanie alkoholu oraz  więcej estrogenów w organizmie, które sprzyjają intensywniejszemu wchłanianiu alkoholu.

 Ponieważ kobiety słabiej metabolizują alkohol w żołądku, większa jego ilość dociera do wątroby. Powoduje to jej niszczenie po krótszym okresie picia i po mniejszych dawkach alkoholu niż u mężczyzn.  Alkohol powoduje u kobiet silniejsze dysfunkcje mózgu; zakłóca bardziej i jakościowo inaczej,  zdolności psychomotoryczne. Dotyczy to zwłaszcza osłabienia zdolności radzenia sobie z działaniami złożonymi jak na przykład  kierowaniem samochodem.

Skutkiem nadużywania alkoholu przez kobiety może być brak zainteresowania seksem i oziębłość wobec partnera. Co najważniejsze każda ilość alkoholu spożywanego przez kobiety w ciąży działa toksycznie na rozwijające się w ich łonie dziecko. U kobiet pijących alkohol podczas ciąży znacznie wcześniej występują przedwczesne porody oraz poronienia. Ryzyko szkód zdrowotnych pojawia się już wtedy, gdy kobieta wypija dziennie więcej niż dwie standardowe porcje alkoholu (czyli 1 półlitrowe piwo, kieliszek wina o pojemności 200ml, czy 60ml wódki). Trzy standardowe porcje alkoholu dziennie powodują u kobiet zaburzenia zdrowia, które występują u mężczyzn pijących więcej niż dziewięć porcji czystego alkoholu dziennie.


Źródło: Własne/PARPA

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • at: n00b 2010-02-11 16:46:38 213.73.*.*
    n00b: tak? A ja słyszałem, że łatwiej...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • cerbin 2010-02-10 10:05:58 83.9.*.*
    fjanie, a pomyśleć, że do plus minus XVIII wieku, zanim pojawiły sie kawiarnie, ludzie pili głównie alkohol. Nikt nie raczył się wodą, czy sokami. Piwo, gin, samogony były na początku dziennym i większość chodziła co najmniej podchmielona. Dotyczy to zwłaszcza mieszczan. Ale naprawdę smutne jest to, że alkohol wciąż, choć po cichu, jest traktowany jako odstresowywacz. Lepiej zdrowiej i przyjemniej jest kupić, a nawet lepiej wziąć ze schroniska zwierzaka i walczyć ze skutkami ciężkiego dnia na spacerze czy bawiąc się ze zwierzakiem. No i nic tak nie podnosi na duchu, jak uśmiechnięta mordka i szaleńczo merdający ogon witający nas w progu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • pawel 2010-02-10 08:12:13 83.9.*.*
    a ja zawsze myślałem ze kobieta po alkoholu jest łatwiejsza a tu patrz: "brak zainteresowania seksem i oziębłość wobec partnera"
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • n00b 2010-02-09 14:16:05 83.9.*.*
    Kobiety trudniej się uzależniają, czy to od papierosów czy od alkoholu. Jednak znacznie ciężej jest im wyjść z nałogów.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl