Dziś jest: 26.04.2024
Imieniny: Klaudiusza, Marii
Data dodania: 2011-06-14 08:33

Iwona Starczewska

Pamiątkowa tablica obok ''szubienic''

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej autorstwa Xawerego Dunikowskiego nazywany ''szubienicami'', niebawem zostanie wzbogacony o tablicę informacyjną z krótką historią pomnika. To odpowiedź władz miasta na pojawiające się w Olsztynie głosy odnoszące się do poprawności nazwy, czy wręcz zasadności istnienia samego pomnika w centrum miasta.

reklama
Opowiadających się za usunięciem pomnika z centrum miasta - nie brakuje. Działacze PiS postulowali wielokrotnie o usunięcia ''symbolu zdrady'' – jak nazywają dzieło Dunikowskiego. Jak twierdzą ''szubienice'' to pomnik wykonany w hołdzie Armii Czerwonej, która zdradziła nasz kraj i napadła na niego.

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej wciąż jednak stoi w centrum i tak już pozostanie. Niedawno zakończyły się prace konserwatorskie pomnika wpisanego do rejestru zabytków. Teraz, Prezydent Miasta podjął decyzję o umieszczeniu przy pomniku tablicy informacyjnej, która będzie zawierała informację o okolicznościach jego powstania  i krótką jego historię.

Tablica ma mieć formę przezroczystej lub matowej płyty pleksi z nadrukowanym tekstem oraz archiwalną fotografią pomnika i logo Olsztyna.

Propozycja tekstu, który ma być nadrukowany na tablicy:

Granitowy monument, zrealizowany w latach 1949-1953, według projektu rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego (1875-1964), obecnie nazywany jest pomnikiem „Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej”. Dwa pylony, usytuowane na osi ul. Kopernika, symbolizują niezamknięty łuk triumfalny na tle nieba. Ustawiono je na sześciennych blokach, pomiędzy którymi znajdują się schody. Płaskorzeźby na pylonach przedstawiają sceny wojny i pokoju oraz postać żołnierza.

Na to niezwykle oryginalne dzieło składają się świetna modernistyczna forma oraz opracowanie rzeźbiarskie. Organiczne zespolenie rzeźby z architekturą, skala wymiarów, statyczna i przejrzysta kompozycja prosto ciętych brył i wygładzonych płaszczyzn, w które wkomponowano uproszczoną postać ludzką to charakterystyczne cechy pomnika.

Pomnik wzniesiono jako wyraz wdzięczności dla Armii Czerwonej. Granitowe bloki z których powstał pochodzą ze zburzonego podczas działań wojennych w 1945 r. Mauzoleum Hindenburga pod Olsztynkiem. Po wielu latach od tamtych wydarzeń świadczy o bolesnej i skomplikowanej historii Warmii i Mazur, jest swoistym elementem pamięci o czasach pogardy wobec elementarnych praw człowieka.


Ratusz sam jednak nie chce podjąć decyzji co do  tablicy dlatego, proponuje konsultacje społeczne w tej sprawie. Swoje opinie i sugestie dotyczące propozycji tekstu można przekazywać od 21.06.2011 r. do 15.07.2011 r. w formie elektronicznej pod adresem [email protected] oraz na www.konsultacje.olsztyn.eu lub w formie tradycyjnej w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Olsztyna (budynek Ratusza przy pl. Jana Pawła II1) i Punkcie Informacyjnym Urzędu Miasta w Centrum Handlowym Real. Ustawione tam zostaną specjalne „konsultacyjne” urny, do których można wrzucać swoje uwagi. Zebrany materiał pozwoli na sformułowanie ostatecznej treści informacji.



Źródło: Własne/konsultacje.olsztyn.eu/UM Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl