Dziś jest: 29.04.2024
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Data dodania: 2014-07-15 10:41
Ostatnia aktualizacja 2014-12-11 12:27

Iwona Starczewska

Palenie w miejscu pracy - ogromne straty finansowe dla pracodawcy

Osoby uzależnione od nikotyny spędzają na paleniu średnio 40 minut z ośmiogodzinnego dnia pracy. Straty finansowe wynikające z zatrudnienia jednego palacza mogą sięgać nawet do kilku tysięcy złotych rocznie. Można jednak skutecznie zapobiec tej sytuacji.

reklama

Coraz więcej pracodawców w Polsce inwestuje w pozapłacowe świadczenia prozdrowotne, mając na uwadze kondycję i samopoczucie pracowników, przekładające się na lepszą wydajność firmy. Często lekceważą jednak kwestię palenia papierosów, nie analizując wynikającego z tego bilansu zysku i strat.

Przerwy na papierosa zajmują pracownikowi średnio 40 minut z ośmiogodzinnego dnia pracy. W skali roku oznacza to blisko 20 dni pracy „puszczonych z dymem”. Straty finansowe wynikające z zatrudnienia jednego palacza mogą zatem sięgać nawet do kilku tysięcy złotych rocznie.

Koszty wynikają z absencji, ale także ze spadku wydajności pracy. Nałogowi palacze mają problemy z koncentracją, wykazują wyższy poziom stresu, są mniej zdyscyplinowani. Ponadto obecność osób palących na terenie przedsiębiorstwa może przyczyniać się również do konfliktów między palącymi i niepalącymi.

Mając świadomość szkodliwych skutków uzależnienia od nikotyny, blisko 70% palaczy chce uwolnić się od nałogu i próbuje to zrobić w życiu wielokrotnie. Niestety, aż 96% prób rozstania z nałogiem kończy się niepowodzeniem ze względu na dobór nieodpowiedniej terapii (niską skuteczność wykazuje siłowe odstawianie narkotyku, stosowanie leków czy Nikotynowej Terapii Zastępczej.

Zdrowie pracowników to najważniejszy kapitał firmy, dlatego opłaca się w nie inwestować. Jak pokazują badania naukowe przeprowadzone przez Wiedeński Uniwersytet Medyczny, skuteczna pomoc może nadejść właśnie ze strony pracodawcy. Grupowe terapie antynikotynowe metodą behawioralno-poznawczą, organizowane w firmach, to najbardziej efektywny sposób w walce z uzależnieniem od nikotyny, którego skuteczność sięga 60% w rok po terapii.

Grupowe terapie antynikotynowe w firmie przekładają się na realne oszczędności dla przedsiębiorstwa. Zestawiając niewielki, jednorazowy koszt terapii wynoszący kilkaset złotych ze skalą uzyskanych oszczędności, otrzymamy zwrot z inwestycji w terapie antynikotynowe dla pracowników na poziomie kilkuset procent już w pierwszym roku. Po trzech miesiącach, w ciągu których przeprowadzony jest program antynikotynowy „Free Forever” w przedsiębiorstwie, statystycznie na 10 palaczy, którzy przejdą terapię aż 7 trwale rozstaje się z nałogiem nikotynowym. Po roku – średnio 6 pracowników.

W Polsce codziennie po papierosa sięga aż 8,8 mln osób. Każdego miesiąca ok 440 000 osób podejmuje kolejną próbę rzucenia palenia siłą woli, za pomocą leków lub Nikotynowej Terapii Zastępczej. Coraz więcej polskich przedsiębiorstw pomaga swoim palaczom zerwać z nałogiem. Zmienia się bowiem podejście do nikotynizmu. Dotychczas nikłe zainteresowanie pracodawców zawdzięczaliśmy powszechnej, a błędnej opinii, że palacze wybrali swój nałóg – innymi słowy – palą, bo chcą i lubią. Nic bardziej mylnego. Żaden palacz świadomie nie zrezygnował z kontroli i nie wybrał tego, że będzie uzależniony od nikotyny do końca życia.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl