Dziś jest: 06.05.2025
Imieniny: Filipa, Jakuba, Judyty
Data dodania: 2012-02-03 10:06

Iwona Starczewska

Ośrodek dla dzikich ptaków w Bukwałdzie potrzebuje pomocy

Ptasie pogotowie ratuje, ale w ośrodku jest ścisk. Mroźna zima w ośrodku dla dzikich ptaków w Bukwałdzie - znowu doskwiera, a obłożenie w ośrodku jest zbyt duże. Potrzebna jest pomoc i wsparcie z zewnątrz.

reklama

- Mimo budowy wolier w ostatnich latach pojemność jest już przekroczona o jedną trzecią - mówi dr Ewa Rumińska, szefowa ośrodka w Bukwałdzie.


W tej chwili sytuacja w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie nie jest zbyt wesoła.

- Mamy ponad 130 rannych pacjentów, gdy pojemność dla opieki stacjonarnej i rehabilitacji, to około 100 miejsc - informuje dr Ewa Rumińska, szefowa ośrodka w Bukwałdzie. - Na tak dużą frekwencję miała wpływ kiepska jesień z silnymi wiatrami i opadami deszczu. Wiele gniazd spadło, co przekłada się na dużą liczbę rannych ptaków. Do tego doszły późne lęgi, a teraz dodatkowo siarczysty mróz - dodaje  Rumińska.

Większość rekonwalescentów to boćki białe, jest ich w Bukwałdzie aż 85. Mimo budowy wolier w latach poprzednich okazuje się, że miejsc jest ciągle zbyt mało.


- Apelujemy o pomoc i wsparcie, bo to czym dysponujemy jest niewystarczające - mówi Ewa Rumińska.

Pomagać można na różne sposoby: można wpłacić gotówkę, zostać wolontariuszem, przekazać pokarm, materiały budowlane, czy sprzęt medyczny. Jedną z ciekawszych form jest także wirtualna adopcja pacjentów i przekazywanie comiesięcznych środków na leczenie i utrzymanie ptasiego wychowanka (więcej o szczegółach pomocy na www.falbatros.pl).

Oprócz bocianów białych w ośrodku pomoc i ratunek znajdują też myszołowy, gołębie miejskie, czy łabędzie.

Projekt Ptasie Pogotowie rozpoczął się już 5 lat temu od Ptasiego Ambulansu finansowanego przez samorząd województwa. Od ubiegłego roku funkcjonuje już jako Ptasie Pogotowie i działa poprzez sieć 10 ptasich ośrodków na terenie dwóch województw. Działalność ambulansów dla rannych dzikich ptaków finansowana jest głównie z dotacji w wysokości 20 tys. zł od Powiatu Olsztyńskiego.

Do 10 lutego organizacje pozarządowe mogą składać wnioski na otwarty konkurs ofert - mówi Sławomir Lech, pełnomocnik starosty olsztyńskiego ds. współpracy z NGOs. - Na działania mające na celu upowszechnianie i wspieranie ochrony zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego przeznaczonych zostanie ponownie 20 tys. zł. Ewa Rumińska zapowiada, że złoży wniosek do starostwa.

 

Źródło: powiat-olsztynski.pl

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl