[OPINIE] Polityka antyaborcyjna podzieliła Polaków. Poparcie dla kobiet wyraził olsztyński MOK

[OPINIE] Polityka antyaborcyjna podzieliła Polaków. Poparcie dla kobiet wyraził olsztyński MOK
Miejski Ośrodek Kultury z napisem "Piekło kobiet"
Fot. Łukasz Kozłowski, Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego tzw. prawo aborcyjne, Internet zalały głosy Polek i Polaków. Podzielone głosy, bo jedni mają światopogląd wolnościowy, a drudzy konserwatywny. W sprawę włączyły się także różne instytucje, jak chociażby Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. Trudno nie oprzeć się jednak wrażeniu, że głosy setek tysięcy kobiet i mężczyzn trafiły w próżnię, bo kolejny konflikt w społeczeństwie to miód na uszy rządzących.

Aborcja jest jednym z tych tematów, które podnoszą ciśnienie i rozpalają do czerwoności emocje. Do tej pory wydawało się, że kompromis między tradycją a postępem został zachowany. W Polsce można było bowiem dokonywać aborcji, jeżeli dziecko pochodziło z gwałtu, kazirodztwa, zagrożone było życie kobiety lub wykryto, że płód może mieć ciężkie wady lub nieuleczalną chorobę. Trybunał Konstytucyjny, swoim postanowieniem, uznał, że ten ostatni powód jest niezgodny z Konstytucją, przez co zaostrzył jeszcze bardziej politykę aborcyjną.

Cieszyli się politycy prawicy, pieklili opozycjoniści, jednak najbardziej w tym wszystkim jest żal kobiet. Tak po prostu po ludzku. Czy ktoś się spytał o ich zdanie, co sądzą na ten temat? Nie, projekt przygotowali dwa posłowie Prawa i Sprawiedliwości – Bartłomiej Wróblewski i Piotr Uściński.

Oczywiście, można mówić, że ciężkie wady płodu, albo nieuleczalna choroba to przypadki bardzo rzadkie. Zgoda. Ale jednak występują. Czy matka dziecka, które urodzi się warzywem, nie ma prawa do tego, żeby powiedzieć nie? Opieka nad takim dzieckiem po pierwsze jest bardzo kosztowna i nie każdego na nią stać, po drugie wymaga wyczerpujących wręcz zabiegów pielęgnacyjnych niemal 24 godziny na dobę. I kto ma to robić, jeśli nie rodzice?

Niech ci, którzy poparli ten pomysł, spojrzą w twarz matkom, których dzieci, z uwagi na wady genetyczne, żyły kilkanaście minut. Co byście im powiedzieli? Następnym razem będzie lepiej?

W piątek w całej Polsce pod biurami Prawa i Sprawiedliwości odbędą się protesty przeciwko postanowieniu Trybunału Konstytucyjnego. Stawią się na nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy w dużej części także wspierają swoje partnerki, żony, siostry czy koleżanki. Władzy jest to na rękę, gdyż zgodnie z rządowymi rozporządzeniami na zgromadzeniach może być obecnych do 10 osób.

Fot. Łukasz Kozłowski, Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Wesprzeć kobiety postanowiły władze Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, na którego siedzibie został umieszczony baner „Piekło kobiet”. To nie pierwsza taka inicjatywa placówki publicznej w naszym mieście. Nad wejście do Teatru Jaracza wisi transparent „wolna Białoruś”. To rodzi pytanie, czy instytucje miejskie bądź wojewódzkie powinny mieszać się w takie sprawy?

Teatr Jaracza z apelem "Wolna Białoruś"

Odpowiedź na to pytanie z pewnością jest niejednoznaczna. Z jednej strony nie dotyczy to bezpośrednio ich działalności kulturalnej. W końcu za politykę odpowiada rząd oraz w mniejszym stopniu parlamentarzyści z różnych ugrupowań.

Z drugiej strony każdy ma prawo do własnego zdania. A stosunek do aborcji nie jest do kwestią polityczną, tylko światopoglądową, którą przecież współtworzy także kultura. Skoro zatem przez wieki kościół również wtrącał się w politykę i życie ludzi, to dlaczego tego prawa odmówić innym instytucjom?

Tak naprawdę temat aborcji posłużył Prawu i Sprawiedliwości do odwrócenia uwagi od problemu upadającej gospodarki, przy okazji powodując kolejne tarcia w społeczeństwie. I dlatego właśnie władza i politycy powinni się wstydzić, tak dzielić naród, zwłaszcza w czasie epidemii, gdy jedność jest tak wszystkim potrzebna.

Cezary Kapłon

Poglądy autorów nie muszą być tożsame z poglądami redakcji.

Galeria

Komentarze (34)

Dodaj swój komentarz

 • Jacek3 2020-10-29 17:04:32 88.156.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • bb 2020-10-27 14:07:55 77.112.*.*
  cyt " Niech ci, którzy poparli ten pomysł, spojrzą w twarz matkom, których dzieci, z uwagi na wady genetyczne, żyły kilkanaście minut. Co byście im powiedzieli? Następnym razem będzie lepiej?"
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 9
 • Angelaaa 2020-10-26 07:34:27 5.173.*.*
  Moje ciało, moje życie!! Mogę się dymać z kim chce, zachodzić w niechcianą ciążę i ją usuwać!!! Obalimy rząd pis!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 5
 • Pan Jan 2020-10-25 21:14:01 46.204.*.*
  ***** *** kochani wyborcy za 500 plus zafundowali nam ciemnogród i komunę w jednym a mały despota dopiero się rozkręca
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 8
 • Świński ryj 2020-10-25 21:09:46 195.136.*.*
  To nie polityka antyaborcyjna podzieliła polaków tylko covid srovid i to już dużo wczesniej,a teraz to każdy dba o swój interes.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • MP 2020-10-25 19:20:45 88.156.*.*
  Olsztynie nie nie protestują przeciwko Trybunałowi ,protestują bo są ustawiania politycznie.Kto rozpuscił kościół ,księży i dał im największe majątki?,to nie PIS tylko PZPR-PO.Dziś mają najwięcej ziemi,lasów po lasach państwowych.To kościół steruje sprawami kobiet ,państwa razem że starymi komuchami i chciałby mieć przywileje jak za średniowiecza .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 7
 • Bezimienny 2020-10-25 18:42:29 188.146.*.*
  Dziel i rządź. Cała energia w społeczeństwie jest skierowana na ataki wewnętrzne. Od jakiegoś czasu postępuje polaryzacja mieszkańców naszego kraju. Smutne, ale mało kto to widzi
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • Młoda 2020-10-25 17:12:34 5.173.*.*
  MOK powinien być apolityczny. Ale trzeba coś robić aby istnieć. Skoro nie mają nic do pokazania to trzeba być politykiem. To takie polskie. Grzymowiczowi taka postawa kierowników jednostek i zakładów gminnych jest na rękę. Powiedziałabym więcej: kto nie będzie popierał polityki PO i Grzymowicza będzie pakował walizki. Przy najbliższym konkursie straci pracę. Dyrektor MOK zarabiał miesięcznie w 2019 roku 7 500 złotych brutto. To między innymi na jego wynagrodzenie ratusz przekaze podwyżki podatków za 2021 rok . W środę okaże się czy mam rację.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 9
 • Z miasta 2020-10-25 15:51:23 109.151.*.*
  MOK Olsztyn ? Taka "kultura" jakie i miasto.Olsztyn i olsztynskie to matecznik komunistów .Zadna ,porządna i normalna kobieta a w szczególności matka nie pozwoliłaby na zabicie swojego dziecka bo to trauma na całe życie. Wy lewackie galgany chcialybyscie ruchac się byle gdzie i z byle kim .Jak dzikie zwierzęta . jak zajdziecie w ciążę to najlepiej żebyście mogły wyskrobac sie berlem do czyszczenia kibli
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 16
 • is 2020-10-25 15:29:56 88.156.*.*
  BRAWO MOK BRAWO
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 13