Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2024-04-01 11:32

Redakcja

Olsztyn — jaką ścieżkę kariery wybrać oraz czym powinna kierować się młoda osoba?

Olsztyn — jaką ścieżkę kariery wybrać oraz czym powinna kierować się młoda osoba?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pexels

Jak przystało na stolicę województwa, Olsztyn przyciąga młodych ludzi z okolicy. Jedni przyjeżdżają tutaj na studia, inni w poszukiwaniu lepszych propozycji pracy, niż te, do których mają dostęp w rodzinnych miejscowościach. Choć pod pewnymi względami Olsztynowi daleko do Warszawy czy do Krakowa, to jednak dostęp do ciekawych ofert zatrudnienia, zaplecza naukowego i atrakcji kulturalnych w połączeniu z urokami natury sprawia, że młodzi w Olsztynie osiedlają się chętnie. Jak pokierować swoją ścieżką kariery, żeby móc spokojnie żyć w Olsztynie? Które zawody są przyszłościowe?

reklama

Sytuacja na olsztyńskim rynku pracy

Jedną z najlepszych cech Olsztyna jest niskie bezrobocie, na poziomie 2,3%. Przy średniej krajowej 5,4% oraz wojewódzkiej 8,8%, wynik ten robi wrażenie. Oczywiście nie oznacza to jeszcze, że każdy w Olsztynie znajdzie pracę swoich marzeń – wiele wakatów to praca za najniższą krajową, niezbyt interesująca i mało rozwojowa.

Jednakże w Olsztynie swoje siedziby lub oddziały mają duże firmy o kapitale polskim i zagranicznym, dające szanse na stabilne zatrudnienie, czytelną ścieżkę awansu oraz naprawdę dobre zarobki. Doskonałym przykładem jest fabryka opon wielkiego koncernu, kwitnie także przemysł meblarski, spożywczy i browarniczy. Całości obrazu dopełniają liczne centra handlowe, szkoły oraz placówki ochrony zdrowia. Rozwój branż TSL oraz budowlanej oznacza z kolei stałe zapotrzebowanie na specjalistów w tych branżach.

Gdzie szukać dobrej pracy w Olsztynie?

Pracy w Olsztynie można szukać na wiele sposobów: wchodząc na strony internetowe firm i przeglądając zakładki „kariera”, nawiązując kontakt z agencjami pracy pośredniczącymi w komunikacji między pracodawcami a kandydatami czy rejestrując się w urzędzie pracy. Najszybszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest jednak zapoznanie się z ogłoszeniami zamieszczanymi na GoWork.

Każdego dnia na portalu publikowane są dziesiątki ogłoszeń o pracę w Olsztynie. Ponadto GoWork.pl umożliwia też poznanie opinii o potencjalnym pracodawcy – aktualni i byli pracownicy, klienci i dostawcy, mogą oceniać firmy i komentować ich politykę kadrową. Osoba zainteresowana zatrudnieniem może również zadać oficjalne pytanie na forum. W ten sposób z łatwością przekonasz się, które przedsiębiorstwa oferują najlepsze warunki w rzeczywistości, a nie tylko w ogłoszeniu.

W jakich zawodach warto się kształcić w Olsztynie?

Swoją przyszłość w Olsztynie warto zaplanować pod kątem zawodów deficytowych. To właśnie wykonujące je osoby będą miały największą szansę na dobrze płatną i ciekawą pracę.

W mieście brakuje informatyków, elektroników i automatyków, lekarzy, dentystów i pielęgniarek, kierowców, magazynierów, spedytorów i logistyków, personelu kuchennego, księgowych, pracowników budowlanych. Co ważne, w Olsztynie nie występują zawody nadwyżkowe. To dobra informacja dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy znajdą pracę w swojej profesji.

Praca w Olsztynie – wskazówki dla młodych

Młode osoby powinny pamiętać, że rozwój kariery zawodowej warto zacząć jeszcze przed ukończeniem szkoły. Bardzo wskazane jest uczestnictwo w stażach, praktykach i wolontariatach, zwłaszcza tych związanych z docelową profesją.

Powszechnym błędem są również zbyt wysokie oczekiwania. W większości branż nowicjusz nie może liczyć na więcej, niż płacę minimalną – przynajmniej w trakcie kilkumiesięcznego okresu próbnego. Dopiero gdy sprawdzisz się na stanowisku, możesz ubiegać się o awans i podwyżkę.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl