Obiekty sportowe. Taki mógłby być (a może będzie?) Leśny...

Obiekty sportowe. Taki mógłby być (a może będzie?) Leśny...
Stadion w Słupsku
Fot. Lech Janka

Byłem kilkanaście dni temu w Słupsku. A że miałem możliwość zostać w tym mieście więcej niż jedną dobę, postanowiłem go dokładniej zwiedzić.

Wcześniej bywałem w nim przelotnie, więc była dobra okazja do głębszego zapoznania się z tym bardzo malowniczym miastem. Spacerując nie mogłem nie zapytać mieszkańców o obiekty sportowe warte zobaczenia. Wszyscy wskazywali na stadion 650-lecia Słupska. Udałem się więc również tam.

Rzeczywiście wszyscy zapytani słupczanie mieli racje. Trafiłem bowiem na sportowe cacko. Już samo podejście do tego kompleksu robiło miłe wrażenie: czyste chodniki z równo ułożonej kostki, zadbana zieleń pełna kwiatów, wielkie drzwi, które otwierały się bez trudu.

Okazało się, że nie jest to stadion, lecz duży kompleks sportowy. Oprócz stadionu, mającego charakter głównie lekkoatletyczny, znajdują się w nim liczne inne obiekty służące sportowi i rekreacji. To m.in.: hala sportów walki, hala lekkoatletyczna, korty tenisowe o nawierzchni z mączki ceglanej, sauna, siłownia, hotel (głównie dla sportowców) z 40. miejscami noclegowymi, sala konferencyjna, bezpłatny parking dla autokarów i samochodów osobowych.

Poza doskonale utrzymanym stadionem moją szczególną uwagę zwróciła hala lekkoatletyczna. Położona bezpośrednio przy stadionie otwarta jest przez cały rok. Posiada m.in. bieżnię sześciotorową prostą z hamownią, bieżnię okólną licząca 134m, skocznię do skoku w dal i trójskoku, zeskok do skoku o tyczce i w skoku wzwyż, rzutnię do pchnięcia kulą i rzutnię do ćwiczeń rzutu oszczepem.

Z kolei stadion wyposażony jest w ośmiotorową 400-metrową bieżnię, miejsca do pchnięcia kulą oraz do rzutu oszczepem, rozbieżnie do skoku, trójskoku, skoku wzwyż i skoku o tyczce, miejsce do rzutu dyskiem i młotem. Posiada też trawiastą płytę 60x90 m do gry w piłkę nożną.

Stadion położony jest wśród lasu i z lokalizacji bardzo przypomina ten nasz olsztyński Leśny. Dysponuje więc doskonałymi warunki do treningów z dala od śródmiejskiego, nie zawsze czystego powietrza, oraz zgiełku.

Zapadał powoli letni wieczór, więc osób było tam niewiele. Trafiłem na pracownika obiektu, który jak się okazało, wiedział o nim zapewne dużo więcej niż przeciętny mieszkaniec miasta. Dowiedziałem się od niego, że ten wyglądający jak zupełnie nowy ośrodek sportowy został otwarty 15 sierpnia… 1926 r. W 1923 roku ówczesne niemieckie władze miasta postanowiły w wyrobisku po byłej żwirowni w sąsiedztwie cmentarza i browaru wybudować stadion. Po trzech latach został otwarty w obecności 40 tysięcy widzów i prezydenta drugiej Rzeszy feldmarszałka Paula von Hindenburga. Po wojnie przeprowadzono jego modernizację i  przekazano go ponownie do użytku 22 lipca 1960 r. W 1985 r. bieżnia stadionu została pokryta tartanem, a w ostatnich latach tworzywem o handlowej nazwie mondo. Kompleks jest ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców Słupska.

Podczas pobytu w hali lekkoatletycznej spotkałem na bieżni kilka trenujących osób. Prowadzącego zajęcia szkoleniowca zapytałem do czego się przygotowują biegające tu osoby?

- Jestem trenerem, liczącej ponad trzydzieści osób kadry polskich niesprawnych lekkoatletów - poinformował. - Tutaj przygotowujemy się do Igrzysk Paraolimpijskich, które za kila miesięcy odbędą się w Tokio. Tu mamy idealne warunki do takich przygotowań. Na poprzednich igrzyskach nasi zawodnicy przywieźli blisko trzydzieści medali, teraz szykujemy się do przywiezienia z Japonii więcej niż z Brazylii.

Słupsk to obecnie miasto powiatowe w województwie pomorskim. Leży nad rzeką Słupią, przy trasie europejskiej E28. Jest dawną siedzibą książąt pomorskich, a nie tak dawno (1975-1998) siedzibą władz administracyjnych województwa słupskiego. Według danych z 31 grudnia 2020 r. liczył 89 780 mieszkańców.

Lech Janka

Komentarze (21)

Dodaj swój komentarz

 • Słupszczanin z krwi i kości 2021-07-26 22:19:25 37.47.*.*
  Szanowny Panie Lechu. A czy ktoś ze słupszczan powiedział panu jak spartolono budowę stadionu 650 lecia? Nie jest taki ładny jak wygląda z zewnątrz. Boisko piłkarskie nie ma wymiarów, więc nie mogą być rozgrywane na nim mecze. W hali latem nie da się wytrzymywać. Ostatnio lekkoatleta z kadry trenujący do występów w reprezentacji nie dał rady ćwiczyć. Tak było gorąco. Po lewej stronie stadionu trybuny nie mają krzesełek. W sumie po co, skoro nie przychodzą na turnieje kibicie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Obserwator 2021-07-21 12:17:44 178.42.*.*
  Może warto ustalić gdzie podziały się pieniądze z wielokrotnych zbiórek na odbudowę stadionu leśnego. Czyżby to był przygotowania pod następną.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Lutek 2021-07-20 10:14:56 83.9.*.*
  Leśny mógłby wyglądać jak ten w Słupsku, ale za późno wzięto się za jego przebudowę. Trzeba było zacząć właśnie w latach osiemdziesiątych, a nie czekać do roku 1989, kiedy skończyło się gospodarowanie centralne i na takie inwestycje po prostu zabrakło kasy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • gremo 2021-07-19 22:26:40 88.156.*.*
  Psychol tramwajowy = kaleka sportowy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 27
 • Zatorzanki 2021-07-19 21:52:08 31.60.*.*
  Panie Janka! Niech miasto buduje taki stadion na Piłsudskiego . Nie dam rżnąć drzew, niszczyć jedyny naturalny park leśny z malowniczymi oczkami wodnymi . Pan i te pana fantasmagorie , czas na emeryturę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 29 3
 • psychopatyczny tramwajarz 2021-07-19 21:12:12 88.156.*.*
  Grzymowicz zrobi stadion, jeżeli na jego środku zrobi zajezdnie tramwajową.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 27
 • Rozsąd... 2021-07-19 18:53:59 81.190.*.*
  Gdyby dla Słupska ważny był ich Gryf (najlepszy piłkarski zespół tego miasta - gra w okręgówce), to nie byłoby w Słupsku tak zadbanego sportowego obiektu. Gdyby jednak tak jak Stomil występował w I lidze, to pochłaniał by prawie wszystkie pieniądze miasta na sport (w tym na sportowe obiekty). Nie byłoby więc w Słupsku takiego stadionu itp. Wniosek: żeby sport w Olsztynie się prawidłowo rozwijał jego piłkarski zespół może grać najwyżej w okręgówce. I to by było na tyle.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • jok 2021-07-19 11:02:23 195.191.*.*
  Dla Olsztyna sportowo ważny jest tylko Stomil. Mistrz Olsztyna. Mistrz, mistrz, mistrz!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 16
 • Siegfried aus Norddeutschland 2021-07-19 10:44:37 83.7.*.*
  So viel Hass auf dieser Seite! Das kann in einer so schonen Stadt wie Allenstein NICHT sein! Was fur eine Kultur ist das!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 4
 • Młoda 2021-07-19 10:23:13 5.184.*.*
  Zróbmy zrzutkę i wyślijmy Grzymowicza do kilku miast z pięknymi kompleksami sportowymi. Może zobaczy i zmieni zdanie. Może w przyszłym budżecie znajdą się środki na sport w Olsztynie. Grzymowicz w młodości uprawiał wyczynowo biegi. Nie wierzę że sport jest mu obcy! Może na koniec kadencji sumienie nie pozwoli mu na pogrzebanie sportu w Olsztynie. Może reaktywuje tego trupa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 27