Dziś jest: 14.05.2024
Imieniny: Bonifacego, Dobiesława
Data dodania: 2014-07-01 08:48
Ostatnia aktualizacja 2014-09-10 13:33

Iwona Starczewska

''Nie'' dla żłobkowej ruletki

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta przewodniczący Rady Osiedla Zatorze, Jarosław Skórski chciał zabrać głos w sprawie problemu z naborem do miejskich żłobków. Przewodniczący Rady Miasta nie dopuścił go jednak do głosu. Dziś prezentujemy treść jego wystąpienia.

reklama

- Prezydium Rady Miasta Olsztyna niezgodnie z zapisami Regulaminu RM odrzuciło moją prośbę o dopuszczenie do głosu na LV sesji Rady Miasta Olsztyna. Od przewodniczącego RM  dowiedziałem się że za dużo w wystąpieniu autopromocji, a za mało merytoryki. Być może. Szkoda, że Rada sama nie zajęła się wcześniej tym tematem i nie rozwiązała problemów, na które zwracam uwagę w wystąpieniu – mówi Skórski.

Treść wystąpienia:

We wrześniu ubiegłego roku z tego miejsca złożyłem wniosek o dogłębne przeanalizowanie założeń Olsztyńskiej Karty Dużej Rodziny. Prosiłem was – radnych miasta Olsztyna - o zainicjowanie prac nad programem Duża Olsztyńska Rodzina. Gdyby potem na Komisji Zdrowia Opieki Społecznej i Rodziny więcej czasu poświęcono meritum, a mniej dyskusjom z panią wiceprezydent Bogdanowicz Bartnikowską o tym, czy wyprawka szkolna przysługuje wielodzietnym, prawdopodobnie nie występowałbym z wnioskiem dzisiejszym.

Na samym początku – nie liczę na rewolucyjne zmiany. Liczę natomiast na to, pochylicie się jednak nad niedoskonałościami Olsztyńskiej Karty Dużej Rodziny i brakiem polityki prorodzinnej w naszym mieście. Pochylicie się i uda nam się zrobić pierwszy prawdziwie merytoryczny krok do uczynienia z Olsztyna miasta przyjaznego rodzinie. Chciałbym tu nieśmiało przypomnieć, że dzięki mojemu wnioskowi wpisano do strategii rozwoju miasta uchwalonej przez Radę Miasta Olsztyna, wspieranie działań w zakresie polityki prorodzinnej. Są już więc podstawy do konkretnych i realnych działań.

Początkowo chciałem zaprezentować pakiet konkretnych, skonsultowanych projektów uchwał. Po to przez przeszło dwa lata walczyliśmy o Obywatelską Inicjatywę Uchwałodawczą. Niestety zmiana w statucie Miasta Olsztyna nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Urzędowym Wojewody, więc z tym wrócę prawdopodobnie we wrześniu.

Skupię się dzisiaj tylko na jednym aspekcie. W poniedziałek 16 czerwca ogłoszono wyniki rekrutacji do miejskich żłobków. Zgłoszono 637 dzieci. Przyjęto do żłobków miejskich tylko 300. Prawdopodobnie nie zainteresowałbym się tym tematem, gdybym również moje dziecko nie zostało w trakcie tego naboru odrzucone. Dziecko niepełnosprawne i jak już pewnie dobrze wiecie pochodzące z rodziny wielodzietnej.

W maju 2013 roku przyjęliście uchwałą Olsztyńską Kartę Dużej Rodziny. Wpisano w nią zwolnienie z opłat za żłobki dla rodzin wielodzietnych. Jednakże uchwalając pół roku później statut Zespołu Żłobków Miejskich nie wpisaliście państwo w warunkach przyjmowania dzieci kryterium wielodzietności. Nie potrafię zrozumieć dlaczego. I znowu ciśnie mi się na usta pytanie - po co w ogóle ta karta? Po co w takim kształcie.

Przecież dokładnie ta sama zniżka, która przysługuje na podstawie OKDR w MPK była już wcześniej. Kiedy poszedłem do CCC z kwitkiem na 20% rabat na zakupy pani powiedziała mi, żebym go schował. Ona da mi więcej. Jakieś 4 tygodnie temu dzwoniła do mnie jedna z mam skarżąc się że Miejski Ośrodek Kultury nie chce dać wejściówki na imprezę jej kilkuletniemu dziecku. Bo wejściówki wydaje się na podstawie Karty, a karty wydaje się dzieciom powyżej 7 roku życia. Poprosiłem o interwencję Panią dyrektor Zbierską. Niestety nie wiem co się z tym dalej dzieje. Ale mam nieodparte wrażenie że coś tutaj nie działa tak, jak powinno.

Na gorąco pojawił się jeszcze jeden temat. Kiedy w kwietniu tego roku zmienialiście statut Zespołu Żłobków Miejskich dopisując nabór elektroniczny, uzasadnieniem tej zmiany był m.in. fakt, że nabór dzieci poprzez losowanie budził wśród rodziców wiele kontrowersji. Nabór elektroniczny jest, ale dzieci w tym roku niestety były wybierane poprzez losowanie. Nie znalazłem żadnej informacji o tym kto wchodził w skład komisji losującej i na jakich zasadach opierała się cała procedura. Nie wiem czy jest to gdzieś określone, a jeśli tak to przez kogo. Wiem natomiast, że nie tak powinien przebiegać nabór dzieci do żłobka. Jeżeli jako miasto nie potrafimy zapewnić miejsca wszystkim potrzebującym miejsca dzieciom, to powinniśmy poświęcić znacznie więcej uwagi naborowi. Ślepy los w takiej sytuacji wydaje się mało rozsądnym rozwiązaniem. Aczkolwiek bardzo wygodnym.

Kończąc na dzisiaj, wnioskuję o :

- zmianę statutu zespołu Żłobków miejskich poprzez dopisanie kryterium wielodzietności i niepełnosprawności w Warunkach przyjmowania dzieci. (par 10)

- zmianę statutu ZZM poprzez dopisanie naboru opartego o punktacje za poszczególne kryteria.

- upublicznienie dokumentów dotyczących tegorocznego naboru tj. zarządzenia o powołaniu komisji, składu komisji i przebiegu losowania.

- znaczne zwiększenie dotacji celowej dla żłobków prywatnych. Takie zwiększenie, które bez większego uszczerbku finansowego pozwoli rodzicom dzieci, które nie zakwalifikowały się do żłobków miejskich, skorzystać z placówek prywatnych.

 

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • grek 2014-07-01 18:49:43 81.190.*.*
    Nabór do żłobków to jeden nie wypał!!! Ciekawe jakie powiązania mają te 300 dzieci z urzędnikami... Dlatego wszyscy radni włącznie z prezydentem nie liczcie na mój głos.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl